1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање поврзано со eBay!

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Logic, 17 Јули 2012.

 1. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Здраво вака сакам да прашам нешто доколку пример нешто сакам да купам баш разгледувава за едни наочари или ласер но еве кога идам да видам колку ќе ме чини поштата или тоа таму што е пишано ми дава на овие вака:

  Standard Int'l Shipping или Economy Int'l Shipping
  Не ми е јасно нешто доколку го платам тоа што сакам да го земам а пишува така како што напишав погоре дали ќе има проблем во стигнувањето на пратката или колку време ќе чекам.​
  Некој што има купувано преку eBay нека ми одговори..​
   
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ако му се допаѓаат на тој што работи у пошта на пакети, башка убаво да му стојат ке си ги земе :D

  Никако не се нафаќај да нарачаш нешто без тракинг број, можеби е поскапо не сигурен си дека пакетот ке ти стигне.
   
 3. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011

  Не те разбирам? Каков тракинг број иначе еве за што станува збор

  http://www.ebay.com/itm/Newest-Mili...r_Pointers&hash=item256fa0f7a6#ht_4050wt_1270
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,850
  2,443
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Во америка имам нарачувано многу работи преку ebay и апсолутно се стига навремено и она што си нарачал е во детали точно али во македонија е веќе друга работа...
  Тракинг број ќе ти пратат на email за пратката што си ја нарачал за да можеш да ја пратиш до каде е, кога ќе биде доставена каде се наоѓа во моментот... во америка се оди преку тракинг а за пратки во македонија пак ти е потполно друга работа...најчесто нема тракинг број.
   
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Кога ке ти го пратат пакетот, ти праќаат мејл со тракинг број на DHL, TNT, FedEx UPS итн и во секое време може да провериш каде се наоѓа пакетот.Еве ти пример како изгледа оваа на DHL сајтот:
  http://www.dhl.com/en/express/tracking.html
  Пред да нарачаш пиши му на кинезот и прашај го која пошта користи.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,033
  3,176
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Отиди до чекаут, пред да ти наплатата ке ти пишува колку е шипингот.
   
 7. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Free Shipping -- Economy Int'l Shipping

  Гледам нешто "Top rated seller" dantegoods( 6842[​IMG]) што значи дека човеков не лаже.
  Истотака ќе му испратам порака да го прашам која пошта ја користи затоа што во ова "
  Free Shipping -- Economy Int'l Shipping" не пишува како пример имам начекано тоа USPS First Class Mail Internationa нешто плус 11$ за да доплатам и пишува 7-11 дена.
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,416
  989
  8 Декември 2009
  Items will be shipped to confirmed PAYAPL address within 24-48 hours after payment is completed, if deliver address different from your PayPal address is requested, please contact us ASAP within 3 hours after order.
  Ова е многу битен момент, коа ќе го купиш ласерот стави белешка (note) дека сакаш до eBay адресата да ти биде испратено. Ова да ти го лапне некој од наша пошта не е многу веројатно, но се дешава. На мене лично сите пратки ми стигале од најмала па до највисока цена од било која земја.
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,802
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Производот е крај :D
  На турбо фолк журка обележи и ќе почнат да искачаат и касапат змејови од skyrim и војници од BF3.
  [​IMG]
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,850
  2,443
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Јас лично имам лошо искуство со USPS еднаш ми изгубија хард диск (иако не беше нарачан преку ebay) а пак за друга пратка во македонија наместо 18 дена чекав 35 така да не ти препорачувам да идеш преку нив, немаат ни претставништво во македонија. UPS од мое лично искуство се најдобри а ги има и кај нас.
   
 11. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Вака сега друже сакам тебе да те прашам нешто додека си купувал од ебау дали во Shipping ти пишувало вака "Economy Int'l Shipping" и доколку ти пишувало за колку време ти стигнало тоа што си го купил.

  Истотака имам едно прашање до тебе затоа што јас имам пејпал и еве сега нарачам и кога ќе го платам таму на пејпал во забелешки доле да пишам дека сакам да се испорача на адресата од ебау. Истотака да те прашам уште нешто затоа што мојот пејпал не е верификуван ама имам пари на него нема врска тоа но доколку нарачам може ли да отиде во лимитед ? Дека до сега имам 2 пати праќано од него пари и стигнато а ми нема отидено ?
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,416
  989
  8 Декември 2009
  Нема врска што не ти е верификован, ама баш затоа треба да оставиш у note дека сакаш на Ebay адресата да ти испорача. Пратката ќе ти стигне за некои си 20+ денови.
   
 13. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Добро уште нешто само за ова дали има врска што пишува вака "Economy Int'l Shipping" ? дека нема ни UPS,DHL...
   
 14. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,416
  989
  8 Декември 2009
  Пратката ќе ја испрати најверојатно по USPS за релативно мала сума и нема да можеш да ја следиш.
   

Сподели

Вчитување...