1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Прашање за данок...

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од -Ata-, 9 Март 2011.

1. -Ata-

-Ata-
    Gaining Experience

98
    102
    2 Декември 2010
    Бидејќи е време за годишна даночна пријава, ме интересира како се пријавуваат остварените приходи од работа преку интернет? Колку изнесува данокот? Од која остварена сума е задолжително да се плати данок или пак целокупниот износ, без разлика на големината на тој приход, се оданочува?

Зборувам за приходи кој стигнуваат на трансакциска сметка од сервиси како moneybookers или paypal...

2. goranmitev

goranmitev
    Intern

75
    44
    27 Август 2010
    Во образецот овие приходи се внесуваат во ред број 8. Данокот се плаќа откога ќе ти испратат на домашна адреса решение со уплатница колку треба да се плати. Иначе 10% е данокот.

3. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Побарај годишен извештај за уплати/исплати од трансакциската. Во тој извештај треба да има податок за колкаво ослободување станува збор и колку данок имаш.

4. Goran123

Goran123
    Gaining Experience

954
    157
    25 Јуни 2010
    Немаше иста ваква тема со многу повеќе мислења? Или оваа беше истата, само исчистена? Ај исправете ме ако грешам, не можам да ја најдам другата тема.

ЕДИТ: Еве ја другата тема тука.

5. -Ata-

-Ata-
    Gaining Experience

98
    102
    2 Декември 2010
    Благодарам на сите сугестии. Мислев да не има случајно некое даночно ослободување, затоа што не е многу фер да се плаќа процент на IRS и процент на УЈП...

6. krale

krale
    Practice makes perfect

2,319
    1,366
    6 Февруари 2009
    Мене друго ме буни. На пример си имал купено некој лаптоп од купилаптоп, и после 1 година го продаваш преку пејпал - на пример зимаш 300е.

Како може тие 300е да ти се рачунаат приход? Тоа е многу небулозно.

7. marv

marv
    On your way to fame

1,399
    720
    5 oктомври 2007
    Машко
    Па и не се рачунаат. Слободно можеш лично твој било каков компјутер, автомобил, и слично да го продадеш и ништо не плаќаш. Персоналниот данок е платен веќе еднаш (ваљда :D) кога си ги стекнал парите да го купиш тоа добро, така да кога го продаваш нема повторно оданочување.

Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,269
  2. Gaston
    Одговори:
    75
    Прегледи:
    14,004
  3. MarkoHF