• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Поврзување на монитор со лаптоп

alex-st

Gaining Experience
1 декември 2010
148
73
Ситуацијата е следна: имам лаптоп GF75 Thin 9SC на којшто му поврзав нов монитор LG 24GN600-B со HDMI 2.1 кабел.

Кога пробав да подесам 144hz видов дека тоа не е возможно затоа што максимумот што може да се избере е 120Hz

Screenshot_1833.png

Во NVidia Control Panel приметив дека мониторот по дифолт се поврзува на интегрираната графичка картичка и никако не можам да променам тоа да биде екстерната графичка.

Screenshot_1834.png

Работи што ги направив досега:
  • Инсталирав нови драјвери за интел чипсет
  • Инсталирав нови драјвери за графичка картичка
  • Пробав со друг HDMI 1.4 кабел

Битно да напоменам е дека лаптопот има само HDMI порта за видео излез. Display port, DVI,VGA како и можност за користење на Type C како видео излез не се опции.

Чаре?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Толку му е максимумот изгледа. Да видиш преку тоа МСИ Центар апликацијата, даки можда има некој сетинг да форсираш дискретната графичка, мада гледам тоа само на поновата серија го напраиле.
Еве и овој овде вика на ХДМИ макс 120.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
111
73
Prilep
За жал толку е лимитот на лаптопот преку HDMI .. друг проблем имаш неможе GSync да активираш преку HDMI ...
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,489
1,932
120хз и нема да има adaptive sync преку хдми. Тоа е ограничувањето. Затоа дисплеј порт се користи кај гејминг монитори.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,033
Скопје
Ситуацијата е следна: имам лаптоп GF75 Thin 9SC на којшто му поврзав нов монитор LG 24GN600-B со HDMI 2.1 кабел.

Кога пробав да подесам 144hz видов дека тоа не е возможно затоа што максимумот што може да се избере е 120Hz

Погледнете го атачментот 107065

Во NVidia Control Panel приметив дека мониторот по дифолт се поврзува на интегрираната графичка картичка и никако не можам да променам тоа да биде екстерната графичка.

Погледнете го атачментот 107066

Работи што ги направив досега:
  • Инсталирав нови драјвери за интел чипсет
  • Инсталирав нови драјвери за графичка картичка
  • Пробав со друг HDMI 1.4 кабел

Битно да напоменам е дека лаптопот има само HDMI порта за видео излез. Display port, DVI,VGA како и можност за користење на Type C како видео излез не се опции.

Чаре?
hdmi.PNG

А овде да пробаш нешто ?
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,059
orgrimar
а имолитва и свеќа да запали?? Толку е пропусна моќ на хдми кабелот, убаво ти објаснија погоре ама некој пак ќе се најде да пробаш нешто.....
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Според ова, не е до кабелот него до портот.

1638813284420.png

лаптопот има 1.4(b) HDMI оут затоа што тој е лимитот на 4к@30Hz. Што значи дека за 144Хз на FHD ќе ти треба 2.0 или понов порт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,573
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно