1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање околу Font Awesome

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од skullmonkey, 23 oктомври 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,964
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Порано ми беше јасно. Ставаш фонт локално, го ставаш патот до CSS фајлот после <html> и си ги ставаш кодовите со / во css и си ја добиваш иконата.

  Сега не го контам баш како работи.

  Откако ќе се стави после хтмл тагот ова кое го добиваш од нив
  <script src="https://kit.fontawesome.com/xxxxxxxx.js" crossorigin="anonymous"></script>

  Што треба да стои како font-family? Кога ставам Font Awesome 5 Free или Font Awesome/ 5 Free не излагаат иконите. Од друга страна ако ставам само fontawesome ги добивам иконите но не и на брендовите кои се ставени во китот.

  Треба ли во главниот цсс фајл за сајтот да дефинирам @Font face? за да го добијам?

  Сите објаснувања кои ги има кај нив е ако ги ставам во <span> или во <i> а тука не сакам да биде така.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,676
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да ја прочиташе документацијата повнимателно на сајтот ќе ти беше јасно.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,964
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Тачно. Не ја поминав цела.
  Можеш шорткат да ми дадеш конкретно на проблемов или мора да ка фатам?
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,676
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Читање згорапреку доведува до вакви моменти. Седни, внимателно, прочитај, одговорот е таму. Иако ќе ти земи 20 минути можда, ќе најдиш решение
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,964
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мрак ми е читање документација на екран... :( али изгледа тоа ќе биде на крај.
  Фала.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,079
  1,360
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај да не се мачиш многу, еве директ кај да гледаш.
  Font Awesome
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,964
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сум требал да ги одвојам брендови од фри фонтови. Тоа им е ново.
  Фала ви.
   
 8. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  325
  411
  20 Јуни 2012
  Машко
  Зирни го ова ( Fontello - icon fonts generator ), земаш само тоа што ти треба наместо се да импортираш. Плус со Free FontAwesome имаш пристап само до „полошите икони“ додека за другите се плаќа. Fontello е далеку подобро решение. Само make sure да прочиташ овој пат како функционира :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...