• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прашање за MCNA/MCSE-овци

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Постои ваква ситуација:
Сервер кој е DC на кој има Win 2000 server SP4 ОС опслужува 50-тина корисници, се купува нов сервер со WIN 2003 Server R2 SP2. Треба улогата на ДЦ да ја врши новиот сервер ама со истите корисници, групи...значи копија на АД-то од стариот win 2000 server. Стариот сервер останува во мрежа може но и немора да биде и понатака домен контролер.

Што ќе препорачате?
Како да се извши тоа?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Фала на одговор.
Migrate со ADMT или да се направи adprep на 2000-ката па да инсталирам АД на 2003-ката и да биде како БДЦ или слично. Во теорија се е фино ама незнам што е подобро во пракса, која варијанта има поголема веројатност за заеб.


Инаку немам потреба од exchange, ќе биде фајл сервер. Знаеш правилото: 20% од корисниците ти зафаќаат 80% од дисковен простор на фајл серверот. Од GB никогаш доста.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Pa microsoft preporaka e adprep /domainprep ali nikoas ne se znae so moze da izleze pa zatoa pred da pocnis da migriras obavezno napravi si backup so e sigurno sigurno e.
Pozdrav
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Да, ја знам на мајкрософт препораката (првин adprep /forestprep па adprep /domainprep претходно хотфикси и сервис пакови на 2000-ката, а бекап не треба ни да се спомнува :)) ама незнам што е подобро во пракса. Дали потоа нема да си сметаат двата домен контролера и тоа со различни ОС-а.
А ако се користи миграција ќе треба да креирам посебен домен (за 2003-ката, а веќе се навикнавме на стариот) па потоа да мигрирам акаунти од 2000-ката. И ова ми е матно.
Има некој што го правел тоа да ми пренесе впечатоци?
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Да, ја знам на мајкрософт препораката (првин adprep /forestprep па adprep /domainprep претходно хотфикси и сервис пакови на 2000-ката, а бекап не треба ни да се спомнува :)) ама незнам што е подобро во пракса. Дали потоа нема да си сметаат двата домен контролера и тоа со различни ОС-а.
А ако се користи миграција ќе треба да креирам посебен домен (за 2003-ката, а веќе се навикнавме на стариот) па потоа да мигрирам акаунти од 2000-ката. И ова ми е матно.
Има некој што го правел тоа да ми пренесе впечатоци?
Nema da si smetaat dva domain controlera ne e problem toa ako se razlicni OS a i koga ce prais migracija ne treba da kreiras poseben domain samo microsoft scheme onaa semata treba da ja prefrlis od 5 cekori li kako bese ne me facaj za zbor... toa e pokratok pat
Jas licno neam praeno ali od razgovor so eden mcse master vcera mi kaza :)
a inaku sea za toa ucam mislam ucev server 2003 sea ucam exchange 2003 pa ako ima nekoa druga situacija kazi slobodno moze da resaame problems ako ima. Btw.. Kaj rabotis?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Фала taranenik што се понуди, што и да одлучам да направам ќе опишам тука детаљно за да знаеш што се случило. Ако работиш како сис админ можно е да ти затреба. Извини што нема да ти одговорам каде работам.
поздрав:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно