• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Повик до иноваторите да се унапреди сурфањето

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


ОД ТАБОРОТ НА „МОЗИЛА“
Повик до иноваторите да се унапреди сурфањето

Таборот на најпопуларниот алтернативен веб-пребарувач „Фајрфокс“ отсекогаш ги слушал идеите и предлозите на корисниците на интернет, а токму тоа е и причина што тие упатија јавен повик до сите иноватори кои сметаат дека со нивните идеи би можело да се унапреди и дополни искуството од сурфање по интернет. Но, освен повикот, вработените во „Мозила лабс“ објавиле и три видеозаписи од технологии во иднината на веб-пребарувачите што се развиваат токму преку соработка со корисниците. Првата иновација е резултат на соработката меѓу „Мозила лабс“ и компанијата „Адаптив пет“. Наречена е „Аурора“, а се работи за концепт преку кој пребарувачот би препознавал кои елементи од некое веб-одредиште би можел да ги употреби корисникот. Воедно, ќе се овозможи полесно управување со нив, локално преместување на работната површина или истовремено остварување соработка со корисниците на другите локации. Се разбира, веќе постојат специјализирани видови на таквата технологија, но во овој случај станува збор само за можностите на веб-пребарувачот, а не за интернетски услуги. Вториот новитет се однесува со начинот на кој во иднина ќе се врши управувањето со снимените страници. Освен класичното снимање, веб-пребарувачот интуитивно ќе препознава на кои од снимените страници сака да појде корисникот, а попатно ќе му предлага и нови. Третата иновација го опфаќа сурфањето преку мобилни уреди што, исто така, во блиска иднина би требало да стане поефикасно и поедноставно. Во „Мозила“ активно ги слушаат ставовите, навиките и потребите на своите корисници од кои очекуваат и редовна соработка.

Извор: ВРЕМЕ
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Од реклами. Тоа search-от во горниот десен агол е платен. Мислам, тоа е еден начин.:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,509
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно