1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Правење на wordpress тема?

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од Јован, 15 Јуни 2010.

 1. Јован

  Јован
  Intern

  253
  10
  20 Април 2010
  Незнам дали можеби има ваква тема ама не можев да најдам па реков да прашам:

  Дали е можно да направам вордпрес тама и ако е можно како се прави тоа треба некој софтвер или...?
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 3. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
 4. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
 5. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
 6. koki

  koki
  Gaining Experience

  252
  133
  3 Март 2010
 7. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
 8. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Колку што знам нема
   
 9. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Напрај си го дизајнот, искодирај го во HTML и после само додавај/менувај ги кодовите од WordPress.

  http://codex.wordpress.org/Theme_Development
  На овој линк ги имаш потребните информации, кодови и што фајлови ќе ти требат.

  Или земи Divine плагинот за Photoshop
  http://wp.mk/2010/04/18/konvertirajte-psd-vo-wordpress-tema/
  Незнам дали работи со CS5, тестиран е на CS3 и 4.

  Туторијали за Divine:
  http://www.divine-project.com/tutorials


  Или на крај краева ако не може да се снајдеш земи изгради сопствена тема врз некоја постоечка.
   
 10. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Или полесна варијанта:
  Почни со основната Wordpress тема, и модифицирај ја, мењај CSS, HTML елементи итн..
   
 11. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Како ти што "дизајнираш" :D

  Прво направи статична тема,со обичен HTML и CSS,со различни елементи и се како ти што сакаш и после внимавај екстензијата на документот да биде php.

  Креирај сликичка како ќе изгледа темплејтот(опционално,не е задолжително) и крсти ја previewTemplate.

  Доколку во хедерот негде е запишано името на блогот,смени го тоа со овој код:
  PHP:
  <?php bloginfo('name'); ?>
  УРЛ-то што води до линкот,кое може да биде искористено за линкување на логото се прави со овој код:
  PHP:
  <?php bloginfo('url'); ?>
  Текстот од постовите се внесува со следниот код:
  PHP:
  <?php if(have_posts()) : ?><?php while(have_posts()) : the_post(); ?>

  <?php endwhile; ?>

  <?php endif; ?>
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,591
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ве читам и се смеам....Се истакнувате со секој пост...срамота е ова за веб индустријата.:ua:
   
 13. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 14. Јован

  Јован
  Intern

  253
  10
  20 Април 2010
  Е а да ве прашам дали може да се дијазнира веб страница во фотошоп и да се конвентира со двине ама ако фотошопот е обична верзија не екстендед? (може прашањево е глупо ама немам користено фотошоп,па ако е можно тоа да знам да симнам)
   
 15. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Можи. :)
   
 16. VixA

  VixA
  Intern

  22
  3
  9 Септември 2009
  @Јован

  Моментот е: „може прашањево е глупо ама немам користено фотошоп“

  ^ Како ќе дизајнираш тема во Photoshop ако никогаш го немаш користено многу сакам да знам...

  :D :D :D :D
   

Сподели

Вчитување...