• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Поврзување на cPay со WooCommerce

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimeskin

Intern
4 септември 2020
3
1
Здраво дечки. Имам онлајн продавница направена со Wordpress и користам woocommerce. Потпишав соработка со CaSys(cpay) и сега ми даваат само HTML код за префрлање на нивна форма за плаќање. Дали знаете како да го поврзам со woocommerce? Не сум многу добар со Php и нов сум во користење wordpress. Видов дека има Плагин, но ме интересираше дали има некој друг начин да се поврзат без да го купувам плагинот? Фала ви од старт.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Здраво дечки. Имам онлајн продавница направена со Wordpress и користам woocommerce. Потпишав соработка со CaSys(cpay) и сега ми даваат само HTML код за префрлање на нивна форма за плаќање. Дали знаете како да го поврзам со woocommerce? Не сум многу добар со Php и нов сум во користење wordpress. Видов дека има Плагин, но ме интересираше дали има некој друг начин да се поврзат без да го купувам плагинот? Фала ви од старт.
Плагинот е 10 евра. Ако си спремен да научиш PHP и Wordpress, плус да се снајдеш во документацијата на CaSys, не ги плаќај тие 10 евра.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,315
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
[Туторијал] cPay/CaSys PHP интеграција во 3 чекори

Сеуште ме чуди, како не стручни лица пробуваат да средат нешто што не е во нивни домет.
Ова исто како сега да кажам, здраво луѓе како да променам лево крило на 747, нов сум во авијацијата, а има еден чоек што наплаќа 500€.
Не го сваќај ова лично, не си единствен, секојдневно се среќавам со слични прашања и проблеми, на кои луѓето бараат преку леб погача.
И да, туторијалот од линкот е само почеток и 40% од се што треба да се доработи.
Пред да почнеш нешто, се информираш за сите работи, на пример и тоа дека кастум изработка на плагин за касис чини од 150-200€ па нагоре.
 
Последна промена:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,236
1,017
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

Macedonian97*

Intern
9 ноември 2016
49
25
Не му паламудете на чоекот, помогнете ако можете, сите сте биле почетници, амбицијата и надоградувањето започнуваат од почеток, не секој може во нов бизнис да си овозможи трошок па и од минимални 10 евра, ако имал немало да прашува тука...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,094
2,483
Не му паламудете на чоекот, помогнете ако можете, сите сте биле почетници, амбицијата и надоградувањето започнуваат од почеток, не секој може во нов бизнис да си овозможи трошок па и од минимални 10 евра, ако имал немало да прашува тука...
Дојде, праша, доби неколку решенија, и го снема.
Ај добро ние паламудевме, еве ти место да паламудиш што не му помогнеш? Најлесно да му дадеш 10еур.
А ако решил бизнис да почне и му фалат 10еур, и баш тие сака да ги заштеди кои ќе му донесат х100 и више минимум, одма нека затвори бизнисот.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Macedonian97*

Intern
9 ноември 2016
49
25
Дојде, праша, доби неколку решенија, и го снема.
Ај добро ние паламудевме, еве ти место да паламудиш што не му помогнеш? Најлесно да му дадеш 10еур.
А ако решил бизнис да почне и му фалат 10еур, и баш тие сака да ги заштеди кои ќе му донесат х100 и више минимум, одма нека затвори бизнисот.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Не сум доволно компетентен, за да понудам решение ниту да дадам помош, само ми падна во очи дрското однесување...

Дечкото не бара пари, туку помош, ја знаеш онаа старата:

"Не му давај риба, на човек што нема, ќе ја изеде и ќе остане пак гладен. Научи го да лови, така навистина ќе помогнеш, ако веќе сакаш"
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

dimeskin

Intern
4 септември 2020
3
1
Во ред јасно ми е што сакате да кажите. Прво не работам за себеси работам за други и мојот фонд е доста ограничен. Сега почнав со работа и од неколку луѓе добив совет да почнам со WordPress како наједноставно решение за креирање на веб страни. Барав некои туторијали околу темава но тешко ми одеше. Доколку се работеше за мене безсомнение би го подржал девелоперот и би ги платил тие 10 евра, но во моментов ги немам. Прашав само дали има некое решение различно од плагинот преку кое и јас би можел повеќе да научам.
 
И исто така да се надоврзам првобитната цел не ми беше да го одбегнам плаќањето туку сакав да знам најпрво дали работи плагинот, да не бидат џабе потрошени парите, и второ ако можам да направам сам и да научам нешто плус да пробам.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,094
2,483
Во ред јасно ми е што сакате да кажите. Прво не работам за себеси работам за други и мојот фонд е доста ограничен. Сега почнав со работа и од неколку луѓе добив совет да почнам со WordPress како наједноставно решение за креирање на веб страни. Барав некои туторијали околу темава но тешко ми одеше. Доколку се работеше за мене безсомнение би го подржал девелоперот и би ги платил тие 10 евра, но во моментов ги немам. Прашав само дали има некое решение различно од плагинот преку кое и јас би можел повеќе да научам.
 
И исто така да се надоврзам првобитната цел не ми беше да го одбегнам плаќањето туку сакав да знам најпрво дали работи плагинот, да не бидат џабе потрошени парите, и второ ако можам да направам сам и да научам нешто плус да пробам.
Како и да е и за двете опции доби одговор, така?
Не сум доволно компетентен, за да понудам решение ниту да дадам помош, само ми падна во очи дрското однесување...

Дечкото не бара пари, туку помош, ја знаеш онаа старата:

"Не му давај риба, на човек што нема, ќе ја изеде и ќе остане пак гладен. Научи го да лови, така навистина ќе помогнеш, ако веќе сакаш"
Абе му се одронаа бисерите сигурно. Гледам тој не се жали, ама некој друг изгледа за адвокат учи.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

ivicazzz

Intern
1 август 2020
4
1
Здраво. Го инсталирав плагинот и сега сум во фаза на тестирање. За првите 5 теста покрај повратниот меил order status добивам и меил failed merchant notification.
Дали е нормално ова ?

 
Ова е одговорот од casys

"Проблемот се јавува поради несовпаѓање на cipher-ите меѓу cPay и серверот на трговецот.

Во прилог се cipher-ите кои се поддржани од наша страна.

Ве молам проверете дали подрржувате некои од овие и доколку не, вклучете ги и повторете ги тестовите."
Здраво. Го инсталирав плагинот и сега сум во фаза на тестирање. За првите 5 теста покрај повратниот меил order status добивам и меил failed merchant notification.
Дали е нормално ова ?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,315
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
"Проблемот се јавува поради несовпаѓање на cipher-ите меѓу cPay и серверот на трговецот.

Во прилог се cipher-ите кои се поддржани од наша страна.

Ве молам проверете дали подрржувате некои од овие и доколку не, вклучете ги и повторете ги тестовите."
контактирај со хостинг супортот, ова не е до тебе.
 

ivicazzz

Intern
1 август 2020
4
1
Дали за добивање на push нотификациите од касис(ако може некој да објасни какви се овие нотификации) треба и ип адресата да има SSL сертификат?
 

nicemacedon

Intern
29 мај 2020
3
0
Здраво дечки, го инсталирав плагинот за плаќање и се работи, но описот кој е внесен не излегува за на начинот за плаќање, дали и вие го имате истиот проблем, и дали некој мозе да ми помогне како да се појавува

Screen Shot 2020-12-17 at 20.44.10.jpg Фала многу

Cpay.com.mk plugin for Wordpress, WooCommerce - WebOps
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,686
Мислења
830,560
Членови
28,685
Најнов член
Doroti
На врв Дно