Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прашање за регистрација на Payoneer

laserhorse15

Intern
24 јули 2022
3
2
Сакам да прашам како се добива IBAN кодот бидејќи ми го бара при регистрација на акаунт. Прашав во банка ама и тие кутрите не знаат и ме хитнаа со не е легално то.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Сакам да прашам како се добива IBAN кодот бидејќи ми го бара при регистрација на акаунт. Прашав во банка ама и тие кутрите не знаат и ме хитнаа со не е легално то.

Која банка е таа што ти рекла не е легално?

Уствари зошто си спомнувал за што ти е. Иди фино лепо отвори си девизна жиро сметка и ќе добиеш SWIFT/IBAN
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
И мене ме интересира која е таа банка што треснала такво нешто. IBAN и SWIFT кодовите на шалтер ќе ти ги испечатат и дадат во секое време.
И под итно смени ја банката што ти го рекла ова :LOL:
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
немора ни девизна ако има трансакциска (НЛБ барем)

"IBAN бројот ги содржи само цифрите од Вашата трансакциска сметка, а со пристигнувањето на девизен прилив автоматски се отвара Ваша девизна трансакциска сметка во одредената валута."
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
239
немора ни девизна ако има трансакциска (НЛБ барем)

"IBAN бројот ги содржи само цифрите од Вашата трансакциска сметка, а со пристигнувањето на девизен прилив автоматски се отвара Ваша девизна трансакциска сметка во одредената валута."

Не ќе да е тутунска по тоа што му го рекла
 

jugos

Intern
29 мај 2007
11
2
malce kasnam no IBAN brojot e javna rabota na sekoja banka - primer tutunska e ovoj na slikata
 

Атачменти

  • Screenshot 2022-11-12 at 21.53.22.png
    Screenshot 2022-11-12 at 21.53.22.png
    144,5 KB · Прегледи: 27

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
474
653
Дома
SWIFT би требало да го има и на веб страна од банката, а IBAN ако не грешам ти е бројот на трансакциската со префикс "MK07".
На пример во НЛБ, би изгледало од прилика вака:
SWIFT: TUTNMK22
IBAN: MK07(број на трансакциска сметка: 250...).

Во секој случај, само побарај на шалтер твој IBAN и SWIFT, мора да ти дадат. Не е ништо нелегално, се користи при секоја банкарска трансакција со странство. Тоа ти рекол некој "недоедуциран" во банка, што си го уплашил со Payoneer-oт.:alien:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.156
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно