• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пракса во Personal Programmer (Java & Ruby)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

parg0

Intern
13 јануари 2016
3
13
Здраво на сите.

Personal Programmer (http://www.personalprogrammer.mk) преку два свои клиенти обезбедува 6 месечна платена пракса за заинтересирани кандидати.
Праксата е или за Java, или за Ruby и по успешно завршување на обуката е со можност за перманентно вработување за истите клиенти.

Доколку има заинтересирани ги молам да испратат свое CV на [email protected]
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ај повеќе инфо ако може. Свашта ми пројде низ памет.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Пракса е едно, обука е друго.
Треба бар да се наведе потребното ниво на познавање на Java или Ruby.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
на фемина да го ставеше подобро ќе поминеше со огласот.
Тука сме експерти и многу его трипани, не ни треба ни пракса ни обука.
Јбг, колку што знам пракса и обука не се синоними...
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Обука ти е идеш на курс по Јава на пример, и само учиш нешто за Јава.
Пракса ти е го применуваш знањето од обуката во работен процес, а со тоа добиваш искуство.

Како и да е, ако може да се објасни зборот „перманентно“ вработување?

Не знам за вас ама за мене зборот „пракса“ за мене значи изгубено време и пари, најмногу бидејќи никој не знае што точно е тоа пракса уствари. Нити искуство добиваш нити пари. Во озбилни фирми као Нетцетера на пример, не верувам да е вака :)
 

Hanzo

Gaining Experience
27 септември 2017
66
77
Не знам за вас ама за мене зборот „пракса“ за мене значи изгубено време и пари, најмногу бидејќи никој не знае што точно е тоа пракса уствари. Нити искуство добиваш нити пари. Во озбилни фирми као Нетцетера на пример, не верувам да е вака :)
disclaimer: следното воглавно го опишува моето искуство, мислење и став...

Пракса е единствениот начин за да се дојде до прво вработување и е одличен начин за тазе зарвшен студент да влезе во некоја фирма. Пракса е времето кога го оставаш се она што теоретски си го научил на факултет и кога прв пат осеќаш како е да се работи во реална фирма со реални луѓе и на реални проекти. Најголемиот скок во знаење го направив првата година од вработување од кои што првите 3 (или 6, зависи како броиш) месеци беа пракса. Можеби пари не добиваш многу, ама што очекуваш? Само што си изегол од факултет. Од прва некој ќе те плаќа 1000 евра? А за искуство, дефинитивно се стекнува, и тоа многу. Како што реков погоре, ова е најверојатно периодот кога човек го прави најголемиот скок во кариерата, во поглед на технички познавања а и персонално.

Со пракса не добиваш ниту искуство ниту пари само кога си веќе искусен т.е. кога во полето си повеќе години. Но, тие луѓе не гледаат огласи за праси повеќе нели? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: sumi
  • Ја почнал/а темата
  • #10

parg0

Intern
13 јануари 2016
3
13
Другари јас сум ви колега, не сум HR. Им правам само услуга на колешките.
Тие што се заинтересирани за платената пракса нека пратат CV и прашањата што ги имаат на мејлот кој го оставив во првата порака. Ќе им биде одговорено.

Во секој програмски јазик нема само 1 начин на работа и поставување на архитектурата. Доколку процесот се заврши успешно клиентите ќе сакаат да ги вработат практикантите. Затоа се и спремни да потрошат време и пари за нивната *обука* преку *пракса* те. hands-on на конкретен проект. Сакаат програмери кои ќе размислуваат и програмираат според нивните стандарди.

Ова не е оглас за луѓе чија што чаша е веќе полна, туку за оние кои што тек почнале да ја полнат.

Благодарам на вниманието.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

parg0

Intern
13 јануари 2016
3
13
Ви благодарам на сите што покажавте интерес за платена пракса во Personal Programmer, заклучно со денес (09.01.2018) огласот е затворен!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,522
Мислења
858,551
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно