• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прашање околу дизајн

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Код за да ја хостираш ? Не те резбирам,сакаш ли да ја ставиш на нет ?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дефинитивно Microsoft Office Publisher не е нешто што би ти препорачал да го користиш за веб дизајн (иако е наменет и за тоа меѓу другите работи).
Не го имам користено, сега набрзина го разгледав и видов дека имаш 2 начини.

Едниот ти е кога ќе ја отвориш stranicata, во file имаш Publish to the Web. Не го имам никогаш користено, пробај ако се снајдеш.

Другиот начин ти е, на страницата да и направиш Save As и да одбереш долу од Save As Type - Web Page, Filtered.

Фајловите што ќе ги запамтиш ќе ги кренеш на хостот. Главната страница треба да ти има име index.htm(l).
Како ќе ги кренеш на хостот зависи од него, дали преку конролен панел, ftp пристап и слично.
Се надевам ти разјаснив неколку работи.
 

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Дефинитивно Microsoft Office Publisher не е нешто што би ти препорачал да го користиш за веб дизајн (иако е наменет и за тоа меѓу другите работи).
Не го имам користено, сега набрзина го разгледав и видов дека имаш 2 начини.

Едниот ти е кога ќе ја отвориш stranicata, во file имаш Publish to the Web. Не го имам никогаш користено, пробај ако се снајдеш.

Другиот начин ти е, на страницата да и направиш Save As и да одбереш долу од Save As Type - Web Page, Filtered.

Фајловите што ќе ги запамтиш ќе ги кренеш на хостот. Главната страница треба да ти има име index.htm(l).
Како ќе ги кренеш на хостот зависи од него, дали преку конролен панел, ftp пристап и слично.
Се надевам ти разјаснив неколку работи.

fala mnogu a sega sto gi imam tie fajlovi sto mi se sliki i slicno samo da gi zakacam na stranata?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кога правиш Save As, освен HTML фајлот, имаш и еден фолдер со сликите. Тој ќе го ставиш така како што е, сликите нека си останат во фолдерот, во спротивно нема да ти ги прикажува.
 

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
ama samo mi dava eden folder index_files ima edno filelist i slikite se nadolu i dolu stranite sto se znci sega treba jas cel toj folder da go updejtiram na stranata
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да, треба цел фолдер.
Од колку линкови ти е страната односно страници?
Незнам како ќе треба за повеќето страници, незнам како функционира програмот, дали автоматски ќе ги среди сите, или ти ќе треба?!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.556
Мислења
926.075
Членови
33.172
Огласи
1.278
Најнов член
Roci
На врв Дно