• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Power bank

  • Ја почнал/а темата
  • #1

everest

Intern
24 март 2009
291
28
Земав Power bank и не работи. Се полни преку УСБ тоа е ОК. Не го полни мобилниов кога ќе го приклучам на на него, пробав и со друг кабел и исто е. Само првиот ден кога го пробав работеше.
Може батериите се отидени, не знам. Мислам дека по закон се должни да ми дадат друг производ или да ми ги вратат парите, ако го вратам во рок од една недела.
Проблем е веројатно и што го земав од штанд во Зебра центар што продаваат галантерија за мобилни и ни гаранција ни ништо не добив и не се интересирав.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Остај го тој на штанд и земи си друг, шо ги тралалалалаш
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
колку што јас имам читано, ке полни САМО ако телефонот има помалце mAh од самиот полнач...
Пример: да речеме дека полначов има 2600 mAh, како што пишува (а немал ни кога бил произведен но за тоа друг пат), а ти имаш телефон со 5000 mAh батерија
полначов ке ти го полни телефонот САМО до момент дур не дојдат на иста mAh и телефонот МОРА да бил испод 2600 кога си почнал да го полниш...
мало објаснување: Телефон од 5000 mAh на 20% има 1000, ова има 2600, значи теоретски ке го наполни телефонот до 1800 (36%) и ке застане бидејки нема доволно струја нели...
така што power-bank-ов што го пишуваш овде, и да е најнов и најквалитетен на свет, нема да ти врши некоја асална работа, ОСВЕН што ке можеш да го допуниш МАЛЦЕ телефонот негде на пат и го спасиш да не се исклучи...
П.С.секогаш купувајте power-bank со барем 10.000 mAh за да има поента некаква...
П.П.С. ако на алиекспрес купите полнач со 50.000 mAh и нема големина од 10х10х8цм, и тежина солидна, превара е :)
најчести келии се 18650, 1 келија тежи ~50gr и има капацитет од 2000 до 3000 mAh кај поквалитетните, ретко 3500 (LG и samsung некои модели) најчесто 1100-1800 кај кинеските варијанти и многу краток век кај кинескиве...

е сеа значи за да има 50.000 mAh, прерачунајте колку келии треба да има внатре и тежина :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
колку што јас имам читано, ке полни САМО ако телефонот има помалце mAh од самиот полнач...
Пример: да речеме дека полначов има 2600 mAh, како што пишува (а немал ни кога бил произведен но за тоа друг пат), а ти имаш телефон со 5000 mAh батерија
полначов ке ти го полни телефонот САМО до момент дур не дојдат на иста mAh и телефонот МОРА да бил испод 2600 кога си почнал да го полниш...
мало објаснување: Телефон од 5000 mAh на 20% има 1000, ова има 2600, значи теоретски ке го наполни телефонот до 1800 (36%) и ке застане бидејки нема доволно струја нели...
така што power-bank-ов што го пишуваш овде, и да е најнов и најквалитетен на свет, нема да ти врши некоја асална работа, ОСВЕН што ке можеш да го допуниш МАЛЦЕ телефонот негде на пат и го спасиш да не се исклучи...
секогаш купувајте power-bank со барем 10.000 mAh за да има поента некаква...
Абе телефон не е систем на сврзани садови :)

Се додека волтажата на полначот е 5.2 или повеќе струја ќе тече од банкот во телефонот, независно од капацитетот.

Треба да има DC-DC конвертор за волтажата да биде над 5 волти во секој момент, да би земал само батерија и да би приклучил жици тогаш да, волтажата на банката ќе падне и ако телефонот има reverse charge он ќе ја пуни нејзе.

Единствен проблем со банка од помал капацитет е што телефон од дупло поголем капацитет ќе го напуни ~20-30% и ќе се испразни. Имаш и губиток тука и слични заебанции ама мора да пуни.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
на евтините power-bank верувал или не, не качува 5+v никад :D
и да, ако банкот е 2600, а телефонот 5000, секако дека нема да го напуни повеке од ~2000mAh (нешто останува за да не ја испразни батеријата во банкот до критично ниво)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мора да имаат DC-DC конвертер за 5.2V зошто Li-Ion пакетот е 4.7 и надоле до 3.8. Не би давал 5 волти ни полн банк ако нема DCDC
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
802
Скопје
Волтажа за усб по стандард е 5в +- 5%, значи 4.75 - 5.25в, но има уреди што продолжуваат да се полнат и ако падне волтажата под 4.75в.

Номинална волтажа за речарџбл литиум, бар од тоа што јас имам видено е 3.7-3.85в. Полна е 4.2 за лион и 4.35 за липо. Празна за лион имам видено/мерено 3.3в и надоле до 2.8в во зависност од батеријата.
2.5в е некој хард лимит на дисчарџ(бар на поновиве лиион ќелии, на постари и 3в), под кој не е препорачливо да се оди од безбедносни причини.

Производителите најчесто го декларираат капацитетот што го има батеријата/батериите во повербанкот. Ако има 10000Мах декларирано, реален капацитет што може да пушти накај телефон со 5в е околу 7000мах +-, пошто нели треба буст конвертерот да качи волтажа на 5в. А кога влечеш пример 1 ампер со 5в на излез од повербанкот, од батеријата влече повеќе за да ги постигне тие 5в.
Колку од тие 10000мах ќе добиеш на излез, исто зависи и од тоа колку е ефикасен буст конвертерот што е во даден повербанк.

Едит:
Исто битно е дебелина на водови/жици што се користени во повербанкот. Ако ептен е некој буџет кај што се гледало да се заштеди секој цент и има тенки жички, нема ни да ги празни батериите до зададеното ниво и исто ќе се изгуби на капацитет. Ако се тенки жичките до електрониката што ја мери волтажата, при терет ќе и репортира пониска волтажа на батерија(заради поголемиот отпор на тенките жици) отколку со подебела жица. На ефтин 9000мах повербанк што го имав, со замена на жици на подебели имам добиено околу додатни 10% капацитет на излез.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
колку што јас имам читано, ке полни САМО ако телефонот има помалце mAh од самиот полнач...
Пример: да речеме дека полначов има 2600 mAh, како што пишува (а немал ни кога бил произведен но за тоа друг пат), а ти имаш телефон со 5000 mAh батерија
полначов ке ти го полни телефонот САМО до момент дур не дојдат на иста mAh и телефонот МОРА да бил испод 2600 кога си почнал да го полниш...
Или погрешно си разбрал или погрешно било напишано таму каде што си читал.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Убаво рече @ARMac, он изгледа ја читал лекцијата за сврзани садови од од Физика.
А ако го приклучиш телефонот на банката која во моментот има помалку капацитет, ќе започне телефонот да ја полни банката. Мора да се пази на овие работи. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно