Прашања од почетник

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од skullmonkey, 26 Август 2017.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,092
  2,500
  4 Септември 2008
  Само еден мислам слајдер доаѓа така, тој најтињата. Другите два, како на пример револутион што е топ-ноч ќе мора да го внесеш токенот и да се поврзеш.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ама мораш преку темата да го симнеш или може и од кај нив на сајт....
  Море ќе ја симнам нулд баш да видам што смислиле. :)

  May the Force be with you !
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Што користите за повеќе јазици?
   
 4. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  679
  543
  27 Јуни 2012
  Ако мислиш на WordPress, види Polylang (бесплатен) и WPML (со платно)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Па да... за тоа е темата :)
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Знае некој начин како да се постигне како во Festivals selection кога ќе се кликне на квадратче под него да излага слајд? Нешто како таб, ама не е .

  https://festival.ilcinemaritrovato.it/en/sezioni/?sec=14

  Фала.
   
 7. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  508
  506
  6 Декември 2016
  Машко
  Табови се тоа, со подкатегории во секој таб. Нешто слично имав направено на еден сајт, само одамна беше и сум заборавил скоро се. Се оддалечив ептен од ВП, а дипломската (пред повеќе години) ми беше за ВП...
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,092
  2,500
  4 Септември 2008
  Авада ли е темата?
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Може некој да ми прати линк од сајт со ресурси за WP во приватна порака плиз. Сакам да ги пробам за да знам дали ми бркаат работа па да ги купувам.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во Joomla, K2 постоеа категории и сите ајтеми ставени во одредена категорија ги превземаа својствата и изгледот од таа категорија.
  Во WP имам чувство дека не е така. При правење на пост морам мануелно да штиклирам што да се појавува а што не. Сигурно негде утињам... каде?
   
 12. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не утињаш. Генерално е така, ако идеш на New Post. Понекогаш темите имаат подесувања за некои работи да ти ги стават на некој дефолт. Због заради тоа обично не пишувам/правам нов пост туку имам обично 2,3,4 драфта подесени се што ми треба, и си праам после дупликејт/клон на тие и мењам текст, слика, ова она што ми треба.
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Wow... :/ Ставете еден + на Joomla за ова.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 14. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не на Joomla. Тоа не е кор Joomla ствар. На К2 како екстензија. Мораа цела толкава екстензија да направат да ги има работите што ВП ги има по дефаулт (слики, галерии, коментари и слично). Но да убаво е да го има и ова у ВП. BTW, некои теми го имаат ...
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  А додавање на суфикс на страни постои за WP? Пример сите постови кои се ставени во категорија Тааитаа да имаат после body еден CSS суфикс кој ќе се вика пример `taaitaa`?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  По дефолт не. Но како што е ВП доста екстензивен, поготово со hooks/actions на пример ова турено у functions.php ќе ти го стави на секој пост слагот на категоријата у која припаѓа како ЦСС класа на body.

  Код:
  function add_cat_name_as_body_css($classes = '') {
    if(is_single()) {
     $category = get_the_category();
     $classes[] = 'category-'.$category[0]->slug;
    }
    return $classes;
  }
  add_filter('body_class','add_cat_name_as_body_css');
  И меѓу стандардните ќе имаш дополнително и class="......... category-taaitaa"
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Точно, но зошто не го превземале WP зашто е многу важна работа. Еве и сам праиш мајндфак за да со го убрзаш процесот.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па неможе. Пошто ти еве користиш авада да речеме. И самата тема си носи кастм филдс, кои ти сакаш да бидат запамтени на ниво на категорија. Ама како ВП може да знае кои и како авторите на темата ќе ги крстат, што можности ќе имаат итн, итн.... Е затоа е тргнато по друг пат, по мене по девелопер ориентиран. Има у ВП можност самата тема да ги додаде сите тие работи каде сака (во категорија, во пост, во пејџ, да постави дефаулт вредности на категорија, па во постот ако не ги смениш да ги користи тие, итн, итн. Затоа и постојат и каст пост тајпс, кастм пост форматс, кастм филдс. Е сега некои теми го прават тоа некои не. Можеш и ти сам да си напраиш темплејт да речеме како ке ти изгледа одредена категорија или пост од таа категорија и да биде различен од се друго на сајтот. Ама не е баш клик,клик него програмирање.
  Ти па одма па се фати за најзаебаните работи, онака ко за почетник од насловот на темата :) :) :)
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Многу кружење има. Треба да го направат на ниво на WP и да заврши тоа.
  Друго нешто. Имам мени

  Ниво 1
  - Ниво 2
  - Ниво 2
  - Ниво 2

  По пут Ниво 1 кое е сега дами # сакам да го направам линк до некаде. Дали е можно дека треба да го ставам новиот линк од изборот десно и ручно да ги ставам сите поднивоа во него од почеток? Ако е така, дејм WP :D
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не бре. Само си го отвараш тоа ниво1 на стрелкичката десно и ставаш урлто кај сакаш да носи. Друго ништо не мењаш.

  May the Force be with you !
   
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ама не е урл, него е Евент категорија од плагин.
   
 22. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  И тоа е урл. Ако пак сакаш/мораш да ја повлечеш од десно онда ке мора ниво 2 да ги поместиш под него.

  May the Force be with you !
   
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,283
  2,346
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во Џумла има опција модулите да ги покажуваш на која страна сакаш, буквално по линкови. Овде контам дека е нешто со виџетите али неможам да сконтам дали може да ми ги појави на некој пејџ или пример само во одредена категорија на постови.

  Претпоставувам одговорот на моето прашање е неможе?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  НЕ по дефолт. Барај виџет лоџик и се може. Авадата нема ли кастм виџетс да си наместиш ксде што да се појавуе. Многу бре рабпти нема а демек топ си јс купил најпродаваната. Ете јас што викам најпродавано незначи и најбоље. Само можда е нај клик клик за глупи Амери, и дигаат рејтинг.

  May the Force be with you !
   
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,232
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,053
 3. petar.bt
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  762
 4. Papa Benedikt
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,952
 5. StOrMK
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,983
Вчитување...

Сподели