• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

позадина над текст

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mimica

Intern
15 декември 2010
87
25
Здраво дечки ми треба мала помош.
Имам позадина (транспарентна) која сакам да дојде над <h1>


пример:

<div class="glaven">
<h1>Tekstot</h1>
</div>

Врз текстот да дојде позадината (транспарентна .png)

Благодарам.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
Код:
<style>
.glaven {position: relative;}
.overlay {
 position: absolute;
 top: 0;
  background-image:url(pozadina.png); /* slika nad tekstot */
  background-repeat:no-repeat;
  background-size:cover;
  width:100px; /* dolzina na slikata nad tekstot */
  height:50px; /* visina na sikata nad tekstot */
  /* dokolku imas netransparentna pozadina, odkomentiraj go sledniot red */
  /* opacity: 0.6; */
}
</style>
<div class="glaven">
<h1>Tekstot</h1>
<div class="overlay"></div>
</div>
 

MilanS87

Intern
31 август 2010
99
20
Ако има opacity 0.6 и позадината и текстот ќе бидат транспарентни, затоа ова не е толку добра опција.

Но ако позадината не ти е некаква слика или pattern туку е само боја, може да го искористиш ова (примерот е за црна боја со 0.5 транспаренција):

Код:
.glaven {
  background: rbga(0, 0, 0, 0.5);
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,697
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно