• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прашања во врска со Линукс?

Статус
Затворена за нови мислења.

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
1 imam hard disk od 40GB podelen mi e 14.06 GB na C(kadesto mi e smesten windows) i 23.6 na D dali moze da mi stane i windows i linux na C ili postoi moznost nekako da zemu od D 10GB za linux ama da mi ostanev podatoci
2 koja distribucija na linux da izberam do sega ne sum instaliral linux pa nekoja kako za pocetnici (po moznost platform Gnome)
3 dali postoi nekoja programa da mozam na linux da instaliram igri i programi nameneti za windows ??
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
1 imam hard disk od 40GB podelen mi e 14.06 GB na C(kadesto mi e smesten windows) i 23.6 na D dali moze da mi stane i windows i linux na C ili postoi moznost nekako da zemu od D 10GB za linux ama da mi ostanev podatoci
2 koja distribucija na linux da izberam do sega ne sum instaliral linux pa nekoja kako za pocetnici (po moznost platform Gnome)
3 dali postoi nekoja programa da mozam na linux da instaliram igri i programi nameneti za windows ??

ne sum uste nekoj iskusen vo linux no mislam deka ke ti posluzi ova
1) ako instaliras ubuntu 8.04 imas opcija da ne kreiras novi particii pa instaliraj go vo D:

2) nema kojznae kolku razlika od linux do linux... jas pocnav kako pocetnik so fedora (ja koristev kako live) pa sega sum na ubuntu 8.04 i ne e nesto tesko.. taka da 8.04 ke ti bide ok

3) za igri ne sum siguren... retki se tie sto rabotat pod linux, a za programi recisi site sto gi imas za windows gi ima i za linux.. taka da toa nema da bide problem
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
1 imam hard disk od 40GB podelen mi e 14.06 GB na C(kadesto mi e smesten windows) i 23.6 na D dali moze da mi stane i windows i linux na C ili postoi moznost nekako da zemu od D 10GB za linux ama da mi ostanev podatoci
2 koja distribucija na linux da izberam do sega ne sum instaliral linux pa nekoja kako za pocetnici (po moznost platform Gnome)
3 dali postoi nekoja programa da mozam na linux da instaliram igri i programi nameneti za windows ??

1. При инсталација на скоро секоја дистрибуција (99,9%), ќе те праша како сакаш да го партиционираш хард дискот, значи можеш од Д да скратеш простор и на тој простор да напраиш нова партиција со формат ext2 или ext3.

2. Ти препорачувам Убунту како почетничка линукс дистрибуција, има голема подршка и се оде секоја работа да се заврши по пат на ГУИ, т.е. да има што помалку команди.

3. WoW, Фотошоп, Кантер, Опен Арена и многу други можат да се инсталираат на Linux со помош на WINE.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
1. При инсталација на скоро секоја дистрибуција (99,9%), ќе те праша како сакаш да го партиционираш хард дискот, значи можеш од Д да скратеш простор и на тој простор да напраиш нова партиција со формат ext2 или ext3.
ako go skratam prostorot na D dali ke mi se izbrisat podatocite ili ke se odeli samo slobodniot prostor??
P.S.kolku da ostavam za linux i koja ekstenzija ext2 ili ext3
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
ako go skratam prostorot na D dali ke mi se izbrisat podatocite ili ke se odeli samo slobodniot prostor??
P.S.kolku da ostavam za linux i koja ekstenzija ext2 ili ext3
Podatocite celosno kje si ostanat..
Naj ednostavno za instaliranje na linux:
Stavi go cd-to ( zboruvam za ubuntu ), kje ti se otvori vakov prozorec
25ov1nb.jpg

i odish na "Install inside Windows".
Tamu avtmatski kje ti ja dade d: particijata za instaliranje, i mozhesh da odredish kolku Gb da imash za koristenje na linux ( mozhesh samo 5 Gb pa nagore..), userot kje ti bide vnesen, isti kako shto ti e na windowsot, i kje vnesesh samo password..
Ova ti e najlesen nachin za instaliranje na ubuntu.. Nekoi vikaat deka vaka linuxot e pobaven, no kaj mene toa voopshto ne se zabelezhuva..
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Podatocite celosno kje si ostanat..
Naj ednostavno za instaliranje na linux:
Stavi go cd-to ( zboruvam za ubuntu ), kje ti se otvori vakov prozorec
25ov1nb.jpg

i odish na "Install inside Windows".
Tamu avtmatski kje ti ja dade d: particijata za instaliranje, i mozhesh da odredish kolku Gb da imash za koristenje na linux ( mozhesh samo 5 Gb pa nagore..), userot kje ti bide vnesen, isti kako shto ti e na windowsot, i kje vnesesh samo password..
Ova ti e najlesen nachin za instaliranje na ubuntu.. Nekoi vikaat deka vaka linuxot e pobaven, no kaj mene toa voopshto ne se zabelezhuva..

Јас па не го приметив тоа кога инсталирав. А каква врска има тоа дали ќе ставам 5 или 10 гига? На пример кај мене линуксов зафаќа 15 гига.

Точно. Најлесно е за инсталирање и не е бавно воопшто.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Јас па не го приметив тоа кога инсталирав. А каква врска има тоа дали ќе ставам 5 или 10 гига? На пример кај мене линуксов зафаќа 15 гига.

Точно. Најлесно е за инсталирање и не е бавно воопшто.
Se izvinuvam.. Minimalno bilo 4 Gb. Inaku toa ti go pishuva pred samata instalacija t.e
2gttd6v.jpg

A toa kolku kje stavish znachi deka i tolku kje koristish.. Kolku planirash da go polnish, t.e kolku mislish deka ti se potrebni, tolku stavi..
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
go instalirav linuxot i mi se pusti ama sega mi izleze busybox i ne se vklucuva P.S. dali moze da prenesam nesto od windows na linux da ne instaliram isto po dvapati
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
go instalirav linuxot i mi se pusti ama sega mi izleze busybox i ne se vklucuva
Chest problem.. Toa samo si se reshava.. Neznam ni jas od sho se sluchuva problemot tochno..
Ednostavno, restartiraj go kompjuterot pa vlezi preku windows, pa potoa ushte eden restart, pa vlezi preku linux.. Obidi se ednash, dva pati i kje uspeesh..
P.S. dali moze da prenesam nesto od windows na linux da ne instaliram isto po dvapati
Nemozhesh.. Se raboti za dva razlichni OS.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
go instalirav linuxot i mi se pusti ama sega mi izleze busybox i ne se vklucuva P.S. dali moze da prenesam nesto od windows na linux da ne instaliram isto po dvapati

1. Побарај во една друга тема имам дадено можно решение (сори, неможам да барам оти сум сакат со интернетов)

2. Може, Инсталирај WINE и пробај некои програми со него да ги уклучеш
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
1. Побарај во една друга тема имам дадено можно решение (сори, неможам да барам оти сум сакат со интернетов)
Ova e temata
No konechnoto reshenie ispadna deka e:
Problemot e resen... ni ja ne znam kako, samo go staviv cedeto od ubuntu i go startirav linuxot i se bese ok posle. Sega raboti normalno.
Istoto beshe i kaj mene... Samo jas ne staviv nikakvo cd, tuku kako shto kazhav i pogore, vlegov vo windowsot, pa potoa povtorno vo linuxot i go reshiv problemot..
2. Може, Инсталирај WINE и пробај некои програми со него да ги уклучеш
Vo pravo si.. Go zaboraviv nego.. Inaku, neveruvam deka site programi kje ti gi prifakja linuxot.. No obidi se..
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Јас се вратив по форматирање на хард дискот од страна на Ubuntu. Си ги вратив податоците ама времето ми отиде во без врска. Морам да му кажам на genius дека се разочарав од ubuntu не очекував дека сеуште не е доволно развиен за секој дневно користење. Ако имаш време да го чепкаш и научиш повели не е проблем. Друго немојте да пробувате да го инсталирате заедно во Windows повеќе проблеми ќе ви се случат отколку што ќе добиете со Ubuntu.
Во верзијата 7.10 не постои тој прозорец Install Ubuntu inside Windows.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
ok go resiv problem so busybox samo go staviv livecd i sega mi se pusta
dali moze na linux da slusam muzika sto mi e snimena na windows pr.muzikata mi e snimena vo my music/metallica dali moze da ja otvoram na linux i dali moze na CS koja mi e snimena vo d:\games\cs da ja otvoram na linux ili treba pa da ja kopiram na usb pa paste vo linux
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
ok go resiv problem so busybox samo go staviv livecd i sega mi se pusta
dali moze na linux da slusam muzika sto mi e snimena na windows pr.muzikata mi e snimena vo my music/metallica dali moze da ja otvoram na linux i dali moze na CS koja mi e snimena vo d:gamescs da ja otvoram na linux ili treba pa da ja kopiram na usb pa paste vo linux

mislam deka mozes da ja slusas muzikata sto ti e vo c:
zar ne proba da ja pustis pred da prasas ovde :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
zboruvame za opcijata sto se javuva kaj ubuntu 8.04:
Wubi_screenshot.png


btw koj zbori od pamet
go imam ubuntu 7.10.. taa opcija ja nema koga ke go stavis cedeto.

Јас ги имам дома од 4.10 се до 8.4 и верувај ми дека не зборам од памет.
Wubi првпат се појави на 7.4 а беше вклучено и во 7.10.Само затоа што нема ауторан не значи дека го нема. Се гледа дека немаш благе везе од тоа што го збориш и затоа те молам престани со време.

wubi.jpg

'nuff said.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Wubi првпат се појави на 7.4 а беше вклучено и во 7.10.Само затоа што нема ауторан не значи дека го нема. Се гледа дека немаш благе везе од тоа што го збориш и затоа те молам престани со време.

jak si na zborovi a .. ЉОЉ
citaj ubavo posle napagaj... ti pisav deka ja nema opcijata koga go stavas cedeto vo cd rom... se podrazbira deka mislam na autorun, samo jbg...ne citas megu redovi, znam deka ti e tesko, te sfakam :plachko2:
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
a sto bidna ke mi odgovorite li na moeto prasanje
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
ok go resiv problem so busybox samo go staviv livecd i sega mi se pusta
dali moze na linux da slusam muzika sto mi e snimena na windows pr.muzikata mi e snimena vo my music/metallica dali moze da ja otvoram na linux i dali moze na CS koja mi e snimena vo d:gamescs da ja otvoram na linux ili treba pa da ja kopiram na usb pa paste vo linux

Можеш да си ја слушаш истата музика, инсталирај AMAROK и готово.

За да ја играш CS, инсталирај wine и пробај со него да ја отвореш. И не би требало да копираш на УСБ ... види во Computer дали можеш да влезеш во партициите на Windowsот
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
busybox pocna da se pojavuva na sekoe vtoro startuvanje nekad livecd pomogne,a nekad ne pomaga dali nekoj znae kako da ga resu ovj problem za stalno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.121
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно