• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Повик од Африка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
339
Пред помалце од половина час добив повик од бројот +244 923 593 357. Според префиксот бројот е од Ангола, Африка. По навика не гледам кој ми ѕвони и кревам одма. Повикот траеше 1 секунда и се прекина. Одкако се прекина, го видов бројот. Нешто ми е матно тука. Имате некакви информации за ова? Ако менува нешто, ONE post-paid сум.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,857
www.mikrotikmacedonia.net
Личи на дубара, кон броеви со специјални тарифи.. Другпат не кревај, може да ти дојде напумпана сметка. Мислам дека имаше ваква дубара пред година-две..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
339
Не треба операторите да не заштитуваат од вакви броеви? Да чекам сметка за овој месец, или да пријавувам во ONE?
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Ако кренеш не може да ти наплати, поента е да не свртиш назад. Но не сум сигурен некој нека потврди.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Се наплаќа ако сте во роаминг или имате дивертирано и никако поинаку.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,730
3,622
Никогаш не се знае, најдобро на писмено пријави го ова во ONE по мејл или како било.

Ако не друго барем ќе имаш некоја пријава/аргумент дека си реагирал ако им текне на ОНЕ да ти наплатат во иднина.
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Јас пред една недела имав слична случка, и јас сум исто така на ONE - post paid само што не кренав затоа што ми стана чудно кога го видов бројот.

+218913334256 - Либија...
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Мене пред година дена ми вртеа од афрички земји за огласи на Реклама5, некој кретињо мислеше дека сум глуп да го испратам ајфонот и мекбукот у Кенија, па после друг, па трет.
Организирана банда лопови!
Преварантиве иначе нудат 100 евра повеќе, демек се сигурни купувачи, праќаат фејк изводи од плаќања од банки, трошат на телефон пошто сигурно имаат ќар, некој ќе наседне и ќе прати.

Немаше влијание на сметката кај мене.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Istoto mi se sluci i mene u 4 i nesto sabalje. Mi vrtea od istiot broj od Angola. Brojot mi e prilicno nov bas me zacudi od kaj im e :)
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Мене упорно ми вртата од број (не ми текнува точно но на крај завршува со 200100) ,така нешто беше. На нет го пишав бројот и гледам од цел свет се жалат дека им вртеле од тој број и на некој им продавале кучиња мали за 100 евра, демек уплати 100 евра па ке ти пратиме куче, демек скитник кученце да се удомело, онака ги фаќале на емоции. Некогаш ми сецкаат онака со 2-3 звонења а некогаш и поупорно но никогаш не сум успеал да кренам, или одма ми исклучувале или јас сум закаснал. Барем еднаш неделно ми звонат последниве 2-3 месеци од истиот број. Исто другите кој се жалеле од истиов број го лоцирале бројот дека бил од африка, ама не ми текнува точно која земја.
баш барав на телефонов да го видам бројот ама не ми стој во меморија веке.

EDIT: Интересно :D Само што пишав одма ми сврти бројот, како да ме потсетува кој број бил :D
+10023200100 e бројот.
 
Последна промена:

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,435
1,193
Ohrid
Мене упорно ми вртата од број (не ми текнува точно но на крај завршува со 200100) ,така нешто беше. На нет го пишав бројот и гледам од цел свет се жалат дека им вртеле од тој број и на некој им продавале кучиња мали за 100 евра, демек уплати 100 евра па ке ти пратиме куче, демек скитник кученце да се удомело, онака ги фаќале на емоции. Некогаш ми сецкаат онака со 2-3 звонења а некогаш и поупорно но никогаш не сум успеал да кренам, или одма ми исклучувале или јас сум закаснал. Барем еднаш неделно ми звонат последниве 2-3 месеци од истиот број. Исто другите кој се жалеле од истиов број го лоцирале бројот дека бил од африка, ама не ми текнува точно која земја.
баш барав на телефонов да го видам бројот ама не ми стој во меморија веке.

EDIT: Интересно :D Само што пишав одма ми сврти бројот, како да ме потсетува кој број бил :D
+10023200100 e бројот.
Сумлив си ти многу,те прати некој хахаха
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
339
Меѓународна соработка за правење сметки у таван, Африка со Македонија. хаха
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
и мене ми се деси сеа пред 5 секунди. +244932331388
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Ниκаκо да се сетите деκа нечиј κомпјутеρ можеби е заρазен па сега течат ρазни ρаботи.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,545
sistrum.mk
А да не сте го оставиле телефонот на некој сумљив сајт. Вратете го филмот назад малце, дали сте се регистрирале негде, кој ви побарал телефонси број и сл. Или на ОНЕ му истекла базата на броеви. :)
Вртење рандом броеви мислам дека е исклучена опција, оваа се врти на точни броеви.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,242
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас само што турив бактерија на новиот телефон, го сетирав и ми зазвони на кратко (3-4 секунди) некој непознат туѓински број: +547973994812
Обично кревам на странски броеви бидејќи ме бараат од странство, ама бев на состанок и не можев да зборам. Ми беше чуиден бројот, ама пак пратив порака дека сум на состанок и прашав кој е. Не добив одговор. После на интермец проверив од која земај е кодот и испадна дека е непостоечки код...
Инаку сум на t-mobile мрежа...
Најверојатно се надградува системот за GPS следење и прислушкување. Така да ништо страшно.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,058
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Држаата е крива
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Вчера три повици и една порака од германски различни броеви со автоматски снимена порака од вибер околу код за активација. Одамна е активиран со друг код. На one.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,867
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно