• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Повлекување средства од Binance ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NENO19

Intern
30 јануари 2011
53
48
Здраво,

Дали некој има успешно извршено повлекување средства (fiat) од Binance ? Ако има, со кој метод, во која валута, и во која банка ?
Не се мачете за алтернативни патишта, запознат сум, ме интересира директно дали некој наш успеал.

Благодарам.
 

zemakius

Intern
17 октомври 2020
1
0
+1
Ако некој има најдено начин заинтересиран сум!

Ама како нешто што имам слушнато е дека треба да ја поврзиш банката со Binance (не картичката за плакање).
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Никој од копачиве не се осмели 10 сек. да објасни како.

slow-clap.gif
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Кога одиш withdraw и горе одбереш cash таб, ти дава опции за повлекување пари. Ако си регистриран од Македонија, неможеш скоро па никако да повлечеш пари од сметка.

Ако си со ЕУ документи, ќе ти излезе опција за СЕПА трансфер, со многу ситна провизија и парите брзо легнуваат.

Друга опција ти е исто со ЕУ документи, да си извадиш бајнанс платежна картичка.

Преку други берзи како кракен и битстамп, (пак регистриран со ЕУ документи), имам вадено wire bank transfer на македонска сметка, во халк банка, со претходна најава во банка, и со македонски IBAN. Секако, на пристигнатите средства си платив и 10% данок.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имаше на форумов ликови што се фалеа дека со крипто тераат дневен живот. Односно си купуваат леб, млеко и други основни ствари.

Ајде повелете објаснете како. @Deksa ?

Druze jas plakjam struja, kupuvam leb I mleko so kripto, neznam za drugite.

Bas mi e tradicionalno I voobicaeno kako I platata od dnevnata rabota, duri I ne pamtam so koi pari sto plakjam ili kupuvam, se mi e isto.

Ako nekoj ne izjavil deka prodava mleko ili leb za BTC, ne znaci deka nemozes da gi kupis so BTC. Ima mal milion nacini za toa da go napravis, iako prodavnicata ne prifakja kripto.

I izvini ama nemoze sekoj da kopa, ne bi sakal da navredam nikoj, ama 90% od tie sto se vo taa grupa kupile hardware, pa posle go prodavaat za upola cena, mislejki deka ako puknat 5-10k eu za graficki, ke se preselat na nekoja plaza bez obvrski.
Si bara tehnicko poznavanje, trud, fokus, posvetenost, upornost, ne e samo kupi gi, ustekaj gi I tolku ke lezam do smrt.

Toj sto kopa znae.... Kolku fanovi sum smenil, kabli, instalacii, pasti, cuda vragovi.....
Na strana komsiski muabeti, pred kooperacii i na kafe so kolegi na rabota, deka kripto se kacilo pa aj da investiram ke napravam mnogu pari.
Znam eden kup takvi lugje sto im ja otkupiv opremata.

I tie sto se vo gornava grupa se tie sto ke pravat leb, mleko, namestaj I filmovi, otkako sfatile deka crypto ne e za niv.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Имаше на форумов ликови што се фалеа дека со крипто тераат дневен живот. Односно си купуваат леб, млеко и други основни ствари.

Ајде повелете објаснете како. @Deksa ?
Druze samo pingas clenovi niz temive ko da sme ti zgresile nesto, lut si na pola lugje na forumov ili mi se cini taka? :)

OT: Nemam iskustvo so povelkuvanje sredstva od Binance.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk Screenshot_11.jpg
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Druze samo pingas clenovi niz temive ko da sme ti zgresile nesto, lut si na pola lugje na forumov ili mi se cini taka? :)

OT: Nemam iskustvo so povelkuvanje sredstva od Binance.


Sent from my SM-G965F using TapatalkПогледнете го атачментот 101946

Па ти рече трошиш пари од копаните заедно со тие од плата. Повели објасни како.

Пингам еве, пошто само празни муабети се вртат на форумов. Никој ништо конкретно да каже пошто изгледа и незнае.

Некој нешто лаже.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Па ти рече трошиш пари од копаните заедно со тие од плата. Повели објасни како.

Пингам еве, пошто само празни муабети се вртат на форумов. Никој ништо конкретно да каже пошто изгледа и незнае.

Некој нешто лаже.
Не лаже, имаме оформено убава крипто заедница, каде секој може кога сака да си смени колкава сака сума од тетер во кеш на рака во секое време без провизија, бидејќи државата нема сеуште абер да воведе некој закон за оданочување. Меѓу нас си менуваме без провизија. Проблемот со повлекување во банка е следниов,
Купуваш со картичка 1000 долари. Тргуваш и правиш 100 долари профит. Ги повлекуваш на банка 1100 долари, и плаќаш 110 долари данок од прилив на средства, наместо да платиш само 10 долари данок на добивка. На сето ова имаш уште неколку проценти конверзија која ја наплаќа банката од долар во денар, плус неколку проценти провизија од бајнанс за депонирање.

За мала провизија од 2-3% можеш да подигнеш и до 100 000 еур веднаш во секој момент.

 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
А има и други сервиси кои не бараат потреба од менување крипто за пари лице в лице. За оние кои имаат ЕУ документи, можат да се регистрираат на crypto .com и да си порачаат дебитна картичка, која е врзана со средствата на твојот акаунт.

Така да ако ископам јас месецов 0.2 ETH, подесени да ми стигнат на крипто .ком ETH акаунтот, ги имам веднаш на располагање преку дебитната картичка.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Па ти рече трошиш пари од копаните заедно со тие од плата. Повели објасни како.

Пингам еве, пошто само празни муабети се вртат на форумов. Никој ништо конкретно да каже пошто изгледа и незнае.

Некој нешто лаже.

So EU dokumenti.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Значи во Македонија неможе да се тргува крипто на нормален начин.

Какви ЕУ документи, тоа не ме интересира муабетов е за во земјава. Зошто тоа не го кажа некој член од мајнинг заедницата јасно и кратко?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Значи во Македонија неможе да се тргува крипто на нормален начин.

Какви ЕУ документи, тоа не ме интересира муабетов е за во земјава. Зошто тоа не го кажа некој член од мајнинг заедницата јасно и кратко?
што појасно од ова?
Членот пишал без алтернативи, јас имам круг на луѓе што можам да им пуштам крипто да ми дадат фиат на рака. Се додека државата не донесе реално точно наведени правила, не си играм со повлекување легално.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Значи во Македонија неможе да се тргува крипто на нормален начин.

Какви ЕУ документи, тоа не ме интересира муабетов е за во земјава. Зошто тоа не го кажа некој член од мајнинг заедницата јасно и кратко?
Toa e za instant kesh od bankomat ili na terminal vo prodavnica, kako sto pisaa clenovite za fiat mozes da se najdes so drugi lugje sto sakaat da kupat crypto ili 2te menuvacnici za crypto vo gradov.

Pokraj Revolut ima eden kup prepaid visa kartici sto moze da se koristat vo drzavava bez eu dokumenti.

Google e mnogu prakticen prebaruvac, napisi sto baras I ke ti go pokaze patot do parite od crypto.

No jas sepak mislam deka ti nemas nisto vo crypto, tuku ti e mnogu dosadno niz doma, pa samo nesto kontriras niz forumov.

Ako gresam popravi me, ke ti najdam na google visa sto mozes da ja iskoristis tuka bez eu dokumenti.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

dimitar92

Intern
11 август 2012
11
2
Значи во Македонија неможе да се тргува крипто на нормален начин.

Какви ЕУ документи, тоа не ме интересира муабетов е за во земјава. Зошто тоа не го кажа некој член од мајнинг заедницата јасно и кратко?
Еве јас ке ти објаснам.

Бидејќи кај нас уште нема закон за криптото па повлекување во банка не би ризикувал, но ете како што гледаш има членови што повлекуваат и плаќат 10% данок на тие пари а потеклото незнам како го приложуваат но има друг начин на повлекување.

Е сега кај нас имаш повеќе опции за кеширање на пари. И во Скопје веќе имате дуќани што ги нудат овие услуги за купи/продај на крипто и ти завршуваат работа за 2 секунди.

Crypto Tresor - Скопје, локација: Филип Македонски бр1 (071-411-411)
CoinPrime - Ново отворена во Скопје, локација: Булевар Партизански Одреди 14А (077-705-070)
Биткоин Скопје - Скопје, локација: Божидар Аџија 14 (079-322-873)

Исто така можеш и во крипто заедницата на телеграм да влезеш, исто таму имаш групи за купи/продај, па може да се најдеш со некој член, лице во лице и да си купиш крипто или да продадиш крипто. (само незнам дали можам да пуштам линк, да не испадне дека рекламирам па да јадам бан)

Од крипто картички, одамна немам користено знам тие што работеа како Revolut, BlackCatCard мислам дека ги укинаа кај нас ама имаше уште 2-3 што работат уште, и можеш преку банкомат да вадиш пари, да плаќаш со нив во продавница, сметки итн ... само не ми текнува името како им беше, знам едната од нив ако се сеќавам добро беше Руска. Може на некој член ако му текне нека се надоврзи.

Но наместо да си вадиш картица бидејќи имаш и таму провизии и лимити најдобро би ти било да си појдиш кај некој од овие 3 горе што ги наведов и без проблем ке ти искешираат колку сакаш и како сакаш, од 100 евра па се до над 500к евра, дали во кеш или во банка.

За сега такви се условите ама најдобро би било овие од влада малце да си ги засукаат ракавите и барем да воведат данок на криптото за да може да си вадиме сите најнормално без да имаме било какви проблеми или да возиме по други градови. Ама со кадарот што го имаат таму во влада чисто сумљам дека ке направат нешто во наредните 5 години, бидејќи сите знаеме какви има вработено скоро во секој сектор, едино нешто гледам што може да се направи е освен ако го препишат законот од Србија, бидејки зошто да пишуваме закон и да бараме со часови кога може само copy-paste да направиме и на крај да речеме ејј браво што сме направиле.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
што појасно од ова?


Еве ова.

Еве јас ке ти објаснам.

Бидејќи кај нас уште нема закон за криптото па повлекување во банка не би ризикувал, но ете како што гледаш има членови што повлекуваат и плаќат 10% данок на тие пари а потеклото незнам како го приложуваат но има друг начин на повлекување.

Е сега кај нас имаш повеќе опции за кеширање на пари. И во Скопје веќе имате дуќани што ги нудат овие услуги за купи/продај на крипто и ти завршуваат работа за 2 секунди.

Crypto Tresor - Скопје, локација: Филип Македонски бр1 (071-411-411)
CoinPrime - Ново отворена во Скопје, локација: Булевар Партизански Одреди 14А (077-705-070)
Биткоин Скопје - Скопје, локација: Божидар Аџија 14 (079-322-873)

Исто така можеш и во крипто заедницата на телеграм да влезеш, исто таму имаш групи за купи/продај, па може да се најдеш со некој член, лице во лице и да си купиш крипто или да продадиш крипто. (само незнам дали можам да пуштам линк, да не испадне дека рекламирам па да јадам бан)

Од крипто картички, одамна немам користено знам тие што работеа како Revolut, BlackCatCard мислам дека ги укинаа кај нас ама имаше уште 2-3 што работат уште, и можеш преку банкомат да вадиш пари, да плаќаш со нив во продавница, сметки итн ... само не ми текнува името како им беше, знам едната од нив ако се сеќавам добро беше Руска. Може на некој член ако му текне нека се надоврзи.

Но наместо да си вадиш картица бидејќи имаш и таму провизии и лимити најдобро би ти било да си појдиш кај некој од овие 3 горе што ги наведов и без проблем ке ти искешираат колку сакаш и како сакаш, од 100 евра па се до над 500к евра, дали во кеш или во банка.

За сега такви се условите ама најдобро би било овие од влада малце да си ги засукаат ракавите и барем да воведат данок на криптото за да може да си вадиме сите најнормално без да имаме било какви проблеми или да возиме по други градови. Ама со кадарот што го имаат таму во влада чисто сумљам дека ке направат нешто во наредните 5 години, бидејќи сите знаеме какви има вработено скоро во секој сектор, едино нешто гледам што може да се направи е освен ако го препишат законот од Србија, бидејки зошто да пишуваме закон и да бараме со часови кога може само copy-paste да направиме и на крај да речеме ејј браво што сме направиле.

Сите што се маваа во груди дека кариера прават, уствари имаат источен пасош. Што значи кај нас сеуште е тешко и скоро никако не е подржано редовно тргување со криптовалути. Џабе цела бука дека тоа е иднината, барем кај нас не е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,518
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно