1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Prasanje vo vrska so vip

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Bojan0110, 7 Декември 2016.

 1. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Edno prasanje vo vrska so VIP.Znaci vcera dobiv novi resiveri(powerbox HD 1822) i sega na niv ima da priklucis usb,e sega koa ke go priklucis usb-to,primer nekoj film pustam sto se naogja na usb-to,se pusta filmot no nema zvuk.Da ne znae nekoj sto moze da bide problemot? :D
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Све тоа зависи од форматот на филмот.
   
 3. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  A kako da vidam koj format na film go poddrzuva resiverot?
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Support USB 2.0 PVR. MP3, AVI,DAT,MKV,MP4,VOB,WMA“Optional”,BMP,JPG photo playback
   
 5. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  USB to e 2.0,formatot e MP4,poddrzuva MP4 ama nema zvuk :/
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  У ресиверот е проблемот не го подржува звукот од тој "торент" формат. Врзи го компјутерот за ТВ-то и глеј на раат.
   
 7. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Ne e toa forata,pc to mi e mn oddaleceno treba da go prefrlam samo za da gledam na tv xD
   
 8. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Проблемот ти е во тоа што ресиверот поддржува само MPEG-2 & MPEG-4 H.264 декодирање па така ако филмот е компресиран во друг енкодинг (h265 etc etc.) од овие што ги поддржува нема да имаш звук/слика. Барај си филмови што енкодингот им е MPEG-2/ MPEG-4/ H.264
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Подобро истиот филм преконвертирај го со некој софтвер го во наведените формати што ти ги пиша иван погоре .
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Da da toa baram sega ama po google sve pisuva "Free converter" koa sipak nemozes ili nad 100mb film da konvertiras ili podolg od 20 min ne mozes..Baram nekoe free :D ako znaete nekoj pisete
   
 11. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  Бато и да најдеш конвертер (пример Handbrake) конверзијата ќе иде со 15 фрејма у секунда или у превод скоро дупло од должината на видеото. Што значи ако имаш филм долг 3 саата ќе ти требаат 6 саата да го конвертираш. За 6 саата има 20 филма веќе конвертирани да симнам.

  тл-др: не конвертирај, симни друг формат филм, барем пиратерија цвета у државава не е фрка
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Serija sakam da gledam,po 40 min trae epizoda,a neznam kako da ja najdam u drug format taa serija. Btw Hawaii Five 0 e serijata
   
 13. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Znam ama dali e u toj format sto mi treba na mene za da mozam da gledam na tv,a da ne treba da ja konvertiram jas serijata si ja imam simnato ama problemot e so nema zvuk
   
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Абе какво конвертирање ако фатиш да ја конвертираш ќе ти треба една година да ја изглеаш :D
  Фрли го тој куртонски ресивер и гледај ја на компјутер инаку стално ќе имаш проблеми со разноразни формати. Значи тој ресивер не е за гледање на торент филмови и серии затоа што не подржува некои од тие формати.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Јас до летово кога гледав серии и филмови, си ги симнував, наоѓав соодветен превод на titlovi.com, па стил си уредував во Aegisub, па конвертирав во MKV едно програмче, па на крај во Vidcoder лепев превод и на крај гледав во стил како на ТВ. Како чоек. :D
   
 16. salt

  salt
  Intern

  36
  8
  21 Февруари 2011
  Купи си chromcast , пушти си на пц а ќе глеаш на тв не ја тупи толку

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 17. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Dzabe,gi konvertirav vo H.264,MPEG 2 i MPEG 4 ama pak ne biva,nema zvuk :D neam vrska na pc ke si gledam
   
 18. farkizz

  farkizz
  Intern

  27
  30
  14 Април 2016
  Машко
  Можеби АУДИО форматот е некомпатибилен, ако не е - конвертирај или симни друг торрент кој е. Во описот на торентите пишува во кој аудио формат се.
  Powerbox-от ги подржува следниве аудио формати: Compliant with: MPEG‐1/2/3, HE AAC, AC3

  Sent from my 6039S using Tapatalk
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Снима? Сними еден фајл па види во кој формат е. Конверзијата НЕ Е толку бавна и можеш да ја автоматизираш...
   
 20. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Dobra ideja,ke probam pa ke vidam. :D
   
 21. Bojan0110

  Bojan0110
  Intern

  16
  2
  7 Декември 2016
  Машко
  Sredeno :D najdov programce kaj so mozes da stavis vo koj video codec da konvertira i vo koj audio codec,staviv se kako so treba i sea ima zvuk :D fala mn :)
   
 22. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ете си нашол решение, нека е со лесно:)
   
  На Bojan0110 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Или пушти си HDMI кабел до телевизорот и не се замарај во иднина.
   

Сподели

Вчитување...