Поврзување на 2 компјутера преку кабелски модем

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Значи имам кабелски модем и два компјутера, и двата се поврзини на интернет, еден преку усб, друг преку мрежен кабел.
Дали може модемот да се искористи за локално делење на податоци помеѓу двата компјутера или треба рутер?
Инаку модемот е од телекабел Motorola surfboard.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Баш и јас на тоа помислив пред 1 месец. Но сепак, штом имаш интернет можеш слободно преку интернет да направиш конекција. А за тоа што прашуваш незнам колку е изводливо...
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Може преку интернет, ама мене ми е да иде побрзо и по ефикасно трансферот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
........ Апсолутно незнам од дека ти е оваа идеја ... и да е можна ќе биде ненормално глупава !

Земи кросовер кабел поврзи компјутерите и терај .. какви модеми и бакрачи
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
........ Апсолутно незнам од дека ти е оваа идеја ... и да е можна ќе биде ненормално глупава !

Земи кросовер кабел поврзи компјутерите и терај .. какви модеми и бакрачи

Тој сака да има интернет на двата компјутера и да има локална мрежа, за да не купува рутер или свич!
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно