• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Prasanje - Dinamicka IP telekom

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Решениево е тотален оверкил за обична игра. Освен ако не заработува пари од играта... Ако е толку критична целава работа, се јавуваш во оператор и си земаш изнајмена линија или загарантиран линк и они доаѓаат кај тебе, пуштаат оптика, ставаат циско рутер, ти даваат телефон за 24/7 поддршка и ти на крај на месец си уплаќаш извезна сума. Интернет за генерална употреба и по сама дефиниција е best effor, скоро па ништо не е загарантирано, затоа се и такви цените.
Абе, друже, ти си грешка. Ти не го разбираш.
На дечкото камиони му се веројатно заглавени на граница (во Second Life) или така нешто, голем бизнис тера и 24/7/365 100% интернет конекција му треба за утре! Нема време сега да се јавува кај оператор да си земе соодветна услуга со потребите. Тоа му треба веднаш, разбираш ли ти! Одма или ништо, гледаш дека колку многу е зафатен нема време, еј човек разбери више. Ајде што нема време да притисне кратенка за промена на кирилица, туку ни да прочита 10 пати што му напишаа дека со статичка ИП адреса нема промена.
Веројатно си постар, не си во тек, остаи тоа.
/sarcasm
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
130
140
Баш пробав денеска да приметам дали ќе има прекин при менување на ИП адреса, гледав Нетфликс во тој момент и воопшто немаше никаков прекин. Потврдив потоа дека ИП адресата е сменета. Се работи за мој рутер, рутерот на Телеком е во бриџ мод.
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Баш пробав денеска да приметам дали ќе има прекин при менување на ИП адреса, гледав Нетфликс во тој момент и воопшто немаше никаков прекин. Потврдив потоа дека ИП адресата е сменета. Се работи за мој рутер, рутерот на Телеком е во бриџ мод.
Ти не примети прекин затоа што апликацијата има искеширано за неколку минути однапред.
Може и на youtube да не приметиш прекин, ама ќе го приметиш на discord, teamspeak, whatsap/viber и во игри...
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
130
140
Ти не примети прекин затоа што апликацијата има искеширано за неколку минути однапред.
Може и на youtube да не приметиш прекин, ама ќе го приметиш на discord, teamspeak, whatsap/viber и во игри...
Знам, муабетот беше дека не трае повеќе од неколку секунди, а во последно време приметувам дека по една недела не се менува IP адресата.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
На Вдсл приметувам дека во последно време се ресетира адресата на 24часа место на 12 еве во Лог Менаџмент на рутерот пишува Wanip нешто нешто 15:45:24. Доколку таму се гледа нели на колку се ресетира.
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Знам, муабетот беше дека не трае повеќе од неколку секунди, а во последно време приметувам дека по една недела не се менува IP адресата.
Така нешто. Прекин трае 30-45 секунди
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,418
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно