• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Правење на оперативен систем.

Статус
Затворена за нови мислења.

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
Е па вака сакам да направам оперативен систем ама незнам од каде да почнам не сакам да правам нешто големо а недај боже да заработувам од него сакам само да направам нешто едноставно..Незнам баш многу да програмирам али многу добар сум во едитирање кодови едноставно можам да го сменам толку многу што ни авторот нема да го познае...Па ако може некој да ми каже од каде да почнам малку помош...
Пс инаку ако успеам би сакал да се инсталира директно а не како линукс...
Фала...
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Шо ти е точно поентата да праиш оперативен систем?
Ако сакаш да се учиш http://freshmeat.net/projects/imagmc/?branch_id=75617&release_id=286178 , иначе се друго е само фантазија ако незнаеш да прорамираш, немаш време и идеја.
Случајно да не мислиш да си направиш custom Ubuntu cd ?
 

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
Шо ти е точно поентата да праиш оперативен систем?
Ако сакаш да се учиш http://freshmeat.net/projects/imagmc...ease_id=286178 , иначе се друго е само фантазија ако незнаеш да прорамираш, немаш време и идеја.
Случајно да не мислиш да си направиш custom Ubuntu cd ?
Не ми е поентата да правам нешто големо сакам само нешто мало онака колку да кажам еве направив мој оперативен систем е сега нормално дека не сакам како микеОс..
А инаку јас го мразам убонту то едноставно не го сакам и немам намера да го користам или да правам нешто како него јас мразам лајв цд и за време ке најдам само незнам од каде да почнам и како да почнам...
Инаку го правам ова за мојата наставничка која не верува дека можам да направам нешто подобро од неа...:ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
cyber-boy, сакаш да правиш Линукс дистрибуција или ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ ? Прво одлучи се што да правиш после барај помош за тоа .:p
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Јас правам нешто како мое XP Live CD.
Ја имаш слободата да си правиш што сакаш, има интернет и поддржува исти програми како на инсталиран XP.
Ако сакаш да се придружиш, повели :)
 

leopad236-ka

Баниран/a
6 октомври 2008
39
0
Јас правам нешто како мое XP Live CD.
Ја имаш слободата да си правиш што сакаш, има интернет и поддржува исти програми како на инсталиран XP.
Ако сакаш да се придружиш, повели :)

Јас сакам да се придружам.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
@leopad236-ka
Ако се разбираш во програмирање, пиши ПП. Ако не, неможеш да ми помогнеш, бидејќи само уште некое програмче ми треба да направам, се друго е готово.
 

leopad236-ka

Баниран/a
6 октомври 2008
39
0
незнам да програмирам, знам да дизајнирам, ако сакаш јас и stefan_sonce да ти помогнеме?
Одговара? :)
 

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
незнам да програмирам, знам да дизајнирам, ако сакаш јас и stefan_sonce да ти помогнеме?
Одговара?
Може..
cyber-boy, сакаш да правиш Линукс дистрибуција или ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ ? Прво одлучи се што да правиш после барај помош за тоа .
Па и линукс дистрибуција е еден вид на оперативен систем јас така мислам...
Инаку го разгледав реакт ос добар е навистина!!!!
Се што може да се очекува од оперативен систем...
Мислам дека сакам нешто такво..
Али нема врска што и да е ако е линукс што е полесно само да не е лајв инсталацијата...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.457
Мислења
901.479
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно