1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашања за DreamBox и сат. телевизија

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Revan, 15 Август 2011.

 1. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  1. Дали Dreambox DM800HD што е во Мебиус е клон или оригинал и дали се исплати разликата во пари помеѓу овој и DM500-S.

  2. Колку bandwidth месечно се троши интернет само од шерингот и дали колку повеќе гледаш телевизија толку повеќе bandwidth трошиш. И дали од брзината на интернетот зависи и интензитетот на сецкање на каналите.

  3. Имам тањир и мотор дома кои се функционални, дали ќе пасуваат за Dreambox или ќе треба накнадно да купувам нови?

  4. Дали сите пакети ќе можам да ги гледам или има некои блокирани што се, ме интересира претежно за пакетите со филмски канали и спорт.

  5. Дали има опција за превод кај некои од каналите? (српски, хрватски, итн.)

  Благодарам однапред за одговорите, бидејќи благе везе немам од оваа област.
   
 2. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  vo Makedonija 99,9 % se klonovi nema orginal taka da za mebius jasno ti e kakvi imaat, ali nema veze kaj i da zemes bitno so garancija neka e i nemas gajle, od prilika trosat 1-3 giga mesecno znaci sto poveke gledas poveke trosi ali nema veze toa racunaj ne trosi IC, i nema vrska so internet brzinata za seckanje i tie raboti mnogu malku mu treba da si raboti, ako mislish deka motorot i tanjirot ti se funkcionalni nema potreba da kupuvas ali bitno tanjirot da e najmalce 90cm a za podobar signal 120cm, vo vrska so paketite zavisi od toa kolku ke platis za shering, JAS LICNO TVRDAM deka sto e poskap sheringot e podobar, dzabe da se lazes kako mene 50 evra godisno koga KANAL ne otvara kako treba secka ne otvara bitni kanali samo ke se nerviras kako mene dodeka ne zemes kvaliteten shering, prevod ima na poveketo na total paketot (srpski) na drugite paketi primer sky italia da receme gledas film ima prevod na angliski i italjanski, sky germanija ima angliski i germanski i taka za poveketo zavisi od koja zemja se paketite.

  eve ti osnovno kolku da znaes nekoj informacii ja vaka na brzinka od rabota ti pisuvam ako nesto ne ti e jasno prasaj ke ti kazam.
   
  1 person likes this.
 3. DJAMBAZ

  DJAMBAZ
  Gaining Experience

  191
  145
  15 Февруари 2011
  Dreambox

  Imas prevod na Dreambox DM800HD so instaliranje na subtitle player mozes da im lepis prevodi na skoro site filmovi
   
  1 person likes this.
 4. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  20
  8 Декември 2009
  До кога ќе бидат кодирани каналите на тотал пакетот и некој пакети од останатите сателити.. си плативме sharing а од канали ништо.. Има ли шанси да проработат. Инаку имам DM500s.
   
 5. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  @Revan, DM800 е клон, мој фаворит во негова класа е DM500 HD, малку поскап но подобар, има исти процесор и еден огромен кулер со кој е решен проблемот со ладењето. Чинијата нормално ќе си одговара и сите DM подржуваат diseqc мотор. Од пакетите не се гледа Тотал и нормално пинковите со него. За шерингот колку пари , толку музика.
   
  1 person likes this.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас сум тотално изгубен. 300 модели, тањири, шеринзи и се друго. Еве може ли некој да ми каже за колку пари можам најефтино да поминам? Ме интересираат само филмски и канали со серии со превод. Значи имам само телевизор. Колку би коштала цела опрема+претплата? Ито имам една антена округла од 2 метра црна со дупки е ама нема мотор. Може да се искористи или не.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеш да ја искористиш антената огромна од 2 метра, и ке ти заврши голема работа ! Нема да имаш никаков проблем со сигнал. :)
   
 8. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  20
  8 Декември 2009
  Ако е искривена ке му прави проблеми.. Насочувањето на сигналите нема да биде правилно кој магнетот.. со тоа нема да има добар сигнал, или воопшто ќе нема..
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  чек малку, за каков магнет збориш ?? Мислиш на LNB (Low noise block-downconverter) ??

  Точно ако е искривена дека нема да има фајде од неа, но ова се веке претпоставки :D
   
  1 person likes this.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не бе не е крива. Т.ест вака од око не е крива. Ама незнам па колку треба да е права, има некое правило за микронски деформации или?

  Само е прљава ептен од голуби тоа се чисти ваљда.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  За да биде искривена треба физички самиот да ја искривиш, бидејки станува за мрежеста чинија тогаш нема шанси ветер да ја има искривено. Како и да е исчисти ја, и веке имаш добра чинија, нормално дека треба да се истестира !

  поздрав
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ок фала. Следниве месеци ете ми преокупација :D
   
 13. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Aj да не отварам нова тема да прашам и јас тука, другар сака да земе dreambox, али во градов добив 10 различни цени и понуди, почнувајќи од 250евра до 600 евра за комплетна монтажа, опрема и shering една година со моторизирана антена.

  Прашање ми е дали има потреба од HD, кога дечкото воопшто нема HD ТВ и не го ни интересира посебно во блиска иднина да зима, нешто спомнуваат дека некои пакети сега ги пуштале во mpeg4 формат па ако не биле HD морало да се има HD Dreambox за да се гледаат.Колку се овие програми и дали вреди за нив да се зима HD?

  Sheringot кај сите што прашав ми рекоа 100че годишно.HD понудите што ги добив се на едно место 450 евра се комплет на друго 600.Има нешто различно во хардверите подобро полошо, или некој си зима повеќе ќар?

  Ич не сум упатен во ова поле па добро би ми дошла ваша помош.

  Фала
   
 14. stefan1984

  stefan1984
  Intern

  89
  14
  2 Јануари 2010
  патобранец :D едно време имаше sky star 2 за пц ми е ке врси работа, треба интернет за неа или не ?
   
 15. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Има премногу ХД канали веќе на сателитска. Разликите во цена се веројатно за како рисивер станува збор. Со ХД се ДМ800ХД и ДМ500ХД. Вториот е понов, а поевтин - обично мислам дека оригиналниот рисивер кошта колку клонот дм800хд што кошта.

  Повеќето што нудат шеринг, имаат вклучено ХД, и не може да земеш „без ХД“ шеринг. Единствено некој може да му нуди рисивер без ХД, ама тоа според мене е промашена инвестиција, бидејќи кога-тогаш ќе земе ХД ТВ и ќе треба менува рисивер.
   
  1 person likes this.
 16. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Ако сакаш шеринг на скајстарот се разбира мора интернет и нормално Ц-линија. Местење на шерингот на неа 2 минути работа. Можеш да користиш максимално 4 Ц-линии.
  Ако гледаш преку vPlug не ти треба интернет. Од пакетите што ги отвара, дел од каналите на Bulsat 39°E, нешто од француски и холандски пакети на Astra 19°E.
   
 17. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Фала за мислењето, точно така сите нудеа шеринг со ХД, немаше без, разликите беа дали ќе се земе HD ресивер или не.Еве ајде да речеме ќе се земе со ХД (нормално би било веќе во ова време), што е разликата помеѓу овие различни ресивери, зашто кај едни цената беше 450 евра а кај други веќе 600 евра, незнам дали беа истите ресивери искрено.
   
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Za HD postojat dva modela dm800hd i dm500hd. Doduse postoi i dm8000, ama toj e mnogu poskap.

  Ovie ceni sto gi kazuvas se najverojatno so vklucena antena i sering, inaku se previsoki.


  Kako i da e, i dvata modela 800 i 500 se solidni. 500 e ponov, ima podobro ladenje, znaci pogolema stabilnost, ama nema moznost za vnatresen hard disk (za snimanje ili pustanje na filmovi, sliki, muzika). I dvata mozat da rabotat so nadvoresni diskovi.

  Moja preporaka da si zemes 500hd, posto na nekoi 800hd temperaturata stanuva visoka pa se javuva zakocuvanje.

  Da znaes deka site ovie ne se originalni, t.e. se raboti za kineski klonovi.
   
 19. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Цената е комплет монтажа, антена и шеринг за 1 година.Сега ми е јасно околу ресиверите што е работата, ако не ти е проблем објасни ми уште што е разликата помеѓу оригинален и клон ресивер?
   
 20. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Клон значи дека производител не е Dreambox (германскиот производител), туку некоја noname кинеска фабрика.

  Ќе си бараш да ти дадат добар клон, за 800-тките веќе имаше ЕПТЕН солидни клонови, што не кочат, ништо. За 500тките не знам.
   
 21. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  360
  141
  13 Април 2007
  Машко
  Моја препорака е да си земеш Dreambox 800 HD

  Еве ги разликите помеѓу Dreambox 800 HD и Dreambox 500 HD

  Dreambox 500 HD info

  Main features are a 400 MHz processor, the Dreambox DM 500 HD supports the Linux TV API

  Have a look to HighDefinition TV on your Dreambox

  10/100MBit compatible Ethernet Interface
  HDMI connector
  Technical Features

  400 MHz MIPS Processor
  Enigma 2, Linux Operating System
  2 LED status
  MPEG-2 / H.264 Hardware decoding
  Tuner: DVB-S2 or DVB-C/T
  1 x Smartcard-Reader (Dreamcrypt CA)
  Mini USB for Service and software update
  10/100Mbit Ethernet Interface
  1 x Scart (RGB, FBAS, YUV or S-Video)
  HDMI
  analog modem
  S/PDIF Interface for digital bit stream out (AC-3)
  64 MByte Flash, 256 MByte RAM
  unlimited channel lists for TV/Radio
  channel-change time < 1 second
  automatic service scan
  directly bouquet-lists
  EPG (electronic program guide)
  multiple LNB-Switching control (supports DiSEqC)
  OSD in many languages and skin-support
  Videotext Decoder
  external 12V power supply


  DreamBox DM 500 HD technical data

  DVB-S / DVB-S2 tuner:
  Frequency Range 950 .... 2150 MHz
  Demodulation DVB-S (QPSK); DVB-S2 (8PSK,QPSK)
  Symbol rate DVB-S: 2 ... 45 Mbaud/s, SCPC/ MCPC
  DVB-S2: 10 – 31 Mbaud/s (8PSK) , 10 –30 Mbaud/s (QPSK)

  Also now available DVB-C/T hybrid tuner version!

  Video decoder:
  Video Compression MPEG-2 and MPEG-1 compatible, H.264
  Video Formats 4:3 / 16:9
  Letterbox for 4:3 TV-Device

  Audio decoder:
  Audiokompression MPEG-1 & MPEG-2 Layer I and II, MP3
  Audio Mode Dual (main/sub), Stereo
  Frequency: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz

  Output analog:
  Output Level L/R 0,5 Vss on 600 Ohm
  THD > 60 dB (1 kHz)
  Crosstalk < -65 dB

  Output digital:
  Output Level 0,5 Vss on 75 Ohm
  Sampled Data Filtering 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz
  S/PDIF-Output optical, Toslink

  Ausgang Video:
  Ausgangspegel FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB an 75 Ohm

  Video parameter:
  Input Level FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB on 75 Ohm
  Teletext filter in conformity with ETS 300 472 Standard

  TV-Scart:
  Output: FBAS, YUV, RGB, S-Video

  MiniUSB service connector
  Function: Firmware update

  Ethernet:
  10/100 MBit compatible interface
  Function: Firmware update

  Analoge modem:
  analoge modem for Internet connection

  LNB power and polarisation DVB-S/S2 tuner:
  LNB Current 500mA max.; short-circuit-protected
  LNB Voltage vertical < 14V no load, > 11,5V at 400mA
  LNB Voltage horizontal < 20V no load, > 17,3V at 400mA

  Count of active satellite position:
  DiSEqC 1.0/1.1/1.2 and USALS - Rotor Control

  Power consumption:
  < 12W at 12V in operation
  < 1W in standby

  External PSU
  Input:
  110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A
  Output:
  12V = / 3,0A

  Physical specification:
  Ambient Temperature +15°C...+35°C
  Humidity < 80%
  Size (W x D x H): 195 mm x 130 mm x 40 mm
  Weight: 0,7 kg

  Dreambox 800 HD

  Powerful receiver for digital TV and Radio programs.

  Main features are a 300 MHz processor the Dreambox DM 800 HD PVR supports the Linux TV API

  Have a look to HighDefinition TV on your Dreambox  10/100MBit compatible Ethernet Interface
  DVI connector
  plug & play Tuner
  brilliant OLED display
  SATA for use either as internal HDD 2,5“ or eSATA

  Technical Features

  300 MHz MIPS Processor
  Linux Operating System
  OLED - Display
  MPEG-2 / H.264 Hardware decoding
  Tuner: DVB-S, optional: DVB-C, DVB-T
  Tuner Module, Plug&Play
  1 x Smartcard-Reader (Dreamcrypt CA)
  V.24/RS232 Interface
  10/100Mbit Ethernet Interface
  1 x Scart (RGB, FBAS or S-Video)
  DVI
  2 x USB 2.0
  analog modem
  S/PDIF Interface for digital bit stream out (AC-3)
  64 MByte Flash, 256 MByte RAM
  SATA
  for use either as internal SATA HDD 2,5“
  or to use for external eSATA
  unlimited channel lists for TV/Radio
  channel-change time < 1 second
  automatic service scan
  directly bouquet-lists
  EPG (electronic program guide)
  multiple LNB-Switching control (supports DiSEqC)
  OSD in many languages and skin-support
  Videotext Decoder
  extern 12V power supply


  DreamBox DM 800 HD PVR technical data  DBS-Tuner mit DVB-S2:
  Frequency Range 950 .... 2150 MHz
  Demodulation DVB-S (QPSK); DVB-S2 (8PSK,QPSK)
  Symbol rate DVB-S: 2 ... 45 Mbaud/s, SCPC/ MCPC
  DVB-S2: 10 – 31 Mbaud/s (8PSK) , 10 –30 Mbaud/s (QPSK)

  Video decoder:
  Video Compression MPEG-2 and MPEG-1 compatible, H.246
  Video Formats 4:3 / 16:9
  Letterbox for 4:3 TV-Device

  Audio decoder:
  Audiokompression MPEG-1 & MPEG-2 Layer I and II, MP3
  Audio Mode Dual (main/sub), Stereo
  Frequency: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz

  Output analog:
  Output Level L/R 0,5 Vss on 600 Ohm
  THD > 60 dB (1 kHz)
  Crosstalk < -65 dB

  Output digital:
  Output Level 0,5 Vss on 75 Ohm
  Sampled Data Filtering 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz
  S/PDIF-Output optical, Toslink

  Ausgang Video:
  Ausgangspegel FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB an 75 Ohm

  Video parameter:
  Input Level FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB on 75 Ohm
  Teletext filter in conformity with ETS 300 472 Standard

  TV-Scart:
  Output: FBAS, RGB, S-Video

  Serielle Interface RS 232:
  Typ RS232 bidirectional
  Bitrate 115,2 kBit/s max.
  Plug Connector SUB-D-9
  Function: Update of Firmware

  Ethernet:
  10/100 MBit compatible interface
  Function: Update of Firmware

  Analoge modem:
  analoge modem for Internet connection

  SATA Interface:
  - for use either as internal HDD 2,5“ or eSATAor internal 2,5" HDD

  USB
  2 x USB 2.0 Host

  LNB power and polarisation per tuner:
  LNB Current 500mA max.; short-circuit-protected
  LNB Voltage vertical < 14V no load, > 11,5V at 400mA
  LNB Voltage horizontal < 20V no load, > 17,3V at 400mA

  Count of active satellite position:
  DiSEqC 1.0/1.1/1.2 and USALS (Rotor Control)

  Power consumption:
  < 15W at 12V

  External PSU
  Input:
  110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A
  Output:
  12V = / 3,0A

  Physical specification:
  Ambient Temperature +15°C...+35°C
  Humidity < 80%
  Size (W x D x H): 195 mm x 140 mm x 40 mm
  Weight: 1,8 kg without HDD

  Dreambox 800 hd има подршка за внатрешен SATA harddisk или надворешен, така да ако сакаш да снимаш нешто од сателитските програми овој 800 хд модел е одличен
   
  1 person likes this.
 22. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Фала ви на сите за одличните одговори, да видам да му пренесам на другаров па што ќе се одлучи според ова што го кажавте така нека биде.

  Поздрав до сите
   
 23. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Ајде да не отварам нова тема туку тука да постирам.
  Исто така и јас сега брзо зедов Dreambox 800 HD, па имам неколку прашања до вас.

  -На каналите пример HBO, FOX, или кој и да биде како се пушта превод?
  -Дали може да се гледа YouTube видеа, бидејќи кога ќе барам со My Tube не ми го дава видеото?
  -И дали можам да го поврзам Dreambox-от со PC преку sharing, и преку PC да можам да гледам филмови преку Dreambox-от на ТВ, и како ако е можно?
   
 24. DJAMBAZ

  DJAMBAZ
  Gaining Experience

  191
  145
  15 Февруари 2011
  Mozez ako imas vo PLUGIN BROWSER go imas SUBTITLE PLAYER BY DD(direktno na zelenoto kopce)So nego mozes da stavas prevod na skoro bilo koj film prevod samiot player si go simnuva i lepi prevodot(ako te interesirase ova)
   
 25. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Фала многу и тоа е од корист. Кој ќе ми одговори на горенаведените прашања?
   

Сподели

Вчитување...