1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Повлекување пари

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Bontino2, 24 oктомври 2015.

 1. Bontino2

  Bontino2
  Intern

  170
  16
  21 ноември 2012
  Машко
  Преку што е подобро да се повлечат парите од fiverr, paypal или payoneer?
  До колку пари можи да се повлечат без да плати данок, вработен сум во фирма со минимална плата?
   
 2. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,476
  1,925
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Преку PayPal не можеш да повлекуваш пари во Македонија. Познавам неколку луѓе кои работат на fiverr и подигнуваат пари преку Payoneer без никакви проблеми.
   
  Изменето од модератор: 25 oктомври 2015
  Jovan2389, goce03 и на kirev им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,575
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Престaнете дa збoрувaте зa неплaќaње дaнoци aмaн
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Избриши ги тогаш сите коментари до горе, и таму за тоа се дискутира.
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Гуд гај фејталити :)
  Зошто бе, цела држава со милијарди се испокраде па сега проблем било данокот на некој што едвај сврзува крај со крај со 300 долари месечно кои патем чесно се заработени, почесно не може да биде.Ако има можност зашо да не.
   
  Daniel86, BEST и на jovica3 им се допаѓа ова.
 6. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  60
  60
  13 Март 2015
  Машко
  Уште не ја тргнаа Пејпал таа "забрана" за повлекување пари? Нели тоа ќе траеше една година (ако добро ме служи памтењето)?
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Не е тргната и мислам дека не кажаа дека само една година ќе биде што значи може да трае и десет години
   
 8. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  60
  60
  13 Март 2015
  Машко
  Тапа муабет. Реално, најголемата потреба ја нема, ама ај, најверојатно ќе ја има во блиска иднина. *hope still remains*
   
 9. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Рекоа дека таа забрана обично трае 1 година, али како што можеме да приметиме, ние не спаѓаме во тоа обичното :D
   
 10. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Дали некој има искуство со повлекување на пари директно преку Wire Transfer од фриленс страните ?

  Поточно, ако парите се во USD колку провизија ќе ми се одбие ако ги повлекувам на Македонска сметка?
  Еве да речеме 1000 долари?
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  $25 ? Прашај ги нив уствари
   
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,476
  1,925
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Зависи мислам од фриленс сервисот. Обично е $25 по трансакција (за пониски суми) и банката сигурно ќе ти земе за конверзија плус некој ситен процент.

  Не сум 100% сигурен, само давам мислење. Најдобро е, како што кажа @kirev, да ги прашаш.
   

Сподели

Вчитување...