• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Поврзување на цд-ром директно со појачало?

Статус
Затворена за нови мислења.

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
zdravo momci :)
aj nekoj neka mi objasni kako cdromot da si go povrzam dorekno so pojacalo (da ne ide preku PC)
P.S si napraviv napojuvanje za nego i cdromot raboti ali ne dava zvik na pojacaloto
fala:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
мислам дека имаше некакви конектори кои се вклучуваа позади

на постарите цдrom од напред има пин за аудио излез и за тон и play pause next
отиди на автопазар во ск доколку си ке купиш таков многу евтино :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... мислам дека ти е џабе конектори и све, сеуште ти е потребна матичната и процесорот и рамот т.е. ти е потребен компјутер за да можеш воопшто да го вклучиш ЦДромот да работи, да пее песна или слично. Онака мислам дека повеќето (99.9%) од ЦДромите нема шанси дирекно да се поврзат на излез на појачало или било што. А и да успееш да го поврзеш, како ќе ги менуваш песните? Што ако се мп3, каде ќе инсталираш кодекс ? На чиповите на ЦДРомот, блах... нема шанси ова
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Можно е као што рече MetalGear.. Само треба да си набавиш постар CD ром на кој има конектор за слушалки однапред и едноставно со кабелче да си го поврзеш директно појачалото. Работе 100% имам пробувано кај мене, пробај па ако имаш некој проблем слободно пиши.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
алекс има но ги чита само аудио цд а
пробувано и тестирано на 200ватно појачако :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Реков дека на 0.01 процент од ЦДромите може и јас имам тестирано на ЦДром од првите и тоа му требаа едно 15сетина минути да го прочита цдто, но сепак, незнам зошто некој би сакал ова да го прави кога може да си купе обичен дискмен и него да го поврзе на појачалото
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
ПС, сега се сетив, се сеќавате дека постарине ЦДроми имаа посебен прикличок отпозади кој се приклучуваше на некои звучни картички, оние на ISA слотовите. Имам чуство дека тој излез од ЦДромот ќе може да се искористи за поврзување со појачалото или пак како што рекоа пред мене озлезот за слушалки
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
тоа тогаш јас го правев импровизирано
немав дискмен мп3 мп4 плеер а ми требаше:)

не сум видел такви цд роми со излез од позади но можно е
а овие со напред ги има и тоа доста до пред некоја година скоро на секоја 2ра конфигурација стааваа таквов.
подоцна овој цд ром го растурив и го интегрирав во појачалото :)
но многу ретко го користам нонстоп ми е поврзан со компјутер но добро е да се има:)
позз
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
Da aleks i jas znam deka postarite cd-romovi imaat pozadi audio izlez sto ide direkno u zvucna.
Uspeal li nekoj taka da povrze? ili mora preku pinot za slusalki sto e?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
ok momci good job uspeav najdov cd rom so pin za slusalki i raboti izvrsko sepak fala vi mnogu .................... zatvaraj te ja temava pozzz do nekoj nareden pat:):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.796
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно