1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање за PSU

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од kic10, 10 ноември 2019.

 1. kic10

  kic10
  Intern

  6
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Здраво луѓе, веќе околу 5 години ја користам следнава конфигурација:
  - i3 4150
  - 4GB DDR3 Ram
  - GeForce GT730
  - Matrix 750W PSU

  Е сега сакам да направам мал апгрејд т.е. да земам Aorus Geforce 1060 6G и прашањето ми е дали би имал потреба од ново напојување пошто знам дека не вади реални 750 вати матриксов (до сега не сум имал ниту најмал проблем со него).
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,181
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Некој со повеќе искуство би можел да ти каже подобро, али јас би ти препорачал да си земеш.

  Искрено, би земал EVGA 850 G3 за 1000 денари :D
   
  Stefan999, artweb, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  21
  13
  16 Јули 2016
  Машко
  И никаков апгрејд да не правиш, добро би било да го смениш матриксот со нешто подобро.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,181
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам што игри мислиш да возиш, али со 4ГБ Рам незнам колку ќе успееш, без разлика дали имап ГТ730 или РТХ2080ТИ
   
 5. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Можеби подобра надградба би била 1050/1050Ti + 4GB RAM + 120GB SSD на тој процесор отколку само 1060 + PSU (зависно од буџет).
   
  mdeni, krashot, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  PSU, 1060, уште 12Gb RAM да доставиш и имаш i5-4690 процесори тука на форумов за околу 4000 денари ако сакаш да гејмаш.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,470
  3,192
  24 Септември 2012
  1060 е ултраефикасна, нема потреба да се замараш за напојување. А треба да се замараш за 8гб рам најмалку да имаш. И некој 4 јадрен интел, било кој што ќе го најдеш.
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,855
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  4gb ram, 1050ti или појака и напојување за да можеш да играш со прифатлив фрејмрејт.

  Секако дека е подобро со +12gb и нов процесор i5/i7 но за парите кои ќе ги дадеш нема да добиеш ни приближно колку што ќе добиеш само од плус 4гб и подобра графичка картичка со напојување.

  Напојувањето му е мизерија, со 1060 ќе го издува одма бидејќи нема никаква заштита и ни приближно моќност да ја вози. А може успут да издува и уште нешто или пожар да направи.
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На Stefan999 и GGTT1 им се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Со среќа гејмингот на дуал кор процесор со hyperthreading
   
  CBB_6, StefAngel, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,181
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Било кој? Core 2 Quad?
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,470
  3,192
  24 Септември 2012
  Било кој што пасува на плочата. (Како најефтина опција)
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,855
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Без проблем ќе игра едно чудо игри меѓу кои и оние што се најпопуларни на планетава како Fortnite и CS:GO.
  Надградба од тоа што го има до 8GB RAM, PSU + 1060 6GB ќе го чини околу 150 евра. Со тоа ќе добие 500+% подобри перформанси од тоа што го има сега. Тоа кое го предлагаш ти кошта дополнителни 100 евра од кои ќе добие 20-30% во некои од CPU захтевните наслови.
   
  На farkizz и GGTT1 им се допаѓа ова.
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Цел систем со 1060ти не троши повеќе од 350w што ке ти е друго псу.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,855
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  200w max комбинирано дава матриксот и тоа не можр да го издржи подолго туку на кратко.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Е то е катастрофа онда, јас мислев барем 400W дава ако е 750w класифицирано во најлош случај. Тогаш некое 600w квалитетно до кај 4к ке биде покриен и за најмоќбата сингал гпу конфигурација но јас секогаш одам на 750w за да имам простор понатака.
   
 16. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  135
  119
  20 Април 2016
  Машко
  Да, реалната снага на Matrix 750W не е повеќе од 230W во никој случај.
  Matrix 800W со додатните кабли за напојување на графичка е околу 300W Real Power.
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. milos625

  milos625
  Intern

  4
  10
  24 ноември 2018
  Машко
  Imam
  bi te zamolil najmnogu na svet da go smenish matrix 750w napojuvanjeto kako prvo nema nikakva zashtita i ako nedaj boze dojde primarot na kukjishteto najcesto ne e masata vrzana na konektorot na napojuvanjeto nego se desava i na drugiot konektor za ups shto e (retko koj go koristi) i veruvaj deka 220V da protecat niz tebe ne e bash zadovolstvo golemo iako se prilicno niski sansite da te utepaat. moja preporaka shto i da pravish kako i da pravish veruvaj matrix napojuvanje ne e dobra opcija. Eve i edna slikicka od matrix napojuvanje :)
   

  Прикачени датотеки:

  На Stefan999, Dimitar535, Tenny и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Баталете напојувања од клада делукс кој покрај тоа што даваат едвај 200w напоните им се катасрофа при оптететување, заштита скоро никаква и тн. Подобро некое 500 w oд реномирана фирма до 3000 ден барем знаеш дека имаш 500w.
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Точно е ова или некој лапсус во цената?
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,465
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Тоа само јас го можам по тие цени да шиткам PSU :D
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ставај ф`кошница и купувај, цена багатела.
   
 22. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Платив, ај да видиме шо ќе биди. Госпо на помош
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  За малку и ќе ми го даеја, хахахах
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Што бидна со уплатата?
   
 25. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Сеа ќе ги молиш да ти ги пратат парите на сметка хахаха. Ни расипано за та цена не добиваш...
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...