1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Прашање во врска со гаранција

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од DIMITA, 16 Јуни 2019.

1. DIMITA

DIMITA
    Intern

4
    0
    1 Јули 2018
    Машко
    Здраво

Купив мобилен телефон од човек нов неотпакуван без гаранција , телефонот е земен од Т-мобиле. Ми рече дека е земен преку фирма поклон му бил и нема гаранција му стои 2-3 месеци. Проверив на официјалната страна на Хуавеи и еве ги информациите:

Delivery to Makedonski Telekom AD-Skopje
    Delivery date: 2018-08-11
    Warranty end: 2021-06-12
    Warranty Country :MK
    Latest Delivery place: MK
    Human Damage Flag :(No records exist)

Телефонот го купив на 11.06,2019 од човекот, а гаранцијата ја пишува до 12.06,2021(како да е купен 12.06,2019)?
    Дали автоматски се активира на страната на Хуавеи со активирање на телефонот?
    Пишува дека гаранцијата важи до: 2021-06-12.
    Дали може да пријавам во т-мобиле изгубена гаранција и да ми дадат написмено нова ?

Последна промена: 16 Јуни 2019
  2. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

232
    167
    3 Јануари 2010
    Машко
    неможеш да пријавиш во т-мобајл бидејќи телефонот не е на твое име.

3. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

361
    350
    1 Јануари 2016
    Машко
    Ако најдеш врски у телеком можат да ти ја испринтаат фактурата што е издадена за продажба на тел .

Јас го имав истиот проблем и дека у тој период бевме цела фирма на телеком агентот што не водеше ми излезе у сусрет да ми даде копија од фактурата за тел за да може да го однесам у сервис .

4. DIMITA

DIMITA
    Intern

4
    0
    1 Јули 2018
    Машко
    Епа тоа е кај нас за се врски.Инаку ИМЕИ имаат и пишува кога е купен телефонот кај нив во софтверот , значи нема потреба 10 пати да потврдуваме дека од таму е купен уредот ама некој ке изгуби гаранција на некој избледена фискалната и ке си платиш сервис.Инаку ке барам некој да ми извади да стои како документ во случај да се зафркне нешто.Фала на инфо

5. moongose

moongose
    Unstoppable

1,786
    2,006
    19 Јули 2013
    Ако баш ти затреба гаранција, ќе појдеш во салон на телеком, ќе им кажеш дека телефонот е земен на фирма и да го најдат по имеи во систем. Таму имаат се што треба за телефонот. Не ти треба листот за гаранција.
    Ако некој на шалтерите се опира, побарај го одговорниот.

На DIMITA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...