• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

правење на менија за web strani

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
дали има некој програма за правење на менија за web strani
јас ја имам програмата AllWebMenus само што не можам да ги пренесам менијата од програмата во FrontPages а програмата има подршка за тоа
ако некој има некоја слична програма или знае како да го направам тоа со програмата AllWebMenus нека пиши што можи побрзо
иначе програмата можете да ја превземете од:
[едитирано од админ] :rolleyes:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Програма за правење менија:

Notepad и кодираш, евентуално да заштедиш на мака и време користиш TopStylePro (за css) и Dreamweaver (за HTML).
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Колку што сум запознаен со правилата на форумот забрането е варез на форумот...

9. Строго е забрането постирање или било каква промоција на материјал кој нарушува авторски права и интелектуална сопственост.
Не потценувајте туѓ труд и размислете како би било нешто за кое Вие сте се мачеле да биде признаено како труд на некој си трет. Почитувајте ја туѓата работа и не ги нарушувајте авторските права и интелектуалната сопственост. Што се смета за нарушување на авторски права или инт. сопственост? Сето она што не е Ваше а го објавувате како Ваше.

:ua:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
za menijata

ама јас сакам менија да се разгранваат нејкам обицни менија
ај казете како да напрам ми треба многу
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Колку што сум запознаен со правилата на форумот забрането е варез на форумот...

9. Строго е забрането постирање или било каква промоција на материјал кој нарушува авторски права и интелектуална сопственост.
Не потценувајте туѓ труд и размислете како би било нешто за кое Вие сте се мачеле да биде признаено како труд на некој си трет. Почитувајте ја туѓата работа и не ги нарушувајте авторските права и интелектуалната сопственост. Што се смета за нарушување на авторски права или инт. сопственост? Сето она што не е Ваше а го објавувате како Ваше.

:ua:
;-)
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
ама јас сакам менија да се разгранваат нејкам обицни менија
ај казете како да напрам ми треба многу
еве ти, само со XHTML и CSS.

Код:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="en-US">
<head>
<title>meni</title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />
<style type="text/css">
body {
	font:1em verdana, sans-serif;
	background-color:#FFF;
	color:#000;
	margin:1em 0 0 1em;
}
#nav, #nav ul {
	padding:0;
	margin:0;
	list-style:none;
}
#nav li {
	float:left;
	position:relative;
	width:10em;
	border:1px solid #B0C4DE;
	background-color:#E7EDF5;
	color:#2D486C;
	font-size:80%;
	margin-right:1em;
}
#nav a:link, #nav a:visited {
	display:block;
	text-decoration:none;
	padding-left:1em;
	color:#2D486C;
}
* html #nav a { width:100%; }
#nav ul {
	display:none;
	position:absolute;
	padding:0;
}
#nav ul li {
	border:0 none transparent;
	border-bottom:1px solid #E7EDF5;
	border-top:0.5em solid #FFF;
	background-color:#F1F5F9;
	font-size:100%;
	margin-bottom:-1px;
	margin-top:1px;
	padding:0;
}
#nav li:hover ul { display:block; }
</style>
</head>

<body>
<ul id="nav">
	<li><a href="#">Meni 01</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
	<li><a href="#">Meni 02</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
	<li><a href="#">Meni 03</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
</ul>
</body>
</html>
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Програма за правење менија:

Notepad и кодираш, евентуално да заштедиш на мака и време користиш TopStylePro (за css) и Dreamweaver (за HTML).
:bravo:

Па вака, барем колку што знам јас ваквите менија, какви што сакаш ти не се току едноставни. Треба да имаш големо познавање од JavaScript или можеби Flash. Иначе пробај со некој туторијали, најмногу помагаат.
Овде можиш да најдиш неколку добри http://www.tutorialized.com/tutorials/Javascript/Navigation/1
Кажи што ќе направиш.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
:bravo:

Па вака, барем колку што знам јас ваквите менија, какви што сакаш ти не се току едноставни. Треба да имаш големо познавање од JavaScript или можеби Flash. Иначе пробај со некој туторијали, најмногу помагаат.
Овде можиш да најдиш неколку добри http://www.tutorialized.com/tutorials/Javascript/Navigation/1
Кажи што ќе направиш.
Разгледи погоре и види дали има потреба од JavaScript или Flash. :rolleyes:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Колку што разбрав јас тoј сака покомплицирани менија затоа препорачав JavaScript. Не реков дека не можи со HTML.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Колку што разбрав јас тoј сака покомплицирани менија затоа препорачав JavaScript. Не реков дека не можи со HTML.
Тој кажа
ама јас сакам менија да се разгранваат нејкам обицни менија
ај казете како да напрам ми треба многу
такви и доби, но без JavaScript, само со XHTML и CSS.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Моја препорака НИКАКО ЈАВА СКРИПТ И ФЛЕШ ЗА МЕНИ.

1. Не е SEO
2. Го „обврзуваш“ посетителот да има инсталирано Flash plugin и да има овозможено JavaScript

Дозволена е употреба на јава скрипт ама... у случај да го имаш направено менито како во примерот (чист html), а после со јава скрипт да постигнеш „зонзирачки“ ефекти.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
@Delicon

Браво.
Ама зар не му е полесно да прави какви сака менија во Fireworks. Таму мозе да ги кодира, да си избира начин на отворанје. Мислам ако е почетник, подобро би било така да ги направи.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
@Delicon

Браво.
Ама зар не му е полесно да прави какви сака менија во Fireworks. Таму мозе да ги кодира, да си избира начин на отворанје. Мислам ако е почетник, подобро би било така да ги направи.
Да, полесно е, но како почетник мислам дека подобро би било да почне ова да го учи, отколку да учи некоја програма што генерира еден куп непотребен и неправилен код. :tainstven:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
малце можи е глупо прашањето

еве ти, само со XHTML и CSS.

Код:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="en-US">
<head>
<title>meni</title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />
<style type="text/css">
body {
	font:1em verdana, sans-serif;
	background-color:#FFF;
	color:#000;
	margin:1em 0 0 1em;
}
#nav, #nav ul {
	padding:0;
	margin:0;
	list-style:none;
}
#nav li {
	float:left;
	position:relative;
	width:10em;
	border:1px solid #B0C4DE;
	background-color:#E7EDF5;
	color:#2D486C;
	font-size:80%;
	margin-right:1em;
}
#nav a:link, #nav a:visited {
	display:block;
	text-decoration:none;
	padding-left:1em;
	color:#2D486C;
}
* html #nav a { width:100%; }
#nav ul {
	display:none;
	position:absolute;
	padding:0;
}
#nav ul li {
	border:0 none transparent;
	border-bottom:1px solid #E7EDF5;
	border-top:0.5em solid #FFF;
	background-color:#F1F5F9;
	font-size:100%;
	margin-bottom:-1px;
	margin-top:1px;
	padding:0;
}
#nav li:hover ul { display:block; }
</style>
</head>

<body>
<ul id="nav">
	<li><a href="#">Meni 01</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
	<li><a href="#">Meni 02</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
	<li><a href="#">Meni 03</a>
	<ul>
	<li><a href="#">Pod-meni 01</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 02</a></li>
	<li><a href="#">Pod-meni 03</a></li>
	</ul>
	</li>
</ul>
</body>
</html>
како да направам менито да е вертикално да се орвораат кон лево или десно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,398
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно