Povrzuvanje na 2 kom na internet

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Imam PII so win98 se i na nego imam kabelski internet, povrzan preku mreza.
E sega za da imam i na lap-topot internet, koga ke si dojdam od Sk, sakam da stavam uste edna mrezna karticka na stariov kompjuter i od nego da zemam internet!
Mreznite ne se mnogu skapi edno 5 evra, za razlika od toa da kupuvam switch.. koe bi me fanalo mnogu poskapo.
Mislam deka nema vrska toa sto kompj. e staricok ama internetot ne bi trebalo da bide los.

Ako moze nekoe pokonkretno (step by step) objasnuvanje od koga ke ja stavam novata merzna karticka sto da podnesam na 2-ta kompjuteri za da imam internet. Fala i pozdrav!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Е сега вака. Имаш опција да ги поврзеш компјутерите и со ruter или switch да делиш интернет. Оваа варијанта е најсигурна. Постои и варијанта да ги поврзеш директно со UTP кабел. Првиот компјутер ти е поврзан со USB на модемот од кој земаш интернет, а вториот компјутер ќе го поврзеш со првиот со обичен UTP кабел. Мислам дека и вака ќе успееш. Не би ти препорачувал варијанта со 2 мрежни картици. Е сега постои една замка. Не знам каква конекција користиш. Ете јас на пример користам кабелски broadband интернет директно на мрежна картица (без модем,рутер, свич и сл.) Кај мене на пример „нема шанси“ да се дели интернетот затоа што единствено мојата конекција работи само преку мојата мрежна картица (мак адреса) и никоја друга. Некои од моите другари пробаа со клонирање на мак адресата на мрежната ама не успеавме да поделиме ваков тип на конекција на 2 компјутери.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
На лап топ-от сигурно имаш wireless картица и ќе ти треба уште една wireless картица или wireless стикче и можеш проблемот да го решиш на следниот начин:

http://www.hardwaresecrets.com/article/418

Јас барем така го решив
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Корситам кабелски итнернет. Но бидејќи ми е стар компјутерот што е поврзан на интернет , нема УСБ. Поврзан е со модемот преку мрежна картичка. Јас баш планирав да си купам др. мрежна картичка и од стариот ком да земам интернет. Зошто не би ми препорачал?
Со мрежна за да не давам повеќе пари за рутер или свичер.
Поздрав!


Е сега вака. Имаш опција да ги поврзеш компјутерите и со ruter или switch да делиш интернет. Оваа варијанта е најсигурна. Постои и варијанта да ги поврзеш директно со UTP кабел. Првиот компјутер ти е поврзан со USB на модемот од кој земаш интернет, а вториот компјутер ќе го поврзеш со првиот со обичен UTP кабел. Мислам дека и вака ќе успееш. Не би ти препорачувал варијанта со 2 мрежни картици. Е сега постои една замка. Не знам каква конекција користиш. Ете јас на пример користам кабелски broadband интернет директно на мрежна картица (без модем,рутер, свич и сл.) Кај мене на пример „нема шанси“ да се дели интернетот затоа што единствено мојата конекција работи само преку мојата мрежна картица (мак адреса) и никоја друга. Некои од моите другари пробаа со клонирање на мак адресата на мрежната ама не успеавме да поделиме ваков тип на конекција на 2 компјутери.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
мрежна е 250 денари и ќе треба и двата компјутери да бидат ушпалени во исто време и многу потешко се инсталира.
а свич кошта 500 денари, а на старо ќе г онајдеш и по цената на мрежната :)))))

така да не му се мисли многу!!
 

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Ако имас кабелски интернет,модемот има УСБ и Мрежен приклучок. Едниот компјутер со УСБ другиот со мрежен кабел и ке си работи независно дали некој ком е исклучен. Пред да поврзиш со УСБ прво драјвери инсталирај. Имаш упатство на цд-то од модемот.Мене така ми се поврзани двата компјутери. Ама така нема да ти се во мрежа ком да знаеш.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Ја ставив новата мрежна картичка на стариот компјутер. Стартото PC си зема инернет од моторолата, а јас од стаroto PC. И крај на маките, за ефтини пари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,616
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно