1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поврзување Wordpress / Woocommerce со софтвер

Дискусија во форумот 'CMS (WordPress, Drupal, Magento, Joomla...)' започната од icka, 29 Јуни 2020.

 1. icka

  icka
  Intern

  73
  1
  22 Септември 2009
  Здраво на сите,

  некој да предложи софтвер апликативен , кој ке биде компатибилен со Wordpress,
  станува збор за бутик кој има e-shop и потребно е програмот кој ја води залихата а во исто време е поврзан со фискална да се поврзи со ДБ на Wordpress со цел да се усогласат залихте

  однапред благодарам
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Технички ако се користи иста база, тогаш немаш потреба од дополнителен софтвер за усогласување. И програмот и вордпрес ќе читаат од иста база, само треба да си ја средиш логиката на вордпрес страната и то е то.
   
 3. icka

  icka
  Intern

  73
  1
  22 Септември 2009
  Мислеш ли дека нема да биде по лесно да направам програмот да исчитува од Wordpress, бидејки таму е дефинирано буквално се ,

  па според тоа би требало да се креират полиња и да се поврзат
   
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,249
  11 Март 2011
  Имаш тука неколку моменти:

  - Брзина. програмот ти е на десктоп или локален сервер, Wordpress ти е хостиран некаде, за да функционира брзо или барем оптимално брзо ти треба брз интернет локално и солиден хостинг.
  - Плагини. Обично плагини што имаат некаков вид на магацинско работење или POS (Point of Sale) се на принцип на годишна претплата што ги прави скапи, плус има шанси да немаат се што ти треба
  - Уникатен ИД. Ако направиш бекап и рестор на Wordpress има шанси Post ID да е сменет, а со тоа и ИД-то на продуктот. Најдобро креирај некој друг број, пример користи SKU за оваа намена.
  - Релативно лесно можеш преку REST API-то да читаш колку продукти имаш на залиха, да ги апдејтираш и слично....

  WooCommerce REST API Documentation - WP REST API v3
   
 5. icka

  icka
  Intern

  73
  1
  22 Септември 2009
  Добро,
  и крај краева има ли некој у МК со има создадено таква програма која е компатибилна со Woocommerce/Wordpress ?

  т.е. продавницата да е ONLINE и да е Reality а всушност продуктите да се исчитуваат од една база
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Anhoch

  Едит: да како шо спомна членот погоре rest api e то шо ти треба,ама ако не си технички спремен за то... Има сервиси, луѓе шо ќе го средат то. Еве јас можам да ти средам rest api за вордпресот да ти комуницира во реално време со продавницава пример
  --- Споени мислења, 30 Јуни 2020 ---
  и на крај краева членот е дојден за ефтино, dirty solution шо би потрошил 1000 денари реално од негова страна за вакво големо решение. за жал.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. xzappa
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  460
 2. DonFrozex
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  632
 3. gaga89
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  811
 4. Prophilashe
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  574
 5. marv
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  441
Вчитување...

Сподели

Вчитување...