1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашања од почетник

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од skullmonkey, 26 Август 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам да се префрлам од Joomla на WP па ги имам следниве прашања:
  1. Од кој сајт да си купам претплата? До сега имав од Гавик но они се стари веќе. Гледам има многу пејџ билдери, итн итн... Која фирма дава најдобри темплејти, плагини, виџети и билдер и имате искуство до сега?
  2. Што е НУЛД тема? Што конкретно е сменето у неа за да е различна од оригиналната купечката?

  ... изглеа само две биле :) Ќе налетам на уште некое сигурно и ќе продужам.

  Фала!
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,294
  917
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Овде има милион, затоа и прашав. Има компании кои имаат годишни пакети. Не да купам една по една.
   
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Подобро е да не користиш пејџ билдер, ама ако мораш да користиш тогаш овој WordPress Page Builder Plugin | Beaver Builder


  За теми најдобро е да најдеш од линкот од Таурус. Не барај теми по провајдери, туку на themeforest најди си тема што одговара со твојот сајт. Најди ги според keyword - gaming, news site итн. Има демо за секоја тема па можеш најдобро да одбереш од таму


  Нулед теми се пиратски теми, ако пиратот е поштен, нема ништо да е различно и сменето. Ама ако пиратот не е поштен, најверојатно ќе има некој backdoor во темата и многу лесно ќе ти го хакнат сајтот ако ја користиш. Исто така со пиратските теми не добиваш updates и support.


  Ако сакаш бесплатни теми тогаш овие се добри Best Free WordPress Themes 2017 - Colorlib, ама можеш на гугл да најдеш повеќе free wordpress responsive themes
   
  artweb, bobmkd и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 5. Magnivia

  Magnivia
  Intern

  6
  2
  15 Јули 2017
  Машко
  Здраво,
  1. Од кој сајт да си купам претплата? До сега имав од Гавик но они се стари веќе. Гледам има многу пејџ билдери, итн итн... Која фирма дава најдобри темплејти, плагини, виџети и билдер и имате искуство до сега?

  -Според мене за почетник Елегант се во моментов најдобри (WordPress Themes Loved By Over 430k Customers) секако малце се поскапи од другите но вреди да се потроши бидејќи за возврат добиваш признат квалитет. Немаат голем избор но Divi темата може да се користи буквално за све така да немаш потреба од други теми.

  -Подобар пејџ билдер од Visual Composer во моментов нема. (#1 WordPress Page Builder Plugin - Visual Composer) премногу работи можеш со него да направиш,а интерфејсот им е доста User-friendly.

  2. Што е НУЛД тема? Што конкретно е сменето у неа за да е различна од оригиналната купечката?

  -Нулд теми се кракирани теми и најчесто се пуни со малвер,бекдор и слично,воедно се секогаш неапдејтирани,подобро избери бесплатна тема и користи повеќе плугини за подобар резултат.

  Поздрав =)
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  @Magnivia
  Јас гледав BeTheme. Претпоставувам слично е како ова ти што го предлагаш.
  VisualComposer е стенд алоун алатка? Јас баш ради него симнав нукирана BeTheme за да можам да го користам.
  Фала ти.

  EDIT: Гледам и темиве што ми ги прат сами во себе имаат вижуал едитори.
   
  Последна промена: 26 Август 2017
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  2,957
  3,297
  18 Април 2007
  Зашто сакаш да се префрлиш од Joomla на WP?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Magnivia

  Magnivia
  Intern

  6
  2
  15 Јули 2017
  Машко
  Да Visual composer е стенд алоун плугин,најчесто сите теми безразлика од кој девелопер се изработени се направени преку В.композер од проста причина што така темите се editable за енд корисниците.
  BeTheme е многу слично решение но не и исто ко темите на елегант,разликата е што темите на елегант(посебно Divi) се направени за целосна драг-дроп realtime изработка (
  View: https://www.youtube.com/watch?v=1ALjCZkKuUM
  )

  Поздрав =)
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ме убедуваат дека е подобро. Дека има поголема корисничка база а со тоа и девелопмент сцената е поголема. Плагини, теми, итн итн...
  Пиши ум ако знаеш. Тоа што сеа се мучам 5 дена да го научам во ВП ќе го завршев првиот ден во Joomla.
  Уствари сеуште не сум сигурен за патов... :/

  BeTheme имаат преку 200 готови изгледи. Неможам да ги најдам овие од Елегант. Имаат Divi и Extra, али како што сконтав тоа се само различни распореди на позициите и модулите (кои btw во Joomla можеш кај сакаш да ги начукаш во php-то). Или овие ти даваат само фрејмворк па за дизајн и изглед снаоѓај си се сам?

  Фала
   
 10. Magnivia

  Magnivia
  Intern

  6
  2
  15 Јули 2017
  Машко
  Дека WP е подобро од Joomla тоа е сигурно,многу поголема корисничка база,и плагини за што ти душа сака.

  Диви е "Фрејмворк" со кој што можеш онсајт да го направиш дизајнот,прилично сум сигурен дека ако се купи темаата се добива акцес до форум кој што веќе има мал милион темплејти кои можеш да ги менуваш по желба.

  Нулирано чисто сумњам дека ќе најдеш последна верзија,но можеш да пробаш да побараш.

  Ако си на лимитиран буџет и ти треба бесплатно решение ( 15+ Best Free WordPress Themes Responsive WordPress Themes 2017 - aThemes ) Дечкиве имаат многу добри теми направени со доста голем код пристап и огромен СЕО притисок врз кодот.Сепак според мене најдобра бесплатна тема во моментов е Зериф (Zerif Lite).

  Ако главиш негде во ВП пиши ми во ПП или тука и ќе ти помогнам =)
  Поздрав
   
  На nikbit и skullmonkey им се допаѓа ова.
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мачце ќе пцуеш на почеток од Џумла во ВП, ама после ќе се осетиш просветлен. Количината, разновидноста и бесплатноста на додатоците, како и честотата на апдејти и активноста на девелоперите ќе те изненади. За теми, почни со некоја од топ на Темфорест, па коа ќе се изверзираш малце можеш да одиш на Divi ili Genesis, со кои можеш генерално чуда да праиш.

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
  На Magnivia му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,957
  3,297
  18 Април 2007
  Јас само Joomla знам и тоа многу базично али до сега ми вршела работа. Знам дека требаше WP да научам, сеа ме мрзи. Секако ќе ме интересира твоето искуство ако скроз се префрлиш на WP.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  @Magnivia
  Visual composer доаѓа заедно со Елегант и Диви или посебно треба да го купам? Како го решаваат тоа?

  EDIT: BeTheme го даваат со нив -
  • Visual Composer plugin with frontend and backend editor included ($28 value)
  Некој направил споредба каде што добиваш:
  Divi vs X Theme vs BeTheme - WPion
   
  Последна промена: 27 Август 2017
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  987
  598
  8 Август 2017
  Машко
  Newspaper
  Newspaper Theme: How to Update Visual Composer plugin
  Newspaper доаѓаше си со ВК, и си беше се во ред, претпоставувам дека сите премиум теми си доаѓаат со него, ама за секој случај провери си на Документатион и супорт на девелоперот на темата. Инаку ВК е супер, и многу ја олеснува работата при фронт ендот.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не разбирам како сите се No.1 theme of all time, Most selling of all time, Best theme of all time,... т.мк синдром :/
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Magnivia

  Magnivia
  Intern

  6
  2
  15 Јули 2017
  Машко
  Divi доаѓа со сопствен билдер кој е направен според некои сектори на в.композер.
  BeTheme го даваат на сите теми како Shared License.

  Доколку ја земеш Диви баш и не ти треба в.композер,но доколку сакаш да го имаш треба да го докупиш.
   
 17. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Не постои една претплата и милион гратис премиум темплејти. На themeforest имаш различни темплејти, бираш спрема твоите потреби, купуваш регуларна лиценца и правиш страницата. Доколку ти треба истиот темплејт за друга страницата купуваш пак лиценца, итн.
   
  На Magnivia му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Zavisi od modelot na marketot. Theme forest raboti po item purchase, no elegant i drugi imaat subscribtion based, se dideka imas pretplara siminjas se sto imaat.

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Sortiraj po number of sales i ke vidis prvi 10-20 koj se.

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
 20. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Точно е тоа дека ВП има поголема корисничка база, и многу плагин и теми, но голем број од плагините се џанк плагини. Џумла има помал број на модули, но тоа не значи дека за нешто нема да најдеш модул, има за се.
  И вордпрес и џумла ги работам просесионално многу долго, и двете имаат мани и предности. Ако планираш да развиваш голем веб сајт сосема е погрешно мислењето дека ВП е подобар избор, напротив.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Што значи голем, и по кои параметри е џумла подобар?

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За ГОЛЕМ веб сајт како што ти го нарекуваш ни едно ни другото не е добро решение... Ако веќе големиот сајт мора да биде php ондак custom code или laravel, за се останато Java/Python кога станува збор за големи сајтови...
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Купив Авада. Ако му треба на некој можам да ми ја дадам (се разбира без клуч,... што незнам дали уопште ќе му користи - почетник :D )
   
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Добредојде во светот на ВП... Ти посакувам многу среќа во оптимизирањето на сајтот... ќе ти треба ;)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,874
  2,993
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мех, исто гомце во различно пакување... :)
  Секако нема да правам e-Банкарство на CMS :D Кога ќе дојде таков момент ќе те консултирам.
   
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,325
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,184
 3. petar.bt
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  925
 4. Papa Benedikt
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,220
 5. StOrMK
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  5,686
Вчитување...

Сподели

Вчитување...