1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Повеќе виртуелни хостови - Повеќе домени - Повеќе вев сајтови...

Дискусија во форумот 'Останато' започната од super_hacker, 23 Февруари 2009.

 1. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  На Linux Fedora 10 сервер, потребно ми е да направам повеќе виртуелни хостови, да хостирам на нив повеќе веб сајтови, и да ги врзам со различни домени. Ај ако може помош како да го средам ова? Нешто објаснување чекор по чекор?
   
 2. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  BUMP

  Знае ли некој?
   
 3. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Ваљда користиш apache па за него ќе напишам. Ама у принцип тоа е тоа.

  - На домејните A record-от го местиш ИП-то на серверот ако имаш едно, ако не избираш кое сакаш да го користиш за тој домејн/и. По извршувањето на промената веројатно ќе треба да почекаш некое време зависи од провајдерот. (Кај moniker.com ова трае 15 секунди, на godaddy.com може со саати)

  - Отвараш apache конфигурацискиот фајл httpd.conf (/etc/httpd/conf) и конфигурираш (додаваш :)):
  Код:
  1.1.1.1 ќе го замениш со твоето ИП што претходно го стави
  
  NameVirtualHost 1.1.1.1:80
  
  <VirtualHost 1.1.1.1:80>
  DocumentRoot /var/www/html/domainz1
  ServerName www.domainz1.com
  DirectoryIndex index.html
  </VirtualHost>
  
  <VirtualHost 1.1.1.1:80>
  DocumentRoot /var/www/html/domainz2
  ServerName www.domainz2.com
  DirectoryIndex index.html
  </VirtualHost>
  
  
  
  - Снимаш промени.

  - Рестартираш apache.

  Тој е тој.

  Има и други опции што може ќе сакаш да ги додадеш при конфигурирање на новиот виртуелен хост како ServerAlias, CustomLog затоа читни документација за све да ти биде појасно. :)

  Поздрав.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Најлесно инсталирај вебмин и фурај.
   

Сподели

Вчитување...