• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пракса во Македонија-ветувања без покритие

goran_67

Intern
12 април 2007
23
0
Човек ке помисли дека со самото тоа што сме навлезени во 21.век нашите ИТ/телеком и сл.компании се научија нешто и почнаа да го почитуваат крајниот потрошувач како нормално човечко суштество кое да знае да размислува со своја глава.Поводот за ова ми е што ветувањата за новите услуги што треба да ни ги понудат никогаш ама баш никогаш не кореспондираат со термините кои ги најавуваат.Па иде вака:

-Оннет т.е. Чемерикиќ лично јавно кај Јанко во “Јади бурек“ вети дека за 2.август ке биде пуштена ИПТВ.Еве сме октомври месец,јок ИПТВ.

-Т-хоме истата работа ја вети за октомври,нема ни трага од некоја најава.

-Кејблтел рекоа од 01.10 имате фиксна телефонија, а од тоа еве на 09.10 на сајтот им стои едно големо НАСКОРО.Јака информација.

-Wi-max лиценците се поделени пред поприлично време, со некои рокови од владата до кога ке треба да профункционира,кај моите во Аеродром поставуваа базна станица,им нудеа некој понуди за фиксна телефонија а сега на телефон ако ги прашаш абер немаат кога ке проработат.

Ова е што во моментот можам да се сетам,сигурно има уште.А задново искуство ми е со Кејблтел,се јавувам да ми кажат што канали нудат во дигиталниот пакет, дечково онака културен вика -уште немаме список.Па добро, кажувам како да склучам договор на 1 година а не знам што точно нудат.Типот се извинува,се гледа го ставиле а не знае ни што да ти одговори.Ниту да ти каже кога ќе бидат спремни да ти дадат права информација.Жалосно.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Човек ке помисли дека со самото тоа што сме навлезени во 21.век нашите ИТ/телеком и сл.компании се научија нешто и почнаа да го почитуваат крајниот потрошувач како нормално човечко суштество кое да знае да размислува со своја глава.Поводот за ова ми е што ветувањата за новите услуги што треба да ни ги понудат никогаш ама баш никогаш не кореспондираат со термините кои ги најавуваат.Па иде вака:

-Оннет т.е. Чемерикиќ лично јавно кај Јанко во “Јади бурек“ вети дека за 2.август ке биде пуштена ИПТВ.Еве сме октомври месец,јок ИПТВ.

-Т-хоме истата работа ја вети за октомври,нема ни трага од некоја најава.

-Кејблтел рекоа од 01.10 имате фиксна телефонија, а од тоа еве на 09.10 на сајтот им стои едно големо НАСКОРО.Јака информација.

-Wi-max лиценците се поделени пред поприлично време, со некои рокови од владата до кога ке треба да профункционира,кај моите во Аеродром поставуваа базна станица,им нудеа некој понуди за фиксна телефонија а сега на телефон ако ги прашаш абер немаат кога ке проработат.

Ова е што во моментот можам да се сетам,сигурно има уште.А задново искуство ми е со Кејблтел,се јавувам да ми кажат што канали нудат во дигиталниот пакет, дечково онака културен вика -уште немаме список.Па добро, кажувам како да склучам договор на 1 година а не знам што точно нудат.Типот се извинува,се гледа го ставиле а не знае ни што да ти одговори.Ниту да ти каже кога ќе бидат спремни да ти дадат права информација.Жалосно.

- Ке почекаш малце повеќе за IPTV
- Кејбел Тел за фиксен телефон уште сонуваат, ама пак за тоа МакТелко Групацијата на кабелски оператори заедно со НеоТел веќе функционираат во фиксната телефонија
- За WiMax прашај во Неотел, штом функционира телефонијата би требало и WiMax да функционира.
 

goran_67

Intern
12 април 2007
23
0
- Ке почекаш малце повеќе за IPTV
- Кејбел Тел за фиксен телефон уште сонуваат, ама пак за тоа МакТелко Групацијата на кабелски оператори заедно со НеоТел веќе функционираат во фиксната телефонија
- За WiMax прашај во Неотел, штом функционира телефонијата би требало и WiMax да функционира.

Иди на страната на Неотел па ќе видиш дека најновата вест им е од 09.10.2007.Треба ли коментар?
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Стратешка определба на МК Телеком

Задржување на јасната лидерска позиционираност во доменот на широкопојасните услуги, обликувајќи го пазарот преку воведување на VoIP производи во фиксната телефонија и револуционизирање на пазарот со IPTV и обезбедување на целосно Triple play портфолио (говорна услуга, Интернет пристап и интерактивни телевизиски и изборни видео содржини преку IP технологија) со разновидни производи во 2008 година

Ќе биде до крај на 2008... I guess .)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
900
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.790
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно