• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Power Plan после рестарт се враќа на Balanced Power

  • Ја почнал/а темата
  • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
165
260
Откако сменав процесор од R5 3600 на R5 3600X забележав после гасење на компјутерот упорно го одбира Balanced Power. Не ми иди идеја што може да биди. Некој да имал вакво искуство или нешто слично? Најнова верзија на Windows 10 Pro N.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
173
87
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Откако сменав процесор од R5 3600 на R5 3600X забележав после гасење на компјутерот упорно го одбира Balanced Power. Не ми иди идеја што може да биди. Некој да имал вакво искуство или нешто слично? Најнова верзија на Windows 10 Pro N.
Имаш инсталирано chipset driver? Ако имаш преинсталирај, по можност понова верзија.
Ако ти трае проблемот сеуште пробај едитирај ги поставувањата и провери дали ќе останат истите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
165
260
Кога сакаш имаш пиво од мене. По втор пат ги преинсталирав чипсет драјверите и готово се реши проблемот. Ти благодарам шо ме потсети повторно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
165
260
Повторно нов проблем, сега го форсира AMD Ryzen Balanced планот. Чаре за ова?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
165
260
Решението е да се исклучат сервисите на MSI Dragon Center.
1625433102032.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,441
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно