• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Правење на оперативен систем втор дел!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
:muahaha:Е па вака јас ги симнав изворните фајлови на реакт ос и сега да ве прашам со што да ги едитирам...Некои може и со нотепад а некои и не:ha:...
Фала:ermm:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Моја препорака е да направиш твое XP Live CD. Многу полесно се прави и едитира, а може и да се инсталира како ОС на хард диск.
Едноставен, а корисен.
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
абе брат ми за ОС праење треба да знаеш доста од програмирање особено ASM и C/C++.Доколку стварно те интересира,првин погоглај малце најди некој основни работи,а има доста,а како второ би можел да бараш сорс кодови за боот лоадери и ....

доколку има заинтересирани за оваа тема кажете ке напишам нешто материјал...


--------------------------------------------------------------------------

btw...

Правење на Windoxs Xp Live Cd

Овоа е толку просто и едноставно,доволни се 15 минути за да се направи....
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Hello World Operating System Boot Program

Чисто да видете како изгледа нешто вакво,инаку ова е АСМ код

Код:
;----------------------------------------------------------------------
; Hello World Operating System Boot Program
;
; Joel Gompert 2001
;
; Disclaimer: I am not responsible for any results of the use of the contents
;  of this file
;----------------------------------------------------------------------
	org 0x7c00	; This is where BIOS loads the bootloader


; Execution begins here
entry:
	jmp short begin ; jump over the DOS boot record data


; ----------------------------------------------------------------------
; data portion of the "DOS BOOT RECORD"
; ----------------------------------------------------------------------
brINT13Flag   DB   90H       ; 0002h - 0EH for INT13 AH=42 READ
brOEM      DB   'MSDOS5.0'   ; 0003h - OEM name & DOS version (8 chars)
brBPS      DW   512       ; 000Bh - Bytes/sector
brSPC      DB   1        ; 000Dh - Sectors/cluster
brResCount   DW   1        ; 000Eh - Reserved (boot) sectors
brFATs     DB   2        ; 0010h - FAT copies
brRootEntries  DW   0E0H		; 0011h - Root directory entries
brSectorCount  DW   2880		; 0013h - Sectors in volume, < 32MB
brMedia     DB   240		; 0015h - Media descriptor
brSPF      DW   9        ; 0016h - Sectors per FAT
brSPH      DW   18       ; 0018h - Sectors per track
brHPC      DW   2		; 001Ah - Number of Heads
brHidden    DD   0        ; 001Ch - Hidden sectors
brSectors    DD   0	    ; 0020h - Total number of sectors
		DB   0        ; 0024h - Physical drive no.
		DB   0        ; 0025h - Reserved (FAT32)
		DB   29H       ; 0026h - Extended boot record sig 
brSerialNum   DD   404418EAH    ; 0027h - Volume serial number (random)
brLabel     DB   'Joels disk '  ; 002Bh - Volume label (11 chars)
brFSID     DB   'FAT12  '   ; 0036h - File System ID (8 chars)
;------------------------------------------------------------------------


; --------------------------------------------
; Boot program code begins here
; --------------------------------------------
; boot code begins at 0x003E
begin:
	xor	ax, ax		; zero out ax
	mov	ds, ax		; set data segment to base of RAM
	mov	si, msg		; load address of our message
	call	putstr		; print the message

hang:
	jmp	hang		; just loop forever.

; --------------------------------------------
; data for our program

msg	db	'Hello, World!', 0

; ---------------------------------------------
; Print a null-terminated string on the screen
; ---------------------------------------------
putstr:
	lodsb		; AL = [DS:SI]
	or al, al	; Set zero flag if al=0
	jz putstrd	; jump to putstrd if zero flag is set
	mov ah, 0x0e	; video function 0Eh (print char)
	mov bx, 0x0007	; color
	int 0x10
	jmp putstr
putstrd:
	retn
;---------------------------------------------

size	equ	$ - entry
%if size+2 > 512
 %error "code is too large for boot sector"
%endif
	times	(512 - size - 2) db 0

	db	0x55, 0xAA		;2 byte boot signature
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
За кратко време почнувам да завршувам еден проект за Линукс дистрибуција... па... би ми дошла помош и на мене околу тестирање.
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
.....

За кратко време почнувам да завршувам еден проект за Линукс дистрибуција... па... би ми дошла помош и на мене околу тестирање.

Ако си заинтересиран за нешто оргинално,правење на нов ОС,нешто најпросто,чисто за проширување на знаењата,јас радо би се приклучил.А баш ке сакам да видам какво ке излезе тоа чудо што ти е при јрај:D.
Со среќа...
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
:muahaha:Е па вака јас ги симнав изворните фајлови на реакт ос и сега да ве прашам со што да ги едитирам...Некои може и со нотепад а некои и не:ha:...
Фала:ermm:


Reactos е уште во рана алфа фаза и боље би ти било ако знаеш да им помогнеш со поправање на багови, превод и ствари, него да се глупираш вака за џабе :).

BTW http://wiki.lugola.net/SFD2008/Диск/Како
 

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
;----------------------------------------------------------------------
; Hello World Operating System Boot Program
;
; Joel Gompert 2001
;
; Disclaimer: I am not responsible for any results of the use of the contents
; of this file
;----------------------------------------------------------------------
org 0x7c00 ; This is where BIOS loads the bootloader


; Execution begins here
entry:
jmp short begin ; jump over the DOS boot record data


; ----------------------------------------------------------------------
; data portion of the "DOS BOOT RECORD"
; ----------------------------------------------------------------------
brINT13Flag DB 90H ; 0002h - 0EH for INT13 AH=42 READ
brOEM DB 'MSDOS5.0' ; 0003h - OEM name & DOS version (8 chars)
brBPS DW 512 ; 000Bh - Bytes/sector
brSPC DB 1 ; 000Dh - Sectors/cluster
brResCount DW 1 ; 000Eh - Reserved (boot) sectors
brFATs DB 2 ; 0010h - FAT copies
brRootEntries DW 0E0H ; 0011h - Root directory entries
brSectorCount DW 2880 ; 0013h - Sectors in volume, < 32MB
brMedia DB 240 ; 0015h - Media descriptor
brSPF DW 9 ; 0016h - Sectors per FAT
brSPH DW 18 ; 0018h - Sectors per track
brHPC DW 2 ; 001Ah - Number of Heads
brHidden DD 0 ; 001Ch - Hidden sectors
brSectors DD 0 ; 0020h - Total number of sectors
DB 0 ; 0024h - Physical drive no.
DB 0 ; 0025h - Reserved (FAT32)
DB 29H ; 0026h - Extended boot record sig
brSerialNum DD 404418EAH ; 0027h - Volume serial number (random)
brLabel DB 'Joels disk ' ; 002Bh - Volume label (11 chars)
brFSID DB 'FAT12 ' ; 0036h - File System ID (8 chars)
;------------------------------------------------------------------------


; --------------------------------------------
; Boot program code begins here
; --------------------------------------------
; boot code begins at 0x003E
begin:
xor ax, ax ; zero out ax
mov ds, ax ; set data segment to base of RAM
mov si, msg ; load address of our message
call putstr ; print the message

hang:
jmp hang ; just loop forever.

; --------------------------------------------
; data for our program

msg db 'Hello, World!', 0

; ---------------------------------------------
; Print a null-terminated string on the screen
; ---------------------------------------------
putstr:
lodsb ; AL = [DS:SI]
or al, al ; Set zero flag if al=0
jz putstrd ; jump to putstrd if zero flag is set
mov ah, 0x0e ; video function 0Eh (print char)
mov bx, 0x0007 ; color
int 0x10
jmp putstr
putstrd:
retn
;---------------------------------------------

size equ $ - entry
%if size+2 > 512
%error "code is too large for boot sector"
%endif
times (512 - size - 2) db 0

db 0x55, 0xAA ;2 byte boot signature
Ако е вакво нешто би можел да се снајдам кодот ми изгледа едноставно и е чист па така лесно би се снашол....
Инаку јас сакам да направам нешто за кое што мојата наставничка ке мисле дека е оперативен систем...За нешто посебно како се вели уште сум мал...Треба уште многу да учам....
Уште незнам ни паскал ами ц++ каде ли и е крајот!!!
Ха ха се шалам тоа паскалот не ме спречува да правам некои си прости апликации а ц++ е тоа е нешто али треба време време време:muahaha:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.682
30.133
kalco.ru
Е па ај сеа тоа ке го пробам ама дали ке има боот скрин како хп???

Па можеш и тоа да го смениш...на пример наместо welcome да ти пишува име на ОС или наместо на плава позадина да биде на друга боја и така натака...абе ти треба само добра воља и бујни мачтии:))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.123
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно