1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Повлекување пари од outsourcing

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од vlatkosta, 1 ноември 2011.

 1. vlatkosta

  vlatkosta
  Intern

  4
  1
  1 ноември 2011
  Заедно со двајца другари работиме еден проект(комплексен сајт) за странски клинет и притоа ќе бидеме исплатени преку moneybookers. Се работи за солидна сума од 20 000 долари.

  Немаме никаков документ, договор за работа и слично. Ме интересира дали ќе имаме некои проблеми при повлекувањето на парите и плаќањето на данокот во ујп?
   
 2. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  341
  152
  10 Август 2008
  Машко
  Za taa suma sum siguren deka ke vi bide potreben dokument za poteklo na parite.
   
 3. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  немора да значи ... тие пари ќе бидат само пристигнат прелив ... мислам дека на УЈП нема да треба да им дадете ниту еден денар ...

  ... можете да ги поделете парите на неколку акаунти ... сигурно ќе ја измислете :D
   
 4. Dare

  Dare
  Intern

  141
  2
  8 Април 2007
  lol...се што е над 10.000 евра иде на проверка во министерство за финансии за перење на пари и до УЈП со сигурност. Така што најдобро е да платите 10% данок на тие пари што не е и толку многу и ќе немате никакви проблеми подоцна.

  И да најверојатно ќе ви требаат некакви документи за потекло, мислам дека тоа е лесно да се земе од тие што ви ги пратиле парите ако се странска фирма.
   
 5. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Чисто информативно, за што сајт се работи, ако не е тајна? Во што е правен, што технологии имате применето, и слично.
   
  1 person likes this.
 6. prijatel-MKD

  prijatel-MKD
  Intern

  126
  33
  7 Мај 2009
  Машко
  Freelancer локации за сајбер просење!
  Од лично искуство:
  Средствата од Монеѕбоокерс ќе си ги повлечете на VISA картичка (Проверено преку Тутунска Банка на VISA Electron) и ако не надминуваа 1.000.000 денари нема ништо да ви барраат за државни такси, дури и да ги пријавите во годишната даночна пријава, пред се бидејќи купувачот/фирмата ги пријавува тие средства во државата каде е регистрирана таа форма.
  Готово.
  Јас сум повлекувал и над 40.000 денари преку Монеѕбоокерс од онлајн проекти.
   
 7. prijatel-MKD

  prijatel-MKD
  Intern

  126
  33
  7 Мај 2009
  Машко
  Freelancer локации за сајбер просење!
  Цитат = Za taa suma sum siguren deka ke vi bide potreben dokument za poteklo na parite

  Да, потеклото на парите го верифицира првата банка во која средствата пристигаат, во случајов кога парите пристигаат од банка или сметка на фирма регистрирана во банка на име на фирмата, таа банка го гарантира потеклото на средствата (дали таа фирма е легална, ако е легална слободно може со своите бакарски средства да плаќа услуги и производи колку што има да плати). Кога банка во која е регистрирана фирмата (тамошна локална банка) пренесува средства во друга банка (во странство, те. овде, овдешната банка е немоќна да провери дали фирмата во Англија воопшто и постои), таа банка е гарантер за легалното потекло на средствата.
   

Сподели

Вчитување...