• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Поврзување на 2 компјутера преку кабелски модем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Значи имам кабелски модем и два компјутера, и двата се поврзини на интернет, еден преку усб, друг преку мрежен кабел.
Дали може модемот да се искористи за локално делење на податоци помеѓу двата компјутера или треба рутер?
Инаку модемот е од телекабел Motorola surfboard.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Баш и јас на тоа помислив пред 1 месец. Но сепак, штом имаш интернет можеш слободно преку интернет да направиш конекција. А за тоа што прашуваш незнам колку е изводливо...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Може преку интернет, ама мене ми е да иде побрзо и по ефикасно трансферот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
........ Апсолутно незнам од дека ти е оваа идеја ... и да е можна ќе биде ненормално глупава !

Земи кросовер кабел поврзи компјутерите и терај .. какви модеми и бакрачи
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
........ Апсолутно незнам од дека ти е оваа идеја ... и да е можна ќе биде ненормално глупава !

Земи кросовер кабел поврзи компјутерите и терај .. какви модеми и бакрачи
Тој сака да има интернет на двата компјутера и да има локална мрежа, за да не купува рутер или свич!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,901
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно