1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање за данок...

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од -Ata-, 9 Март 2011.

 1. -Ata-

  -Ata-
  Gaining Experience

  117
  117
  2 Декември 2010
  Бидејќи е време за годишна даночна пријава, ме интересира како се пријавуваат остварените приходи од работа преку интернет? Колку изнесува данокот? Од која остварена сума е задолжително да се плати данок или пак целокупниот износ, без разлика на големината на тој приход, се оданочува?

  Зборувам за приходи кој стигнуваат на трансакциска сметка од сервиси како moneybookers или paypal...
   
 2. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Во образецот овие приходи се внесуваат во ред број 8. Данокот се плаќа откога ќе ти испратат на домашна адреса решение со уплатница колку треба да се плати. Иначе 10% е данокот.
   
 3. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Побарај годишен извештај за уплати/исплати од трансакциската. Во тој извештај треба да има податок за колкаво ослободување станува збор и колку данок имаш.
   
 4. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Немаше иста ваква тема со многу повеќе мислења? Или оваа беше истата, само исчистена? Ај исправете ме ако грешам, не можам да ја најдам другата тема.

  ЕДИТ: Еве ја другата тема тука.
   
 5. -Ata-

  -Ata-
  Gaining Experience

  117
  117
  2 Декември 2010
  Благодарам на сите сугестии. Мислев да не има случајно некое даночно ослободување, затоа што не е многу фер да се плаќа процент на IRS и процент на УЈП...
   
 6. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Мене друго ме буни. На пример си имал купено некој лаптоп од купилаптоп, и после 1 година го продаваш преку пејпал - на пример зимаш 300е.

  Како може тие 300е да ти се рачунаат приход? Тоа е многу небулозно.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па и не се рачунаат. Слободно можеш лично твој било каков компјутер, автомобил, и слично да го продадеш и ништо не плаќаш. Персоналниот данок е платен веќе еднаш (ваљда :D) кога си ги стекнал парите да го купиш тоа добро, така да кога го продаваш нема повторно оданочување.
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,427
 2. Gaston
  Одговори:
  75
  Прегледи:
  16,797
 3. MarkoHF
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,833
 4. miamia005
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,416
 5. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,492
Вчитување...

Сподели

Вчитување...