• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Прашање околу мемориска картичка и камера за кола

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,322
3,279
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Имам некоја кинеска no-name камера за во кола. Eдинствена информација што можам да ја дадам е дека користи некој "X2 Player" за прегледување и експортирање на снимките.
За неа користев картичка од 32GB до сега, ама ми требаше повеќе простор па земав од 64GB, Kingston Endurance. Ја пуштив камерата безвезе да снима 24 часа, ама снима само околу 23GB па претходното го пребришува (пуштив од 6:30 вчера до 6:30 денес, но најраните снимки се од околу 19:00).

Картичката не сум ја тестирал да ја наполнам со фајлови, меѓутоа во Disk Management си ја покажува најнормално како 59GB. Дали е можно камерата да е лимитирана да снима само до тој капацитет од околу 23GB? И ако е тоа проблемот, има ли начин да се тргне тој лимит?
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #3

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,322
3,279
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
највероватно не можи повеќе од 32 гб да чита затоа и ти ја чита така тоа се е до стандардот на картичката и карактеристиките на камерата што подржува а што не еве линк Why Cameras Won't Read Some SD Cards
Фала, супер текст, значи на камерата изгледа ѝ е толку силата, не може да користи поголеми картички..
Само ме буни тоа што ја чита картичката, но не ја исполнува до крај. Тамо во текстот вика дека му дава ерор и воопшто не може да ја користи. Затоа мислев да не е до нешто друго.
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
67
56
Најдобро ти е да видиш спецификации на камерата исто како компјутер што можи а што не е сега no name камера :) ако можиш да најдиш ќе видиш сигурно што како друго нема
Мислењето е автоматски споено:

Мислењето е автоматски споено:

Еве овде е објаснето подобро
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,322
3,279
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најдобро ти е да видиш спецификации на камерата исто како компјутер што можи а што не е сега no name камера :) ако можиш да најдиш ќе видиш сигурно што како друго нема
Мислењето е автоматски споено:

Мислењето е автоматски споено:

Еве овде е објаснето подобро
Тоа е проблемот што е no-name, немам ни кутија ни ништо, само тоа X2 Player програмчето што го користи.
Инаку во File Explorer ја покажува како 112 MB бидејќи само преку програмчето може да се вадат снимките, фактички само него го покажува колку простор зафаќа. А во Disk Management си го пишува целосниот капацитет.

Значи тоа е нема друго, не поддржува поголеми картици, ќе барам друга камера, фала за одговорите :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,168
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Фала, супер текст, значи на камерата изгледа ѝ е толку силата, не може да користи поголеми картички..
Само ме буни тоа што ја чита картичката, но не ја исполнува до крај. Тамо во текстот вика дека му дава ерор и воопшто не може да ја користи. Затоа мислев да не е до нешто друго.
Не ја чита, само репродуцира тоа што кажува картичката. картичката вели: јас сум 64GB и камерата тоа го покажува. Ама кога ќе теба да ја алоцира таа меморија, нема да успее зошто толку и е душата.
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,651
Мислења
822,446
Членови
28,287
Најнов член
Eftim555
На врв Дно