• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Поврзување со switch

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kachulach

Intern
10 ноември 2008
8
0
Kako moze da se povrzat dva kompjuteri so switch na eden modem?Treba kabelot od modemot da odi vo switchot pa od switchot da izleguvaat dva kabli za po eden kompjuter? inace imam samo switch, kabli, dva kompjuteri so po edna mrezna kartica, i modem.:zbunet2:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи потребно е кабелот од модемот да иде у свичот у делот наменет за модемот. После тоа само треба да ги ставиш останатите кабли у свичот и тоа е тоа:)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@Kaculach
Баш така како што кажа, мислам дека за два компјутера нема да имаш проблем при правење конекција.

@COMANDER
Кој дел за модем у switch? :LOL::LOL::LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Како што кажа. Е сега на двата ПЦа ќе наместиш конектии, мислам дека телекомуникации и оннет даваат 2 конекции да се прават со исти усер/пасс. Ако така несака ќе мора или едниот ПЦ да го направиш да е сервер т.е. како gateway или пак да си земеш рутер.
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Нема дел за модем, се работи за обичен свич претпоставуваме. Делот за модем се вика WAN и го има на рутери.
Стави го модемот во било кој порт, како што рече Алекс ќе мора да имаш на секој компјутер направено АДСЛ конекција и независно да ја подигаш кога ќе сакаш да користиш интернет.
Одамна го правев ова и тоа со HUB немав ни Switch ама мислам дека од модем до свич кабелот требаше да бидне crossover.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Тоа ти е набрзина пишување... :) Мислам дека свичот има посебен дел каде оди кабелот од модемот поправете ме ако грешам..
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Poranesnite switch-evi (hub-ovi) imaa 1-vi ili 8-mi port kako uplink, sega vekje site novi proizvodi si prepoznavat kabelot bilo toj prav ili crossover.
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
И како и обично ретко среќавам да некој кој се обратил за помош на крај да даде коментар дали завршил работа, дали сме му помогнале или ако не до каде има стигнато за да продолжиме. Или пак дека немаме врска што збориме па тој самиот си го решил на некој друг начин, но барем може да ни го каже тоа.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Овој проблем можеш да го решиш и без свич.
Поврзи еден компјутер на модем а со другиот овој поврзи го со кабел.
Ама ке делат се исто .... ама интернет ќе имаш и на двата.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@trakilaki
Може и така, дома ми беше така цела година. Добро е што имаш помалку работа околу конфигурурање на firewall и слични ствари. Има и добри и лоши страни. Лошо е што мора да биде главниот компјутер вклучен за да има на другиот интернет.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@trakilaki
Може и така, дома ми беше така цела година. Добро е што имаш помалку работа околу конфигурурање на firewall и слични ствари. Има и добри и лоши страни. Лошо е што мора да биде главниот компјутер вклучен за да има на другиот интернет.
Така е ,така е.
Јас вака користев од сервер на друг компјутер. Ама нормално серверот многу ретко(скоро никогаш) се исклучува.:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно