1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Power Banks - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од DrMTR, 14 Септември 2017.

Тагови:
 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Пошо не најдов ваква тема на форумов, одлучив да отворам ваква тема во која што ке дискутираме за Power Bank-и што го користиме моментално, како и за нивните капацитети / можности.
   
  На Arsenal му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Има, само подалеку е. И си пишувал во неа. :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Во пребарај полето, ни ми ја даде.. :eek:
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Јас ја имам и користам Anker Powercore 20100 mah

  [​IMG]

  [​IMG]

  PowerCore 20100mAh

  Една од најдобрите банки што сум ја користел досега. Комотно може да полни 3-4 пати просечен телефон со >3000mah.

  Дефинитнивно ја препорачувам. Единствена маана е малку повисоката цена, споредена со другите банки со сличен капацитет.
   
  Tegla, krale и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  колку е дугачка бе оваа? Не можам да проценам од сликата.

  Ова е океј да го имаш ама да го користиш само за на планинарење кога ќе те нема цела недела.
   
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,599
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  Power Bank Platinet Portable for Smartphone and Tablet 8000mah


  Parameters: - Battery type: Li-ion - Capacity: 8000 mAh - Input: 5V, 1000mAh - USB output: 5V, 1000mA, 2100mA - Includes: power bank 8 000mAh, charging cable from the USB port, user manual

  [​IMG]
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  [​IMG]

  Таман е, не е многу голема. Идеална е кога ја земаш и знаеш дека нема да останеш без батерија никогаш бидејки е со голем кашацитет.
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,888
  2,822
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Mi Singapore

  Па едно 10 пати сигурно го полнам ајфонов од неа.
  И цена и перформанси и квалитет.
  Единствен проблем што, мислам за мене е што треба 12 часа за да се наполни целата. Но има фаст чарџ и ако сте еден од корисниците кои поседуваат quickcharge адаптер тогаш ќе ја полните за 8.
  Исто многу, и за мене пресудно при купување беше тоа што овој powerbank поседува pass through, односно може да се полни телефон од power bank от. додека се полни power bank от од чарџерот.
   
  Скоти, ivan88, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  ја добив на награда некоја марка goobay 11000mah малку е гломазна ама брка многу работа ;)
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  799
  668
  27 Јуни 2012
  Јас имам Anker Astro E5 16000 mAh од пред 2 години, работи исто како и првиот ден. Подобро нешто нема да најдете, само Anker
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,358
  4 ноември 2013
  Машко
  Мислење за Вартава?
  Power Bank 10400
  Цена 19 евра (вреди/невреди)
   
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,239
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
 14. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Народе, а да кажевте од каде се набавени power banks, по која цена и слично...
  И ајде некој нека објасни со целава ситуација што не може да се внесуваат power banks во МК од каде сега е нај ОК да се набавуваат.
  На Алиекспрес како препорачан едно време беше модел од Анкер мислам со QC3, солиден капацитет и цена од негде 30ина евра.
  И предлози за салам bank со quick charge, јак капацитет, солиден сооднос цена-перформанси и салам место од кај што можи се набави.
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,358
  4 ноември 2013
  Машко
  Кој вели оти не може да се внесуваат банкиве во МК?
  Јас 2 пати влегов и излегов со 2 powerbank-и и немав никако проблем.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Amazon во Немачка. :)

  Не е проблемот да се внесе во МК кога патуваш. Проблемот е што не проаѓаат на царина, ради X причини, веројатно безбедносни.

  Анкер ова не го дозволува, бидејки според нив се уништуваат келиите побрзо од нормално.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 14 Септември 2017
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,358
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема врска, пред некое време бев во Холандија со 2 PowerBank-и во мене, си се качив во авион без никаков проблем, исто така и сега кога доаѓав пак немав проблеми дури и планирам уште еден да купам тука само чекам мислење за Вартата од претходниот пост.
   
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Не се разбравме добро. Не правам муабет за аеродромска царина, туку царина за пратки. Ако си ја купиш таму и ја внесеш овде како личен багаж, никој нема да те врати или да ти ја земе. ;)

  Онтопик за вартата. Прогуглај со какви келии е внатре. Ако е со варта келии, батали. Барај банка со јапански келии внатре, немаат смрт. Mi банките се со Панасоник или LG келии, Анкер е со јапански 18650 келии внатре. :)
   
  ivan88, Oktar и на HardCorec им се допаѓа ова.
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,358
  4 ноември 2013
  Машко
  Баш лошо сме се рабрале...нема врска : D
  Ајде сега ке рагледам за вартава.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,552
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас само би го повторил мојот придонес кон темава околу капацитетот на банките на моќ (Power Banks) и би додал дека од сите уреди што ги произведува Xiaomi, засега можам да кажам дека само од банките сум задоволен и дека се скоро па одлично, недостаток е што рандом и текнува да прекине со полнење и треба да ја рестартираш батеријата. Практично, неможеш да се потпреш дека си го оставил телефонот да се полни и дека после 3 саати ке го најдеш скроз полн.

   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Ова го имам, џам е. Mi power bank pro. Ја имав и обичната Ми ама оваа е бољи.

  [​IMG]
   
  boro1, DaVoRkNe и на DrMTR им се допаѓа ова.
 22. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Од каде ја зема ?
   
 23. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  238
  81
  14 Април 2010
  Машко
  Anker PowerCore 10000, 26$ од Амазон.
  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,818
  2,051
  19 Јули 2013
  Мојата е ваква, рефус. Работи со 18650 батерии. Може да се полнат во самиот уред или да се заменат со полни. Капацитетот зависи од самите батерии што ќе се стават а има два излеза, едниот на 2 ампера, другиот на 1.

  [​IMG]
   
  На zelenko му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Како ја нарача од Амазон кога јас не успеав да најдам производ што амазон го испорачува во МК, посебно не банки?
   

Сподели

Вчитување...