1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Прашање за MAX TV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ARMac, 17 Мај 2012.

1. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сакам да земам 3 max. Моментално сум на Boom TV, а тој ресивер има два скарта позади едниот е за телевизор а другиот за VHS. Место VHS на вториот имам закачено уште еден телевизор во спална и работи ок, само нормално двата телевизора гледаат исто.

Гледам на Media Receiver М300 има два скарта. Дали може истото да се направи? Ако не тогаш дали може нешто слично, на пример првиот скарт на едниот телевизор а жолтиот пин на другиот. Дали и двата би добивале слика?

Упатството им е хаос напишано. И влезови и излези ги викаат влезови па неможам да укопчам дали ресиверот може да дава сигнал на два излеза истовремено. Би требало да може заради тоа што многу луѓе користат видео или двд рекордери ама да проверам пред да земам.

2. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,565
    3,507
    11 Декември 2008
    Машко
    Кај МП300, тој едниот скарт е само за излез, другиот е некаков влез за екстерни уреди ако не се лажам.

А инаку секако дека може да поврзеш и до 4 телевизори, јас барем имам пробано на телевизор и монитор преку скарт и хдми и си работи одлично.
    Ги има следниве излези: HDMI, Scart, S-Video и Composite.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    И сите 4 паралелно даваат сигнал? Или само еден во исто време.

4. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    Да, точно има 2 скарта ама како што кажа едниот е за излез а другиот за влез.

Не би ти препорачал да ги поврзеш како што ги има поврзано olikomerc, мислам дека има акција да си земиш за 2 телевизора :)

И да би ти препорачал да си земеш, имам јас и сум задоволен :D
    Поздрав

5. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да ама не им давам плус 1000 денари за нешто што нема ни да ми остане после договорот.

Во краен случај можам да ставам SCART сплитер и да завршам работа ако одговорот на горното прашање е негативен.

6. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    Не ги знам одговорите побарај на интернет или оди во некој салон :)

И ќе гледаш на 2 телевизори иста програма?
    Можеш и да го цркнеш така :) И да мислам дека сликата нема да е како на 1 скарт, но сепак твои пари што сакаш си правиш :D
    Поздрав

7. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Тоа ми е целта.
    Неможеш да го цркнеш.

8. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,565
    3,507
    11 Декември 2008
    Машко
    Сите даваат сигнал, не му се секирај.

На kirildimeski и ARMac им се допаѓа ова.
  9. Pinceta

Pinceta
    Gaining Experience

552
    163
    16 Март 2011
    Машко
    Steam:
    tadamtadam
    Првата разлика што ќе ја воочиш ќе биде квалитет на сликата што кај бум е тиње.

IgorB, olikomerc и на alumen :) им се допаѓа ова.
  10. smole

smole
    Unstoppable

3,059
    3,488
    18 Април 2007
    Ако купам од страна дополнителни медиа рисивери,дали ќе ми работат (имам оптик веќе), прашањето ми е да немора да плаќам дополнително (за 1 и 2 не се доплаќа, од 3 се плаќа 130ден+ДДВ за секој нареден)?

Фала

11. psyside

psyside
    Rising Star

25,728
    26,355
    4 Септември 2008
    Armac, претпостaвувам за твоите ќе зимаш ? :)

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    И за моите и за мене. И јас сум за жал на Boom и фала богу заврши договорот.

Olikomerc фала сега ми е сигурно го зимам. И онака сум 4 години врзан со рати за телевизор от телеком па исто ми се фаќа.

13. psyside

psyside
    Rising Star

25,728
    26,355
    4 Септември 2008
    Што ќе ти е телевизија у денешно време? све има на нет, освем можда ако си по спортот? :)

14. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Абе јас си гледам на нетбук обично серии навечер, жена ми гледа fox life/crime итн.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Море не се лажи да го делиш сигналот..Ако имаш повеќе од 2 телевизори по дома подобро доплати 130 ден. и мирна глава. А за купување на други ресивери од страна незнам дали ке ти работат, пошо мислам дека овие ресивери од телеком се зашттени и работат само на нивната мрежа (нешо слично како што направија со белите рутери). Затоа земи си нивни ресивери и уживај.

16. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Од кај испадна сеа овој муабет за други ресивери :)

Иначе и белиот speedport и црниот Thompson Speedport ги имам лично кракнато уште кога искочија. Заштитата им е патетика. Можеѓ комплетно да го смениш целиот фирмвер, а со JTAG и bootloader-от.

17. Pinceta

Pinceta
    Gaining Experience

552
    163
    16 Март 2011
    Машко
    Steam:
    tadamtadam
    тогаш сподели нешто со нас speedportот да го средам :D

18. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Епа го немам више од давна им го вратив. Го имав тука цело упатство ама за жал не е во cache. Темата - Noviot "besplaten" ruter na MT NET

Ти треба модифициран фирмвер, оригинал фирмвер, usb кабел, WinXP и процедурата. Ако најдам све што треба ќе ти пратам комплет со упатство.

Иначе тие рутери кога ќе се отклучат се прилично способни. Има отклучено местење SIP провајдер, SSH терминал (работи под montavista linux) комплетен QoS на сите порти и она што ми беше мене најважно, отклучен DDNS клиент.

19. Pinceta

Pinceta
    Gaining Experience

552
    163
    16 Март 2011
    Машко
    Steam:
    tadamtadam
    Зошто баш XP?

Слични теми
  1. Tomekk