• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прашање за Mac Mini

  • Ја почнал/а темата
  • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Овие денови ги разгледував конфигурациите на Мac и налетав на нешто што никако неможам да го разберам пробав да побарам на гоогле но сепак нема ништо се надевам дека тука некој може тоа да ми го објасни во неколку реченици:)Вака и на офицјалната страна од Ејпл и на другите страници каде што се застапени нивните производи поврзани со Mac mini забележав нешто што ми изгледа необично кај сите останати конфигурации(Imac,Macbook,air,pro) секаде си пишува која графичка картичка ја има и нејзината меморија додека кај Mac mini пишува вака:
ntel GMA 950 graphics processor with 64MB of DDR2 SDRAM shared with main memory
http://www.apple.com/macmini/specs.html

e сега мене ме интересира дали тие 64мб кои се споменати е меморија на графичката картичка во него или пак има повеќе бидејќи пишува дека е споделена со главната меморија на што се мисли тоа всушност?:ermm:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Се мисли дека графичката се наоѓа онборд, на самата плоча, и влече 64 мегабајти од главниот рам пошто нема свој. Како и секоја друга онборд графичка........
Би требало да влече минимум 80 (64 за видео + 16 системски), а може и повеќе, зависно од потребите на апликацијата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Па нешто планирав затоа и прашувам али чим има толку малку меморија подобро ми е да разгледам понуди за Imac
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
во принцип треба да иде до 224 по потреба, али битното е за што ти треба минито. И од apple си имаат кажано дека минито не е правено за вадење перформанси од него... Ама затоа ако збориме за portability... :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Паа....не е минито ни толку наивно и во поглед на перформансите. Core 2 Duo со 2 или 4 MB L2, 1.83 или 2 GHz работен такт, 667 МHz FSB и соодветна меморија до 2 GB количество, wired и wireless LAN, FireWire, поддршка за 20" Apple CInema дисплеј (1920x1200). Не е high-end, но не е ниту дигитрон. Сосема солидно и доста богато опремено машинче.
Како единствен минус му пишувам што користи хард на 5400 врт/мин. Е сега, во колкава мерка е тоа недостаток, ќе видиме кога ќе имам прилика да го тестирам. :D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Паа....не е минито ни толку наивно и во поглед на перформансите. Core 2 Duo со 2 или 4 MB L2, 1.83 или 2 GHz работен такт, 667 МHz FSB и соодветна меморија до 2 GB количество, wired и wireless LAN, FireWire, поддршка за 20" Apple CInema дисплеј (1920x1200). Не е high-end, но не е ниту дигитрон. Сосема солидно и доста богато опремено машинче.
Како единствен минус му пишувам што користи хард на 5400 врт/мин. Е сега, во колкава мерка е тоа недостаток, ќе видиме кога ќе имам прилика да го тестирам. :D
хахаха, ќе искоментирав ама си викам ај не... :LOL::LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
во принцип треба да иде до 224 по потреба, али битното е за што ти треба минито. И од apple си имаат кажано дека минито не е правено за вадење перформанси од него... Ама затоа ако збориме за portability... :)
Нормално јас не го зимам за игри да играм на него ми треба баш онака за општа употреба
 
M

Mr.Alien

Гостин
Мало update од мене. Вградениот хард диск е 2.5" модел. Значи, оние кои се употребуваат за лаптоп системите. Тоа значи дека минусот од мојот претходен пост се анулира. :D
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
До администрацијата: Јас мислам дека оваа тема треба да биде преместена нема никаква врска овај компјутерски систем (MacMini) со оперативни системи. Не треба ли да биде преместена во Хардвер--->Останато???
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не разбирам, зошто се анулира минусот? 2.5 инчните исто така вртат на 5400 у секунда, ептен се ретки и скапи тие со 7200 вртежи.
Затоа што во првиот пост изумив дека димензиите на куќиштето на MacMini не овозможуваат вградување на стандарден хард диск, туку само на 2.5"-ни модели. Не само што што се поскапи, 2.5"-ните хардови на 7200 врт/мин и повеќе греат, што особено ќе дојде до израз во куќиште со минијатурни димензии.
Втора работа што ја изумив е дека одамна не постојат стандардни хардови на 5400 врт/мин.
Ј*б*га, се случува човек на момент да се подзагуби. Знаеш, сложување на различни сили под одредени чудни околности кои имаат неочекувани последици и ефекти :)).
Нормален и очекуван е изборот на 2.5" хард диск за ваков систем каде што акцентот е ставен на портабилноста, а не на сировите перформанси.
Пак ќе повторам, ваков каков е, MacMini не е баш слаба машина. Не е за игри, но има доста голема употребна вредност.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па брале, тоа е она што го викаат прашање на вкусови, а за нив не се расправа. Можеби на нас закоравените ПЦ-ејци ни се чудни оние кои даваат толку пари за Mac/Apple, но верувам дека и ние сме чудни на Apple/Mac корисниците зошто фрламе пари на нешто што е (IBM) ПЦ.
Круг. Бескраен. :)
Apple/Mac е сосема поинаква приказна, поинаква филозофија. Кој ја познава, знае и за што потрошил пари. Секому своето. Лично, поштувам Apple/Mac. Единствено, не сум имал многу прилики да го користам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,080
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно