• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прашања во врска со купување на РАМ

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zoki333

Intern
29 мај 2007
7
0
decki imam ram 256 a sakam da kupam 512 ili 1 giga koja cena se i kakov ram treba da zemam i dali zavisi od procesorot,maticnata i takvi raboti
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Епа вака најпрво мора а видиш дали рамот е ддр,ддр2 или сд.
Не зависи мноду од процесор секако ако не е премногу слаб,а за цените види си по продавниците за делови.Мислам дека ддр 512 е околу 1000ден
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
SD од 1GB е околу 1,500ден... 2GB околу 2,000 – 2,400ден
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
ќе си го симнеш програмчето EVEREST или cpu-z и тука имаш информации за компјутерот.
И да ќе заборавев...сакаш на 256-та да туриш и 512 или ќе ја вадиш 256-та?
Ова е многу битно зошто ако не ја вадиш стерата ондак ќе треба да внимаваш и на фреквенцијата што ја има плочката
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Можеш со ОВА програмче да провериш се за компјутерот.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
887
Ohrid
хммз.. Бидејки гледам си почетник, за полесно провери преку некој софтвер.

Разгледај ја темава, или директно спушти го програмов.

Во неа имаш податоци за твојот компјутер.

Еве на пример, за меморијата на мојата тест машина:
ЕДИТ:

Damn Taurus.. Можно е да ми ги читаш мислите и 10 секунди пред мене да постираш????

OMG.. :LOL:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Па сакаш вади го сакаш не тоа е твое....ако не го вадиш ќе бараш да ти дадам сдрам 512или 1гб на 133mhz монтираш и немаш гајле:skuter:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

zoki333

Intern
29 мај 2007
7
0
Нема ништо да добиеш ако го смениш рамот.... У денешно време, а 256 а 512 исто ти се фаќа. Башка SD рамот е изгор скап оти е антика и не се произведува веќе. Чувај си ги парите.


sakas da kazes deka ke nema efekti?a da mu stavam 1 giga ke bide li pobrz kompjuterot
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,191
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нема ништо да добиеш ако го смениш рамот.... У денешно време, а 256 а 512 исто ти се фаќа.
Колку само не си во право. Огромна разлика има од 256 до 512.

Конкретен пример, пред месец дена надградивме една стар ноутбук на работа. Со 256мб машината буквално се мачеше. Неможевме да отвориме повеќе табови во опера истовремено или неколку документи во ексел. Хард дискот се шинуваше од работа. Му ставифме уште 256МБ и машината се убрза едно 10 пати. За некое чудо истовремено можевме да отвориме и ексел и опера и винамп, без да засецка и без да закрчи дискот.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,191
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не е малку, дупло е. Пристапите до хард дискот се значително намалени, а како што ти е познато SDRAM меморијата има едно 1000 пати побрз пристап.

На таква машина неможеш да работиш AutoCad 2009 или да играш Crysis. Дури и да може да има 8GB RAM, бадијала ќе бидат затоа што графичката и процесорот се тиња, башка меморијата спора.

Таква машина единствено може да користи за обични секојдневни работи ко сурфање, куцање текстови, глеање филмчиња и слично. А за такви апликации тие вторите 256MB бркаат многу работа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,191
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
да, да. најпрецизно кажано ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,793
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно