• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Правете месечно по 6300 со Bux.to!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Гледам деновиве по форумов се активираа теми како се правеле пари онлајн, како јас сум бил во грешка и со муабети од овој тип, и само сум ги обесхрабрувал луѓето да започнат да заработуваат пари онлајн и слично... епа еве уште еден текст каде што ќе ве разочарам повторно.

Приметив некој имаше отворено тема во врска со bux.to... немав време да гледам што е и како е конкретно.. се до денеска кога забележав во еден потпис на некој член referal линк до bux.to.... кликнав онака чисто да видам што е и што да видам:

At Bux.to, you get paid to click on ads and visit websites. The process is easy! You simply click a link and view a website for 30 seconds to earn money. You can earn even more by referring friends. You'll get paid $0.01 for each website you personally view and $0.01 for each website your referrals view. Payment requests can be made every day and are processed through AlertPay. The minimum payout is $10.00.

Earnings Example
» You click 10 ads per day = $0.10
» 20 referrals click 10 ads per day = $2.00
» Your daily earnings = $2.10
» Your weekly earnings = $14.70
» Your monthly earnings = $63.00

The above example is based only on 20 referrals and 10 daily clicks. Some days you will have more clicks available, some days you will have less. What if you had more referrals? What if there were more ads available?

Join now and receive a $0.05 Sign-up Bonus"
Насловот не ми е грешка, според примерот ќе правите по 6300 месечно... ама центи! Тоа би му дошло ко да работите (да да не работите само вие, туку и вашите 20 референти, но зборувам за вкупна работна снага и потрошено време) по 55 сата на месец, секој ден за плата од само 6300 (центи!) А луѓе одат на работа по 150 часа месечно за просечни плати од 12,000 денари па нагоре а немаат време за ништо друго освен работата....

Само ќе ве прашам: зарем вреди да трошите време и живци на вакви глупости?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
@D, dobra poenta, ama ima pluginzi za vo mozilla koi rabotata kje ja svrshat za vas... I jas sum clen na bux.to no mementalno nemozam ni da go kritikuvam ni da go falam.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
D, мое мислење е дека на вакви работи одат оние кој на компјутер немаат попаметна работа. За пример ќе го посочам брат ми. Тој не работи на компјутер тоа што го работам јас (тој си chat-ува со пријатели,myspace, hi5 и останати работи), така да мислам дека со ова се занимаваат оние кој немаат попаметна работа на компјутер.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
:)

Pari online spored mene samo nesto slicno na http://odesk.com
Web kojsto ve povrzuva so lujge koisto navistina plajkaat za tvojot trud.
No ne se lesni pari, hint: za site so IT poznavanje - super strana za zarabotuvanje od doma
@D taka e :bravo:
imam probano takvi strani i zarabotkata ne e minimalna, naprotiv nema zarabotka.
 

Tayshaun

Intern
17 јануари 2008
26
0
bux.to

sakam samo da kazam deka toa se dolari a ne se centi
a inaku dali lazat ili ne ke proveram,bidejki bez proverka nema da znaes
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Definitivno ako seto ova ti i tvoite referali go pravite "rachno" e neprofitabilno i vo kraen sluchaj glupavo.

28.8$ za 24sata brezprekinato rabotenje... LOL
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
Зошто 55 часа работа месечно? Тоа на почеток треба малце повеќе да се помачиш додека refferal-и да добиеш после не мора толку да се трудиш. 10мин треба за да кликниш на линковите. refferal-ите ќе си кликаат и ти ќе зимаш центи и за нив. Сета работа е да стекнеш што повеќе refferal-и, после не мора ништо да правиш, дури ни на твоите линкови на кликај ако нејќиш. А башка и ако си зачленет на повеќе вакви страни и имаш солиден број на refferal-и , тогаш ќе заработуваш солидна сума на пари.
 

Tayshaun

Intern
17 јануари 2008
26
0
da tei se dolari zatoa sto 20x0.10 e 2 dolara i isto taka mesecno ke zarabotuvas poveke

plus jas veke iamm napraveno poveke dolari
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Јас заработувам 20-30$ дневно а веќе не ни кликам. Други кликаат за мене :rolleyes:.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
^^ Па нема, ама прво треба да вложиш за да добиеш. Како што е во мојов случај :))
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
За 5мин. работа на ден вкупно заработив 0.5$. Доста е за почеток. Тоа сепак е почеток кога ке собереш 19$ ке можеш да си купиш други што ке кликаат за тебе.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За 5мин. работа на ден вкупно заработив 0.5$. Доста е за почеток. Тоа сепак е почеток кога ке собереш 19$ ке можеш да си купиш други што ке кликаат за тебе.
nemozes ako samo si ti i nekoj te nema staveno kako refreral .. MAX e 0.20
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
сега за сега заработуваш по 0.01 од клик. Тоа е нормално за почеток. Рачунај на ден од 0.1 до 0.2 заработуваш. Кога ке купиш 35 refrerals заработуваш одприлика по 3.7 на ден. Однесува се на $.
 

Tayshaun

Intern
17 јануари 2008
26
0
bux.to

kako prvo jas go napraviv akauntot na 28 januari a sega sme 13 februari a do sega imam 20 dolara i da vi kazam deka so 10 dolara veke mozes da kupis nesto ako sakas samo ako moze nekoj da mi kaze dali na nekogo mu stignalo pari dosega???:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
kako prvo jas go napraviv akauntot na 28 januari a sega sme 13 februari a do sega imam 20 dolara i da vi kazam deka so 10 dolara veke mozes da kupis nesto ako sakas samo ako moze nekoj da mi kaze dali na nekogo mu stignalo pari dosega???:bravo:
Никој не вели дека неможеш да направиш и 200 долари, само работата е во: opportunity cost?
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
D, може да престанеш да бидеш book smart? Opportunity cost, there aint' such thing as free lunch, target audience. ок...BULLSHIT. Зашто да се прави комплексно нешто што е ПРОКЛЕТО ЕДНОСТАВНО?

Во интернетот важи едно многу корисно правило, start small, then go big. 1$, 10$, 100$, 1000$, 10 000$, 100 000$, 1 000 000$....обично сите успешни луѓе што се занимаваат со интернет бизнис започнале вака со ретки исклучоци.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
D, може да престанеш да бидеш book smart?
Не, и зошто мислиш дека е book-smart? :)))

Btw, се сеќаш на овој муабет од пред некој месец:


Opportunity cost, there aint' such thing as free lunch, target audience. ок...BULLSHIT. Зашто да се прави комплексно нешто што е ПРОКЛЕТО ЕДНОСТАВНО?
Ако мислиш дека тоа е булшит, твоја работа... но не се за џабе тие работи... аааа ништо не е проклето едноставно.

Во интернетот важи едно многу корисно правило, start small, then go big. 1$, 10$, 100$, 1000$, 10 000$, 100 000$, 1 000 000$....обично сите успешни луѓе што се занимаваат со интернет бизнис започнале вака со ретки исклучоци.
Тоа важи за секој бизнис, не само за интернет... :)
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
D, може да престанеш да бидеш book smart? Opportunity cost, there aint' such thing as free lunch, target audience. ок...BULLSHIT. Зашто да се прави комплексно нешто што е ПРОКЛЕТО ЕДНОСТАВНО?

Во интернетот важи едно многу корисно правило, start small, then go big. 1$, 10$, 100$, 1000$, 10 000$, 100 000$, 1 000 000$....обично сите успешни луѓе што се занимаваат со интернет бизнис започнале вака со ретки исклучоци.
Е, убаво му кажа . Браво
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Еј ми текнува на разговоров. Во тоа време немав направено ниедна продажба само добивав traffic така што само можев да зборувам само за marketing research. Сега имам над 6 продажби со 192$ профит така што можам да зборувам за тие 3 освен на крај продуктот.

Инаку незнам за твојата филозофија, меѓутоа јас се водам од принципот дека секоја ефективна работа е многу едноставна :)

Дури и тие сложените работи ги совладуваме кога на свесно ниво ќе ги разглобиме на едноставни работи! Тогаш и сложените работи стануваат едноставни...

Инаку за тоа start small, go big...да, имаш право. Тоа е и главната причина зашто 99.9% од оние 'get rich' шеми и слични глупости не работат! Рим не бил изграден за 1 ден :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,016
Мислења
854,648
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно