1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање за MAX TV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ARMac, 17 Мај 2012.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сакам да земам 3 max. Моментално сум на Boom TV, а тој ресивер има два скарта позади едниот е за телевизор а другиот за VHS. Место VHS на вториот имам закачено уште еден телевизор во спална и работи ок, само нормално двата телевизора гледаат исто.

  Гледам на Media Receiver М300 има два скарта. Дали може истото да се направи? Ако не тогаш дали може нешто слично, на пример првиот скарт на едниот телевизор а жолтиот пин на другиот. Дали и двата би добивале слика?

  Упатството им е хаос напишано. И влезови и излези ги викаат влезови па неможам да укопчам дали ресиверот може да дава сигнал на два излеза истовремено. Би требало да може заради тоа што многу луѓе користат видео или двд рекордери ама да проверам пред да земам.
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,565
  3,507
  11 Декември 2008
  Машко
  Кај МП300, тој едниот скарт е само за излез, другиот е некаков влез за екстерни уреди ако не се лажам.

  А инаку секако дека може да поврзеш и до 4 телевизори, јас барем имам пробано на телевизор и монитор преку скарт и хдми и си работи одлично.
  Ги има следниве излези: HDMI, Scart, S-Video и Composite.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И сите 4 паралелно даваат сигнал? Или само еден во исто време.
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Да, точно има 2 скарта ама како што кажа едниот е за излез а другиот за влез.

  Не би ти препорачал да ги поврзеш како што ги има поврзано olikomerc, мислам дека има акција да си земиш за 2 телевизора :)

  И да би ти препорачал да си земеш, имам јас и сум задоволен :D
  Поздрав
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да ама не им давам плус 1000 денари за нешто што нема ни да ми остане после договорот.

  Во краен случај можам да ставам SCART сплитер и да завршам работа ако одговорот на горното прашање е негативен.
   
 6. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Не ги знам одговорите побарај на интернет или оди во некој салон :)

  И ќе гледаш на 2 телевизори иста програма?
  Можеш и да го цркнеш така :) И да мислам дека сликата нема да е како на 1 скарт, но сепак твои пари што сакаш си правиш :D
  Поздрав
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тоа ми е целта.
  Неможеш да го цркнеш.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,565
  3,507
  11 Декември 2008
  Машко
  Сите даваат сигнал, не му се секирај.
   
  На kirildimeski и ARMac им се допаѓа ова.
 9. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Првата разлика што ќе ја воочиш ќе биде квалитет на сликата што кај бум е тиње.
   
  IgorB, olikomerc и на alumen :) им се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,059
  3,488
  18 Април 2007
  Ако купам од страна дополнителни медиа рисивери,дали ќе ми работат (имам оптик веќе), прашањето ми е да немора да плаќам дополнително (за 1 и 2 не се доплаќа, од 3 се плаќа 130ден+ДДВ за секој нареден)?

  Фала
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,728
  26,355
  4 Септември 2008
  Armac, претпостaвувам за твоите ќе зимаш ? :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И за моите и за мене. И јас сум за жал на Boom и фала богу заврши договорот.

  Olikomerc фала сега ми е сигурно го зимам. И онака сум 4 години врзан со рати за телевизор от телеком па исто ми се фаќа.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,728
  26,355
  4 Септември 2008
  Што ќе ти е телевизија у денешно време? све има на нет, освем можда ако си по спортот? :)
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе јас си гледам на нетбук обично серии навечер, жена ми гледа fox life/crime итн.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Море не се лажи да го делиш сигналот..Ако имаш повеќе од 2 телевизори по дома подобро доплати 130 ден. и мирна глава. А за купување на други ресивери од страна незнам дали ке ти работат, пошо мислам дека овие ресивери од телеком се зашттени и работат само на нивната мрежа (нешо слично како што направија со белите рутери). Затоа земи си нивни ресивери и уживај.
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од кај испадна сеа овој муабет за други ресивери :)

  Иначе и белиот speedport и црниот Thompson Speedport ги имам лично кракнато уште кога искочија. Заштитата им е патетика. Можеѓ комплетно да го смениш целиот фирмвер, а со JTAG и bootloader-от.
   
 17. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  тогаш сподели нешто со нас speedportот да го средам :D
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа го немам више од давна им го вратив. Го имав тука цело упатство ама за жал не е во cache. Темата - Noviot "besplaten" ruter na MT NET

  Ти треба модифициран фирмвер, оригинал фирмвер, usb кабел, WinXP и процедурата. Ако најдам све што треба ќе ти пратам комплет со упатство.

  Иначе тие рутери кога ќе се отклучат се прилично способни. Има отклучено местење SIP провајдер, SSH терминал (работи под montavista linux) комплетен QoS на сите порти и она што ми беше мене најважно, отклучен DDNS клиент.
   
 19. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Зошто баш XP?
   
Слични теми
 1. Tomekk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  896
 2. sini6a
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  760
 3. gorgi_selkov
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  923
 4. Xenor
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,050
 5. PsyShadow
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  911
Вчитување...

Сподели

Вчитување...