1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање до сите искусни е-бизнисмени и сите оние кои се чувствуваат така

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Wake up!!!, 8 Јуни 2011.

 1. Wake up!!!

  Wake up!!!
  Intern

  10
  0
  24 Август 2010
  Здраво,

  Моево прашање се однесува на оние веб портали кои имаат за цел да ги информираат луѓето за настани од областа на културата и забавни настани кои се случуваат во нашиот град (Скопје). Значи кино, театар, опера и балет итн. Ме интересира, дали веб порталиве наплатуваат од овие (како да ги наречам) институции (кино, театар...) за информациите што ги објавуваат на нивните сајтови. Мојава логика кажува дека би било можно да наплатуваат за тоа, оти никој не ти шири такви информации за џабе. Самите организатори се заинтересирани за некој настан да привлечат поголемо медиумско внимание, а тоа значи дека тие би имале поголем број на посетители на нивните настани.

  На пример, јас имам мој веб сајт и сакам да ставам на него еден додаток „настани“ кој ќе ја има истата цел. И ме интересира дали би било легално да ги ставам тие информации „на моја рака“, или сепак за тоа треба да го известам соодветниот организатор, или можеби да барам да ми плати за тоа.

  Значи, ова не се однесува за кафулиња, клубови, ресторани и сл. туку за кино, театар, опера и балет...

  Во секој случај, сакам да подискутирам со некој на оваа тема. Бидејќи околу мене немам со кого да се консултирам на оваа тема, мислам дека тука е вистинското место.
   
 2. Dr.Delete

  Dr.Delete
  Intern

  18
  1
  26 Јануари 2011
  Хмм... Не те сфатив баш али... Ако сакаш да постираш некакви информации/настани на твоја страна и истите ги копираш/превземаш од друго место, првото нешто што треба да го направиш е да го прашаш Админот/Креаторот на страната од која што ја земаш информацијата (за да ти даде или не ти даде дозвола)...

  Ако сакаш, повеќе муабет може да направиме на скајп: viktor.mar

  Поздрав...
   

Сподели

Вчитување...