• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прашања околу мојата веб страна

 • Ја почнал/а темата
 • #1

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Можеби на некој долунаведените прашања ке му бидат смешни но имајте во предвид дека сум почетник и дека ова ми е прва веб страна(ја правам преку microsoft frontpage)
1.Дали е противзаконски да објавувам фрее софтвер,клипови,музика и сл. на пр. доколку немам некоја лиценца?
2.Како да ставам бројач за посетеност но кој ке моЖам да го гледам само јас?
3.Има ли некои реклами слични на адсенсе и од типот на оние сто ги има на radiomk кои мозам да ги ставам?
Внимание-сајтот планирам да го направам на македонски јазик
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Сакаш да правеш варез сајт ? така заклучив по описот ...

Тоа мислам дека е против законски односно се вика пиратерија.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Доколку сакаш да има бесплатен софтвер,јас мислам дека може,а др што не е бесплатно не.
За да ти биде на македонски јазик,треба да користиш UTF 8 енкондинг.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Сакаш да правеш варез сајт ? така заклучив по описот ...

Тоа мислам дека е против законски односно се вика пиратерија.
а како на пример на кајгана, таратур има објавено разни слики, клипови, линкови до фрее програми?И тоа се варез сајтови?
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Јас мислам дека објавувањето на warez линкови и не е баш некој криминал, криминал е ако чуваш на твојот веб сервер такви работи како кракувани верзии и слично. Знам дека во Македонија постојат такви страни и форуми што функционираат уште, така да не гледам некоја пречка, а за секој случај прашај си некој правник или иди на Право и прочитај го законот како вели точно дали чувањето или и дистрибуирањето на таков софтвер спаѓа во криминал.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
абе се си зависи од тебе
да има такви страни но малку по малку самите автори ке видат што прават

по мене исто е дали ке чуваш варез на твој хост или ке линкуваш

www.tvojsajt.com/warez.zip == www.tvojsajt.com/ link www.warezsajt.com/warez.zip
Јас не сметам така воопшто не е исто да линкуваш и да поседуваш варез. Имавме една дискусија на факултет за Napster, таму од страна на професорот беше изнесено дека доколку Napster, немал на своите сервери ниту една единствена песна, целата постапка што се водеше против нив немаше да заврши како што се случи, бидејќи некој неможе да те ограничи тебе да ја дистрибуираш песната, односно кога правиш копија од CD-то никој неможе да гарантира дека ти ќе го користиш само за тебе. Со копирање на CD се кршат авторските права, исто како што се кршат правата за лиценцата на одреден програм. Ситуацијата тука е иста ти само споделуваш со останатиот свет не чуваш кај тебе.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да не водиме таква дискусија тука
но сосема се грешка и ти и професорот

сакаш да кажеш доколку само објавуваш линкови до RS, MU...
е сосема дозволено. грешка
пиратерија си е пиратерија

значи според тебе
сите п2п сервери примет демоноид е легален
не

но тука не станува за тоа збор, ке отвориме друга тема ако сакаш
на ајвар му е разјаснето се матрин му даде и линкови за што му требаше
позз
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За бројач можиш да го искористиш http://www.sitemeter.com и таму во сетинзите мислам дека имаше да ставиш дали да биде јавен бројач или не.

Колку се имам смеено за ова "правдање" за варез.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
За да ти биде на македонски јазик,треба да користиш UTF 8 енкондинг.
A ке можам ли јас како почетник да се снајдам како да го користам UTF 8?
Ако може некој нека ми даде туторијал за оваа програма
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Тоа не е програма,тоа е хтмл таг.
Стави го во хтмл тагот на страната и шибај.

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=UTF-8">
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Тоа не е програма,тоа е хтмл таг.
Стави го во хтмл тагот на страната и шибај.

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=UTF-8">
а за да го ставам треба да одам прво на страната,па view па после source
i tamu da go kopiram ili na nekoj drug nacin.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Не,вака :

Ке ја отвориш страната што ти треба,( Десен клик на страната,Open with > Notepad ),и во head тагот ке го ставииш,после зачувај промени и готово :)
 

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Јас за мојата страна за следење посетители користам statcounter и искрено имам супер исктуство до сега! Секакви опции има мегу кои и тоа да биде јавен или не. Плус бесплатен е и кодот му е мал, така да не прави разлика во лодување на страната плус не мора да ставаш реклама за нивната страната, што другите што сум ги видел бараат!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Како да напишам неколку зборови во еден button (пример;нови фотграфии) на мојата страна, а тие да се гледаат цели.Односно како да го зголемам button-ot?
бтњ ја правам страната преку frontpage.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Како не може,мора да може,ако тоа не може,тогаш што може.БТВ неам фронт пајч,еве ти хтмл код,само вметни го таму кај што ти треба :

<input type="button" value="Текст еден два три />
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Не сакам обичен button.Тој треба да ми биде во согласност со темата(позадината) на сајтот.Еве и слика како ми изгледаат зборовите во button-ot
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Аха,значи сакаш да ја смениш бојата на дугмето,епа вака ако ти е за во школо,не знам дали даваат да работиш со нешто друго освен фронт пајч,односно со цсс,али сепак еве како ќе го средиме тоа,со цсс.

Отвори го кодот на страната,во head тагот додади го ова :

Код:
<style type="html/css">
.dugme {
 border: solid 2px dotted blue;
 background-color: green;
}
</style>
и во body тагот стави го следниов код :

<input type="button" class="dugme" value="tekst" />

Сега вака,во value можеш да го ставиш текстот на дугмето. тоа class не го менувај,и сега ако сакаш да ја смениш позадината на дугмето кај background-color: ке ставиш името на бојата и на крај (;),и кај border: solid 2px dotted blue; кај што пишува blue можеш да ставиш боја,и кај 2px дебелина на бордерот,или пак кажи која боја сакаш да биде позадина,бордер,дебелина,и ја ке ти го направам,така е најлесно :))
 

ninjinzu

Intern
2 ноември 2008
43
0
HAHAHAHA.... ke se tresnam od zemja so glaata kako mozi da se tolku pacienti be bro? IMBA... More imba than the IMBA himself
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Значи позадината сакам да биде кафеава, бордерот темно кафеав, дебелина 6 px , бојата на буквите темно жолта.Еве види и на сликата.Ако можеш направи го исто или приближно исто.
Однапред благодарам за услугата
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Повели :
Постапката на ставање на кодот е иста како горе,само горното замени го со ова :

<style type="text/css">
.dugme {
border: #660000 6px solid;
background-color: #996600;
color: #FFFF00;
}
</style>

А во боди тагот нека си остане како претходно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно