1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Прашања за Play Station 3

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од username, 30 Декември 2009.

1. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Во план сум да купам Play Station 3 па имам неколку прашања во врска со тоа, ако има некој искуство нека пише.

Прво ме интересира од прилика колку се движи цената моментално, знам има разлика 40гб 60гб и такви работи. и дали оди во таа цена евентуално игра, знам има 1 рачка во тоа пакување

Второ дали некој играл ПЕС2010 онлајн преку пс3 и како оди тоа?

И трето, дали има потреба од тополнителен memory stick за снимање на играта или све тоа го врши хард дискот.

Толку за сега па ако треба уште нешто ќе допрашам:D

2. Борче Давчев

Борче Давчев
    Intern

61
    1
    28 Декември 2009
    Цената мислам дека е околу 25 илјади ама не сум сигурен.Дали оди игра со тоа незнам гледав во еден каталог од one во таа цена влегуваше и игра.Снимањето мислам дека е на хард дискот ама не ме фаќај за збор.
    PES2010 online не сум играл бидејки не поседувам ps3.

3. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Пошто не си играл, а мене во меѓу време ми стигна PS3-ката и пробав да играм онлајн и многу беше јако. Ако има некој прашања слободно...

4. Idefix

Idefix
    Intern

62
    4
    4 Декември 2009
    чип има за него да играш кракнати игри или мора ориџинал?

5. taranenik

taranenik
    Intern

555
    13
    12 Јуни 2007
    Нема сеуште чип за ПС3.

6. username

username
    Gaining Experience

526
    66
    4 Јули 2009
    Машко
    Нема значи чип, ориџинал игра имаш од 40 јура нагоре, иначе PES2010 беше 70 јура, сеа јебига тоа е, али затоа онлајн цепаш колку сакаш

7. Gixxer

Gixxer
    Intern

33
    1
    9 Февруари 2010
    За жал уште нема чип за тројката, на неа можеш да играш само оригинални игри, и тоа само за PS3 и PS1.

Само два модели се backward компатибилни (постари модели, дебели, со 60 и 80гб хард дискови) и на нив можеш да играш оригинални игри од Play Station 2.

Друг начин да се подлажуваш е да си симнеш демо од PlayStation Store и во зависност од демото, можеш да играш...ако ништо друго ќе видиш каква е играта па ќе знаеш дали се исплати да фукнеш минимум 3000 за нова игра :) Јас така се зае*ав со демото од PES2010, имам да одберам само 5 тима, и можам да играм само офлајн, утакмица од 5 минути.

@username, собирам пари за цела игра, кај и да е ќе се пробаме онлајн ;)

8. Doki

Doki
    Intern

32
    0
    15 Декември 2010
    Машко
    Imas Cip za ps3. i toa usb narecen PS3 BREAK.COM vo toa se vkluceni igri +

9. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    Да имаш чип... и кога ќе направиш Update na firmware отиде чипот.

10. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,511
    14 Мај 2008
    Машко
  11. NikacXMKD

NikacXMKD
    Gaining Experience

342
    234
    7 Јули 2010
    Машко
    Остај остај,чип е.....

12. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    Моја грешка... навика ми остана поради неписмените кој ги трпам на работа па не можеш да им објасниш дека е тоа едно те исто. Инаку се работи за jailbrake и после Update на firmware на верзија над 3.40 тој не функционира. Исто така после тоа ретко која игра има резолуција над 720р.

13. dzaromkd

dzaromkd
    Intern

39
    0
    11 Февруари 2008
    momci aj be pomagajte
    imam ps3 kraknat e so psbreak mislam
    ima instalirano vo nego Openmanager
    simnav nekoja igra od net i sea ne znam kako da gi staam u ps3 i da gi igram
    barav neso po net ali ne mozam da svatam kako treba li da se instalira nekoj drug program ili se odi preku open manager
    aj nekoj neka kaze ili tutorijal ako ima nekoj kako e postapkata
    fala vi

14. kermicie

kermicie
    Intern

50
    1
    27 oктомври 2010
    Gledav na youtube deka moze da se igraat igri so tastatura i maus na playstation 3.Dali se tie specijalni tastaturi ili moze so obicni,i ako znae nekoj kade mozam da najdam FRAGFX kontroler za PS3.

15. dacee

dacee
    Intern

1
    0
    20 Февруари 2013
    Машко
    zdravo da te prasam imam play station 3, 500giga kako da go hakiram najnova verzija e? pozzz

16. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,449
    6 ноември 2007
    Nikako, ne moze novite.
    Kupuvaj si orginalni igri.
    Ili daj da se tramapame ja ke ti dadam fleshuvana konzola :) i onaka igram samo orginali

17. zwitter00

zwitter00
    Intern

1
    0
    13 Мај 2013
    Машко
    Zdravo
    mi nudat PS3 Super slim 12 gb + 5 dobri igri koristen e eden mesec
    dali se isplati da go zemam ili da si zemam nov ?

18. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,716
    30 Мај 2010
    Мислам дека треба да ја кажеш и цената за која ти го нудат.

19. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,626
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Ме интересира ако некој знае нешто околу чипувањево кај РЅ3, или џејлбрејк w/e. Има можност да се купи нов „хакнат“ РЅ3 кај нас и да се играат симнати игри на него? Симната игра, се снима на DualLayer и се игра или има можност како image да се префрли и да се игра?

Од Xbox кецот не сум имал конзола, а тој го хакнаа до јаја. Знам дека и 360-ката се чипуваше за да се играат DL DVD игри на него, ама РЅ3 имаше некои проблеми.

Би бил благодарен ако можете да ме упатите кај некои наши дечки/линк или ваше искуство околу купување на хакнат РЅ3 и можност за играње на симнати игри.

Р.Ѕ. Не е за мене, мене се ми е ориги'нал.

EDIT: IDC нема ништо во врска со РЅ3.

20. NinjaMKD

NinjaMKD
    Intern

4
    0
    1 ноември 2013
    Да не отворам нова тема , деновиве планирам да купам ПС3 па ме интересира од искуства на што да припазам (читам доста ако бил 3.55 можел да се џеилбрејкува) што да барам..

И второ прашање дали некој може од 0 да ми го објасни процесот на џеилбрејкување све што треба да спуштам, каде да најдам , како да инсталирам, Ви благодарам

21. vlavot

vlavot
    Medicus

2,974
    2,925
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Ако плејстешнот ти е со 3.55 firmware ќе можеш да го џејлбрејкувашќ ќе симнеш само еден фајл ќе го ставиш на усб стик и преки него ќе го џејлбрејкуваш. Инаку плејстешн што не е фабрички на 3.55 како стартен софтвер не се исплати ама ич да зимаш.

22. NinjaMKD

NinjaMKD
    Intern

4
    0
    1 ноември 2013
    Како да видам дали е плејстешанот 3.55 ? планирам да го купам од техно маркет или амц како да проверам?

И каде се наоѓа тој фајл за симнување? само толку едноставно е? пошо гледам други спомнуваат некакви манимен фајлови нешто .. не се разбирам

23. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,455
    950
    1 Април 2012
    Машко
    не купувај ваков

24. NinjaMKD

NinjaMKD
    Intern

4
    0
    1 ноември 2013
    А каков би требало да биде?

25. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,449
    6 ноември 2007
    1. Ne postoi PS3 so OFW 3.55 Toa pomina. Nema poveke takvi ni novi nit stari
    2. PS3 kupen od prodavnica = Nema Piraterija! Igras Orginal igri
    3. PS3 chipuvan samo na staro, PS3 koj ne e chipuvan a se chipuva NE MOZES da go sredis sam

Solucija 1: Zemi 10-11000 i odi vo PSX Shop TC Bunjakovec, imaat Fleshuvani PS3 so roknat laser.
    Solucija 2: Kopaj po Reklama5 i Pazar3 i moli se da ne te zaebat

Слични теми
  1. mariomako
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    911
  2. MacedonianBoy123
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,397