• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Поврзување компјутер и ТВ

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Што е потребно да имате:

1. Графичка картичка која има TV Out (денес сите имаат)
u7m83438.gif

2. Еден обичен видео кабел или S-Video кабел (во зависност од приклучокот на самата графичка)
MS383482.gif

3. ТВ кој има Video In и Scart приклучок. Во случај да имате само шкарт, ќе ви биде потребно да имате и Scart адаптер
PjO83612.gif

* Исто така Scart адаптер ќе ви биде потребно и доколку поврзувате преку S-Video кабел.

Доколку е се` тука да почнеме...

Приклучете го едниот крај од видео/S-Video каблот во Video Out на вашата графичка картичка (ви препорачувам ова да го правите додека компјутерот ви е изгасен, да не дојде до некои проблеми), и другиот крај од каблот го приклучувате во Video In на телевизорот. Доколку користите Scart прво во Scart-от па во ТВ.
Eya83691.gif

Тоа е тоа. Сега уклучете го компјутерот и телевизотор на AV канал(кај што гледате филмови на ДВД)

Во овој пример, користена е nVidia графичка картичка, но сличен е принципот при подесување и на ATI графичките картички. Кога ќе се подигне Windows-от, десен клик(некаде на десктопот) и од менито изберете Properties, потоа кликнете на Settings, па на копчето Advanced. Во новиот прозорец претиснете на јазикот на кој обично го пишува името на графичката, во овој случај (GeForce FX5700).
3JT83792.gif


Каде што е „nVidia Display Mode“, одберете Clone, а за Primary/Secondary display изберете Monitor/TV. Доколку не постои опција TV значи дека нешто не е во ред при поврзувањето. Истото може дасе случи и доколку компјутерот би бил уклучен додека сте ги поврзувале каблите.
T0583892.gif


Во овој момент доколку претиснете на Apply, на вашиот ТВ би требало да се појави сликата. Доколку нема слика воопшто или е со лош квалитет или е црно-бела, највероватно не е подесен правилниот ТВ формат. Со десен клик на сликата на телевизорот изберете Select TV Format и од менито изберете го TV форматот кој вашиот телевизор го поддржува. Највероватно во питање е PAL.
ekG83983.gif


Сега сликата би требала да биде нормална. Доколку повторно има проблеми, пробајте ги сите еден по еден тв формат. Доколку сакате да ја измените бојата, да го наместите контрастот... кликнете повторно со десниот клик на телевизорот и изберете Color Correction..., а за повеќе подесувања изберете Device Adjustments.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
WOW... Дали ми ги читаш мислите или што е работава :))

Баш вчера разговарав со еден роднина за оваа тема.. Ме прашуваше како точно се поврзува и што е потребно..

Уствари тој имал и интересна идеа. Успеал некако да го поврзи, и добил слика, т.е се појавил ДескТопот. Следно уклучил BsPlayer со желба да гледа филм преку телевизор :)
Но, немало никакво придвижување од филмот, т.е стоел само еден црн екран. Е сега, незнам дали тоа е стандард, или дали со некакво подешавање може и тоа да се среди..

Anyway... +1 реп from me :)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Туторијали за нообци.:)) Ова и јас истото го направив, скоро сам, работеше све супер, арно ама после ми текна да го продолжувам кабелот, го исеков, го врзував, работеше, али после кога ги менувавме собите, го загубив кабелот некаде... И ајт ојде телевизорот... Али добар е туторијалов, за почетници. :D
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
WOW... Дали ми ги читаш мислите или што е работава :))

Баш вчера разговарав со еден роднина за оваа тема.. Ме прашуваше како точно се поврзува и што е потребно..

Уствари тој имал и интересна идеа. Успеал некако да го поврзи, и добил слика, т.е се појавил ДескТопот. Следно уклучил BsPlayer со желба да гледа филм преку телевизор :)
Но, немало никакво придвижување од филмот, т.е стоел само еден црн екран. Е сега, незнам дали тоа е стандард, или дали со некакво подешавање може и тоа да се среди..

Anyway... +1 реп from me :)

Треба телевизорот да се подеси како primary display за да работи филмот.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
За филмот што не се пушта, тоа е грешка во driverot од nVIDIA. Го имам и јас истиот проблем со ProgDVB. Проблемот го решив така што TV-out наместив Dualview и сега имам два екрани, на вториот има само позадина и се наоѓа десно од примарниот. Кога ќе сакаш да гледаш филм го носиш прозорецот на вториот екран (кој всушност е ТВ-то) и активираш Full Screen (или double click).
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Случајно го загледав туториалот па ми текна нешто да прашам.
Вака:
Порано додека гледав филмови на компјутерот имав обичај да го поврзам компјутерот со TVто и звучниците од ПЦто со ТВто и да си гледам филмот на раат.Ама поле дојго практикување,нешто се случи,милам дека откако го бев еднаш форматирал компјутерот,и повеке не сакаше сликата од компјутерот да се покаже на ТВто,и не сум ни пробувал сега дали ке сака.Па ме интересира до што може да е.

Фала однапред...
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
да бе,се тоа наместив како што правев и пред тоа коа првпат го поврзав,ама мислев дека или е до кабелот,или тоа пинот што е на графичката или на ТВто откажал,се откачил или слично нешто,и не се замарав,ај баш утре ке го побарам кабелот да видам дали ке работе....
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
да бе,се тоа наместив како што правев и пред тоа коа првпат го поврзав,ама мислев дека или е до кабелот,или тоа пинот што е на графичката или на ТВто откажал,се откачил или слично нешто,и не се замарав,ај баш утре ке го побарам кабелот да видам дали ке работе....

Мислам дека е до кабелот ако не го бива купи друг тоа ти е спас:)
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Дали квалитетот на сликата зависи од должината на кабелот.

НА пример на мене ми треба 12 метра кабел дали квалитетот ке се промени односно дали квалитетот на сликата на ТВ ке зависи од должината на кабелот....

поздрав ....... :D
 

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
За 12 метри нема да прај проблеми. Исто како да земис продолзен кабел за струја и го продолзис на 12 метри.

И е во зависнос од кој проводник е напраен продолжетокот.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2.120
162
Скопје
na Geforce graficka so posledni drajveri nema potreba od clone ,eve jas site komp koi gi imam so Geforce mi se i gi imam prikacuvano na tv bez clone ,kikisteto do tv so tastatura i maus ukluci u struja ustekaj s video i cepaj rabota
 

Asti2007

Intern
13 март 2009
11
0
кај мене кога ке отидам во Аdvanced не ми ја пишува графичката и немам тв аут ама имам тв картичка асус и каде треба да отидам за да гледам на телевизор
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
кај мене кога ке отидам во Аdvanced не ми ја пишува графичката и немам тв аут ама имам тв картичка асус и каде треба да отидам за да гледам на телевизор

Можное графичката да нема tv-out,ако нема неможеш да го поврзеш:)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.684
30.133
kalco.ru
tv картичките имаат tv-in влез за телевизор,а графичките tv-out за излез.
Не би можел преку тв-картичка да ја гледаш на тв сликата од монитор ...туку можеш тв-програма да ја гледаш на компјутер
 
19 август 2009
440
14
zosto nemozam da povrzam so TV pc so graficka nvidia geforce2 mx mx400
voopsto go nema onoj del kade sto ja pisuva grafickata koga odam na advanced
i dali moze da instaliram nekoj drug program pa taka da go povrzam ili pak nekoj univerzalen nvidia driver
mi treba ova za vo kabinetot po biologija za da si zarabotam ocena za dzabe:)
zatoa pomagajte brgu
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
tv картичките имаат tv-in влез за телевизор,а графичките tv-out за излез.
Не би можел преку тв-картичка да ја гледаш на тв сликата од монитор ...туку можеш тв-програма да ја гледаш на компјутер

зошто тв програмата да ја гледа на компјутер кога тв картичката е исто ко телевизор истата програма ке ја гледа преку тв картичката.нема логика зошто би приклучувал тв кога има тв картичка.
 
19 август 2009
440
14
hm nema nikoj da pomogne
inaku jas si zamisliv deka e do drajverot i najdov drajveri za taa karticka pa ke gi instaliram da vidam dali ke bide
utre ke probam
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.786
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно