• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

prasanje za mrezno povrzuvanje

  • Ја почнал/а темата
  • #1
17 февруари 2008
19
0
zdravo imam edno prasanje koe se nadevam ke mi go razsjasnat na forumov.ako slucajno mestoto na temata ne e tuka ke ve molam da ja premersetite.

prasanjeto e za mrezno povrzuvanje.sakam so eden komsija da se povrzeme i da bideme vo mreza.dali e podobro kabelot da odi vo switch ili pak da odi direkktno od kompjuter vo kompjuter.i dalki mozno e povrzuvanje preku ruter i dokolku moze vasa preporaka za ruter.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Не сум некој експерт ама мислам дека е побрсо и посигурно со switch да завршиш работа.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Само ЛАН мрежа ли сакате? Ако е така, и не планирате да делите интернет, најдобро ќе е директно да се поврзите со crossover кабел.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако се поврзувате само вие двајца и никој друг, тогаш најдобро би ти било директно. АКо планирате подоцна да се поврзе и некој трет купи си switch. Ако имате и интернет, тогаш купи си рутер за да немаш главоболки при делење на интернетот.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Ако се поврзувате само вие двајца и никој друг, тогаш најдобро би ти било директно. АКо планирате подоцна да се поврзе и некој трет купи си switch. Ако имате и интернет, тогаш купи си рутер за да немаш главоболки при делење на интернетот.
Se soglasuvam. Za sto ke ti treba, za toa da si odberes!
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
A ako celta ti e delenje na internet, togas bi ti preporacal da si zemes linksys ruter, od licno iskustvo ti preporacuvam. Jas koristam linksys WRT54GL, dodeka koristev d-link imav sekojdnevni problemi
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
zdravo imam edno prasanje koe se nadevam ke mi go razsjasnat na forumov.ako slucajno mestoto na temata ne e tuka ke ve molam da ja premersetite.

prasanjeto e za mrezno povrzuvanje.sakam so eden komsija da se povrzeme i da bideme vo mreza.dali e podobro kabelot da odi vo switch ili pak da odi direkktno od kompjuter vo kompjuter.i dalki mozno e povrzuvanje preku ruter i dokolku moze vasa preporaka za ruter.
Batka nogu oskudni informacii si dal za da ti konkretno odgovoreme na toa so te interesira.
Koja e namenata na mreznoto povrzuvanje so komsijata: delenje na internet konekcija,kakov internet adsl ili kabelski, igranje megusebno igri vo mreza i delenje na fajlovi megu vasite kompjuteri ili i dvete.
Kolku ste daleku, dali imate laptopi za wireless itn.

Daj poveke info za da ti kazeme konkretno.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
најубо ти е со swich и за делење на податоци и за интернет конекција и најевтино
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Батка а далечината никаде не си ја спомнал дај повеќе информации
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно