• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прашања околу хостинг и домен...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Вака имам неколку прашања во врска со хостинг и домен.

Значи имам купувам хостинг пример од Lunarpages ili HostMonster, tie imaat unlimited domain host (што значи дека ако регистрирам друг домен ќе можам да го поставам на нивниот веб сервер и да терам работа?) И друго, пример имам хостинг од LunarPages ili hostmonster, и регистрирам домен во Марнет, и сега ако сакам тој домен да го поставам на еден од веб серверот шо веќе го имам дали Марнет ќе ми бара пари или како иде тоа?
И дали ако регистрирам домен од некоја друга странска компанија на пример www.domainsite.com и сакам да го поставам на Hostmonster дали тие ќе ми бараат пари за тоа?

Толку :D

Помагајте побрзо :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
поставување на домаин е бесплатно од обете страни и од кај си го регистрирал домаинот и од страна на хост компанијата
и кај странските компании е многу побрзо и поставување и се
додека кај марнет малку бирократија
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Обично не бараат, и обично со доменот имаш контролен панел во кој можеш да подесиш кај ќе биде насочен доменот..

Кај марнет е малку различно, за менување на dns ќе треба да им се обратиш писмено :)
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Кај МарНет не само што е различно туку е претерано комунистички и мислам дека треба да почнат да менуваат бидејќи се застарени. :ua:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,711
Мислења
849,198
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно