• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Поврзување на монитор со лаптоп

alex-st

Gaining Experience
1 декември 2010
148
73
Ситуацијата е следна: имам лаптоп GF75 Thin 9SC на којшто му поврзав нов монитор LG 24GN600-B со HDMI 2.1 кабел.

Кога пробав да подесам 144hz видов дека тоа не е возможно затоа што максимумот што може да се избере е 120Hz

Screenshot_1833.png

Во NVidia Control Panel приметив дека мониторот по дифолт се поврзува на интегрираната графичка картичка и никако не можам да променам тоа да биде екстерната графичка.

Screenshot_1834.png

Работи што ги направив досега:
  • Инсталирав нови драјвери за интел чипсет
  • Инсталирав нови драјвери за графичка картичка
  • Пробав со друг HDMI 1.4 кабел

Битно да напоменам е дека лаптопот има само HDMI порта за видео излез. Display port, DVI,VGA како и можност за користење на Type C како видео излез не се опции.

Чаре?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,344
Толку му е максимумот изгледа. Да видиш преку тоа МСИ Центар апликацијата, даки можда има некој сетинг да форсираш дискретната графичка, мада гледам тоа само на поновата серија го напраиле.
Еве и овој овде вика на ХДМИ макс 120.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
111
73
Prilep
За жал толку е лимитот на лаптопот преку HDMI .. друг проблем имаш неможе GSync да активираш преку HDMI ...
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,491
1,934
120хз и нема да има adaptive sync преку хдми. Тоа е ограничувањето. Затоа дисплеј порт се користи кај гејминг монитори.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,050
Скопје
Ситуацијата е следна: имам лаптоп GF75 Thin 9SC на којшто му поврзав нов монитор LG 24GN600-B со HDMI 2.1 кабел.

Кога пробав да подесам 144hz видов дека тоа не е возможно затоа што максимумот што може да се избере е 120Hz

Погледнете го атачментот 107065

Во NVidia Control Panel приметив дека мониторот по дифолт се поврзува на интегрираната графичка картичка и никако не можам да променам тоа да биде екстерната графичка.

Погледнете го атачментот 107066

Работи што ги направив досега:
  • Инсталирав нови драјвери за интел чипсет
  • Инсталирав нови драјвери за графичка картичка
  • Пробав со друг HDMI 1.4 кабел

Битно да напоменам е дека лаптопот има само HDMI порта за видео излез. Display port, DVI,VGA како и можност за користење на Type C како видео излез не се опции.

Чаре?
hdmi.PNG

А овде да пробаш нешто ?
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,065
orgrimar
а имолитва и свеќа да запали?? Толку е пропусна моќ на хдми кабелот, убаво ти објаснија погоре ама некој пак ќе се најде да пробаш нешто.....
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,354
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Според ова, не е до кабелот него до портот.

1638813284420.png

лаптопот има 1.4(b) HDMI оут затоа што тој е лимитот на 4к@30Hz. Што значи дека за 144Хз на FHD ќе ти треба 2.0 или понов порт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,742
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно