• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Позитивни и Негативни искуства со земање на ТВ на рати од А1 Оператор заедно со Combo нов договор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Некој да сподели1??
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
85
90
Што може да ти се случи, освен да те зезаат после со интернет во време на траење на договорот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Што може да ти се случи, освен да те зезаат после со интернет во време на траење на договорот?
Никола едно 14 години сум со Нив и сум немал никаков (скоро 2 дена) проблем со Нив...
друго ми е прашањето...
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
И по карго да ти го донесат без можност да го провереш дали е исправен,
друго нишо страшно не може да се десе. Мала лутрија само ;)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Зошто би зел TV на рати од оператор кога можеш да земеш потрошувачки кредит и фино лепо да си го купиш од каде сакаш.

Пак ќе биде на рати.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не сум баш љубител на банки и кредити... барем не за тоа што не е итно или неопходно...
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
48
30
Јас земав во декември од нив телевизор. Обновував договор за постоечки број, плус мојот број од телеком го префрлав кај нив и така ми дадоа 9000 ден попуст за уред.
Да можев тогаш и комбото да го обновам, ќе добиев 11 000 попуст.

Остатокот од сумата за телевизорот ја доплатив во ќеш во нивен салон и во рок од 7 дена ми го доставија, преку фалкон и тоа е тоа.
Фала богу си работи ок засега се.

Како и да е, за секој уред (во случајов ете телевизор сакаш да земеш од кај нив), треба да ја видиш основната цена која они го ценат.
Од таа сума го одбиваш попустот што ти го даваат во зависнот кои тарифи ги одбираш за мобилните броеви и пример ако уредот е 30к, а си добил попуст 10к, тогаш 20к треба да им доплатиш.
Дали во ќеш или пак на рати инкорпорирани во твојата сметка, твој избор.
 
13 декември 2020
26
21
Некој да сподели1??
Освен што малер ме тера со телевизорите земени преку нив во договор земено 2 пати 2х24месеци и во двата наврати не доживеаа да истече договорот, првиот пат Philips 32" мачките ми го бутнаа пукна екранот на ќош и се користеше извесно време и после тоа, вториот SAMSUNG 32" јас чистејќи прашина го подбутнав и се навали со екранот накај масата која ми беше ставена за секој случај да не го бутнам но имаше чаша на која инстнт на допир пукна екранот... Значи сериозно земи во предвид факторот МАЛЕР и обавезно проверка на уредот на отварање ако е со испорака до дома. Вториот пат со SAMSUNG-от после една недела чекање испорака доставувачот го вратив назад заедно со уредот затоа што ми изгледаше отваран и со терање у три лепе и сите пропратни комплименти и коментари од негова страна(уредно пријавено во А1) за утредента друг доставувач постар господин овојпат ми дозволи и почека да го проверам и ја установивме неисправноста на уредот односно скршена ногарка. Го зема назад и чекање уште неколку денови за нов уред кој како шо пишав погоре, јас го суредив после 5-6 месеци користење...
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
Никола едно 14 години сум со Нив и сум немал никаков (скоро 2 дена) проблем со Нив...
друго ми е прашањето...
Прашај ги дали може, поточно инсистирај на тоа да сакаш сам да си го подигнеш од салон или од магацин од кој они го зимаат , да си ги провереш пред подигање дали е исправен. Да е мобилен ај у деб се става. Ама телевизор тоуку голем јас лично не би преземал пред да го проверат.
Глеаш, целата ретардирана ситуација е шо го праќаат по карго, за у случај на проблем "ние не сме криви". Каргото: Ние само доставуваме, (не сме криви).
Треба да си имаат свој сопствен превоз за достава. Али дали намерно или немаерно го прават тоа кој знае.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
не сум баш љубител на банки и кредити... барем не за тоа што не е итно или неопходно...
Очигледно е дека не ги читате договорите кога земате опрема на рати од телекомите. Тие договори се барем 2 до 3 пати понеповолни од кредит.
Тие договори се со извршна клаузула а тоа во превод значи дека директно одиш на извршител во случај на каснење на рати или слично.
Каматата е безобразно висока или пак ако нема тогаш таа е врадена во цената.

Остварувањата на гарантни права се приказна сама по себе.

Затоа, мој совет, е (ако мора) тогаш потрошувачки кредит и плаќање во кеш со ценкање. Не мора се да се купи од Нептун или Техномаркет
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
Очигледно е дека сака да искористе некој бонус со продужување на договор.
Кој не сака да искористе? Сите сакаме. Али не по секоја цена.
Коа ќе ставама на кантар коуку има бонус, (а и тоа е дискутабилно), вагата ногу повеќе теже на негативно.
Јас ша несум љубител ни на банки, ни кредити, а најмалце на било какви обврзувачки договори.
@Глупав , буразерче ти тражеш повеќе искуства да прочиташ да ги ставеш на кантар. А тоуку сакаш да си го продужеш договоро, оди у салон и три пати у себе како коа беме деца: "Мечка стра мене не ме стра" "Мечка стра мене не ме стра""Мечка стра мене не ме стра" И шкрт 3-4 потписа.
И после доставата алелуја. Или џа или бу. Трето нема.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,689
3,855
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Какви кредити од банка спомнувате кога при обнова на Комбо или било каков друг договор со А1 добиваш бонус за уред, тоа целата поента да земеш ТВ од кај нив.
Јас кога ќе го обновам Комбото ќе ми следува бонус 19к за нов уред. Инаку пред 2 години земав Тесла ТВ за 500 денари доплата на месечната сметка и све беше ОК, ама јас си го земав сам од салон телевизорот, не беше доставуван по карго.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
сепак ќе се иде на посигурна варијанта... ќе се земе Телефон со Бонусот, а ТВ ќе се земе од некоја од "локалниве продавници"...
колку и да се Feel Lucky, не ми се ризикува со карго и некои специфични договори како што ги напоменаа
а сепак имаше пред некој месец и непозитивно искуство со некое карго и достава на телевизор...
мислам дека МКД сеуште не е на тој чекор за до толку такви карго услуги...
 
Последна промена:

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
174
150
Очигледно е дека не ги читате договорите кога земате опрема на рати од телекомите. Тие договори се барем 2 до 3 пати понеповолни од кредит.
Тие договори се со извршна клаузула а тоа во превод значи дека директно одиш на извршител во случај на каснење на рати или слично.
Каматата е безобразно висока или пак ако нема тогаш таа е врадена во цената.

Остварувањата на гарантни права се приказна сама по себе.

Затоа, мој совет, е (ако мора) тогаш потрошувачки кредит и плаќање во кеш со ценкање. Не мора се да се купи од Нептун или Техномаркет
Очигледно немаш искуство со телекомски договори за на рати.
Кај нив (за телеком зборам, од таму имам искуство) прашуваш дали можеш да земеш продукт на рати и колку. Ти одговараат да или не.

Зимаш продукт со цена х+у камата и го делиш на рати. Нема дополнителни трошоци, нема административни трошоци, нема трошоци за поднесено барање и што ти знам што. Каматата е фиксна ,мах 11%, а може и до 1-2% ако нешто е на промоција.

А за ИЗВРШНА КЛАУЗУЛА, не разбирам со колкаво каснење одма одиш на извршител, ама треба да касниш 2-3 месеца за да те исклучат во еден правец (нели ратата ти е со тел. Линии), па уште 1-2 па во 2 правца, па уште 3-4 месеци па после ти раскинуваат договор. На крај нема да дозволат да помине една година пред да покренат постапка (сметките застаруваат за тоа време), а верувам дека и било која банка не е нешто пофлексибилна. Сепак и пред да ги раскинат договор имаш можност да се договориш заостанат долг ако имаш да си го исплакаш на рати -значи флексибилни се.

Пример бараш продукт од 20 000ден на рати и ти одговараат ќе плаќаш за рати по 1000ден на 24 рати ( со камата). Ако ти одговара потпишуваш и во наредните 2 год си плаќаш по толку.
Крај краева, никој нема да те толерира ако не плаќаш. И за тоа Телеком даваат на рати само на корисници кои имаат историја кај нив, а не и на нови.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Очигледно немаш искуство со телекомски договори за на рати.
Кај нив (за телеком зборам, од таму имам искуство) прашуваш дали можеш да земеш продукт на рати и колку. Ти одговараат да или не.

Зимаш продукт со цена х+у камата и го делиш на рати. Нема дополнителни трошоци, нема административни трошоци, нема трошоци за поднесено барање и што ти знам што. Каматата е фиксна ,мах 11%, а може и до 1-2% ако нешто е на промоција.

А за ИЗВРШНА КЛАУЗУЛА, не разбирам со колкаво каснење одма одиш на извршител, ама треба да касниш 2-3 месеца за да те исклучат во еден правец (нели ратата ти е со тел. Линии), па уште 1-2 па во 2 правца, па уште 3-4 месеци па после ти раскинуваат договор. На крај нема да дозволат да помине една година пред да покренат постапка (сметките застаруваат за тоа време), а верувам дека и било која банка не е нешто пофлексибилна. Сепак и пред да ги раскинат договор имаш можност да се договориш заостанат долг ако имаш да си го исплакаш на рати -значи флексибилни се.

Пример бараш продукт од 20 000ден на рати и ти одговараат ќе плаќаш за рати по 1000ден на 24 рати ( со камата). Ако ти одговара потпишуваш и во наредните 2 год си плаќаш по толку.
Крај краева, никој нема да те толерира ако не плаќаш. И за тоа Телеком даваат на рати само на корисници кои имаат историја кај нив, а не и на нови.
кога сем веќе кај Телеком да не имаш врски да прашаш кога ќе почнат да даваат други продукти освен телефони за продолжување на пост пејд договор???
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,516
4,156
Очигледно е дека не ги читате договорите кога земате опрема на рати од телекомите. Тие договори се барем 2 до 3 пати понеповолни од кредит.
Тие договори се со извршна клаузула а тоа во превод значи дека директно одиш на извршител во случај на каснење на рати или слично.
Каматата е безобразно висока или пак ако нема тогаш таа е врадена во цената.

Остварувањата на гарантни права се приказна сама по себе.

Затоа, мој совет, е (ако мора) тогаш потрошувачки кредит и плаќање во кеш со ценкање. Не мора се да се купи од Нептун или Техномаркет
Колку што знам, договор со извршна клаузула се потпишува само на нотар (не во салон).
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
Колку што знам, договор со извршна клаузула се потпишува само на нотар (не во салон).
Ма коа се у питање фирми као телеком и слични од кои државата се пуне со данок свашта е можно, па дури и дека секој лист договор кој допрва ќе се испечате да е нотарски "заверен". Се е можно тука кај нас.
 
13 декември 2020
26
21
Зимаш продукт со цена х+у камата и го делиш на рати.
Истото е и во А1 а верувам дека продуктот (телевизорот во случајов) и кај двата оператори е со поголема маржа односно иљадарка-две повисока отколку нептун-сет-анхоч
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
174
150
Немојте да ги заборавите
3% провизија за администрирање на кредит И Трошок за апликација кои ги наплаќаат во нептун/сетек и сл. а ги нема во телеком/а1
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
арно рече @dashbog реалнисе цените на Телеком...
ни прикривања ни сложени калкулации, ти кажуваат рата чини толку ти одговара да, не, ок...

во А1 ме известија дека телефонот кој го "намерив"
се пресметува бонусот од "основна цена" 23k
која е реално со 1/2 поголема од реалната цена (во случајов Xiaomi во Hi-Store e 15k)

немаат логична смисла нивните бонуси,
можеби единствено е придобивка неколку дополнителни услуги за "малку" пари...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
остана уште оваа опција да заглавам со договор од две години...

Play Station 4 slim основна цена му е 18 999мкд...
значи минус тие бонус кои ми следат изгледа привлечно...

знае некој која му е реална форумска па и реална цена моментално???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ПОЗИТИВНО искуство со А1
додека
НЕГАТИВНО со Карго типот на одредена Скопска Карго Комапнија тука кај мене во град...

После долги пресметки најдов најразумно решение за пресметка и
Зедов SONY Android TV...

Првични импресии според мое искуство каде имам некоја допирна точка со QA најдов една маана мала
4K преку Caddy HDD ми сецка...

Некој некое решение???
Прашање ми е:
Знам дека има разлика од 5400 rpm до 7200 rpm,
но претпоставувам тука не игра тоа никаква улога....
Дали има разлика од Caddy до Caddy,
има ли некои со нешто "посебна електроника" во нив???
Дали има некои специјални USB 3 кабли за Нив
и како најглавно прашање дали воопшто е изводливо преку USB стримање на 4K содржина.!??
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
ПОЗИТИВНО искуство со А1
додека
НЕГАТИВНО со Карго типот на одредена Скопска Карго Комапнија тука кај мене во град...

После долги пресметки најдов најразумно решение за пресметка и
Зедов SONY Android TV...
Ааа Can Tounch This :D
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Прашање ми е:
Знам дека има разлика од 5400 rpm до 7200 rpm,
но претпоставувам тука не игра тоа никаква улога....
Дали има разлика од Caddy до Caddy,
Ваљда мислиш на кутија, не на caddy за лаптоп, освен телевизорот ако има Caddy.

Дали има разлика од Caddy до Caddy


Секако, Via VL716 контролер не е на исто ниво со Jmicron JMS578 или некој AsMedia.

има ли некои со нешто "посебна електроника" во нив???

Има да. Контролерот.

Дали има некои специјални USB 3 кабли за Нив

УСБ кабелот е или 2.0 или 3+, доколку има конекција на сите пинови (УСБ 3) ќе работи со полна брзина. Доколу нема контакт на УСБ 3 пиновите се префрла во USB 2.0 мод.

и како најглавно прашање дали воопшто е изводливо преку USB стримање на 4K содржина.!??

Секако дека да. Дури и на USB 2.0. Квалитетна екстерна кутија со мојот Samsung 950 pro дава 400+ мегабајти read/write.

Пробај ја кутијата на ПЦ, пушти ASSSD за бенчмарк, првите две лево и десно треба да бидат околу 100MB/s без разлика дали е 5400 или 7200 rpm.

Дали кутијата е на телевизор и пробуваш преку вградениот андроид да пуштиш 4к? Сигурен си дека е до кутијата? Проба од друг извор? Какви спецификации има тој андроид (процесор, графичка) и како ги работи усб портите. Пробај со диск бенчмарк на андроид


Види колку прави трансфер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
763
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
почнав од кабелот...
го заменив неоригиналниот USB кабел од еден стар Moto Modem
со оригиналниот од HDD екстерна кутија...
иста состојба со Hobbit 7.1 DD+ Audio canal-от... сликата сепак е во ред...

ми текна да идам на помал фајл кој се испстави и дека е покомпресирано AAC 5.1 Audio...
Тука Planet Earth audiot-то е во ред...

ќе проверам некои параметри утре па ќе пишам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно